Jediná svého druhu: Psovodka vyhledává otrávené dravce a pomáhá odhalovat traviče
Česká společnost ornitologická (ČSO) od začátku roku eviduje 32 otrávených ptáků a 18 savců. Většinou jde o dravce. Více než polovina počtu obětí jsou káně lesní, traviči mají na svědomí třeba i orla mořského. Na vině je ve většině případů jed karbofuran, jehož držení je v celé Evropské unii od roku 2008 zakázané pro přílišnou jedovatost, dříve se používal jako pesticid. Karbofuran je smrtelný i při malé dávce, a to i pro člověka. Psovodka ČSO Klára Hlubocká, kterou znáte z našeho pořadu Prima Mazlíček, vyhledává se speciálně vycvičenými psy v terénu otrávené návnady a jejich oběti a podklady předává policii. Mimochodem v Česku je jediná svého druhu.
Travič na Břeclavku měl na svědomí i lišky
Psí jednotka ČSO napomohla k objasnění případu traviče, který dlouhodobě trávil na Břeclavsku dravce a další volně žijící živočichy jako lišky nebo kuny. Jak nálezy přibývaly, policisté postupně zužovali okruh možných podezřelých, kteří by měli důvod dravce trávit. Jako nejpravděpodobnější pachatel se jim jevil starší muž se zálibou v myslivosti a chovu holubů. „Na konci května nás kriminalisté požádali o asistenci při domovní prohlídce u podezřelého. Našli jsme nádobu s karbofuranem, injekční stříkačky a plato od vajec, do kterých muž vpichoval jed,“ popsala Hlubocká. Muž se pod tíhou důkazů přiznal a vyslechl si obvinění z několika trestných činů. Za přechovávání omamné a psychotropní látky, týrání zvířat a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy mu hrozí až šest let ve vězení.
Zvíře umírá za plného vědomí v křečích
„Jménem dravých ptáků a všech přátel přírody děkuji policii za odvedenou práci na případu traviče z Břeclavska. Druhý obviněný travič během dvou let ukazuje, že časy beztrestnosti těchto brutálních činů skončily. Česko se snad s definitivní platností zařadilo mezi státy, které si svého přírodního bohatství skutečně váží,“ říká ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek
Karbofuran, který traviči nejčastěji používají, je velmi silný jed, který hned po požití ochromí nervovou soustavu a zvíře umírá za plného vědomí v bolestech a křečích. Při tom nemůže dýchat, roztahuje křídla a zatíná pařáty. „Jedná se o mimořádně krutý způsob usmrcení a návnady pohozené v přírodě jsou nebezpečím pro vše živé, od ptáků, přes lišky, kuny, ale například i pro psy na vycházce,“ upozorňuje Hlubocká.
Pes Victory se při akci sám otrávil
Dva psi Kláry Hlubocké – Chesapeake Bay retrívři Victory a Irbis – jsou speciálně vycvičení, aby psovodce nález pouze označili a nijak se u něj nezdržovali, aby nevdechli jedovaté výpary. Každý výjezd je pro ně velkým rizikem, o čemž se letos v dubnu přesvědčil Victory. „Na Zlínsku jsme prohledávali ohradu s ovcemi, vedle které se našlo šest mrtvých krkavců a jedna káně. V ohradě jsme dohledali další dva krkavce a Victory ještě označil hromadu hlíny, pod kterou byla louže tekutiny, do které šlápl. Asi za dvacet minut se začal třást a nebyl schopný pracovat. Jela jsem s ním okamžitě na veterinu, kde jej prohlédli a podali léky. Případ jsem konzultovala s toxikoložkou, která mi potvrdila, že se jednalo o první příznaky otravy karbofuranem, která byla naštěstí velmi slabá. Došlo ke vstřebání jen malého množství přes kůži na pacce,“ říká Hlubocká.
Zvířecí jednotka ČSO předala letos policii 12 případů otrav s 50 obětmi
Psí jednotka ČSO letos předala policii už 12 případů s 50 zvířecími oběťmi (32 ptáků a 18 savců):
- 19 kání lesních
- 11 lišek obecných
- 10 krkavců velkých
- 3 kuny skalní
- 3 psi domácí
- 1 jestřáb lesní
- 1 orel mořský
- 1 moták pochop
- 1 vydra říční
Karbofuran zabíjí až čtyři živočichy v řadě, lze tak nalézt zvířata, která se otrávila pozřením části jiného otráveného živočicha. "Letos v březnu na Pelhřimovsku někdo otrávil vydru. Z té se následně otrávily čtyři káně, přičemž jednu z nich jsme našli přímo ve vodě, jak u ní ochrnutí po otravě nastalo velmi rychle. Podobně to bylo na Žďársku, kde přímo na otráveném krkavci ležela káně,“ popisuje Hlubocká, která je v Česku jedinou specialistkou na vyhledávání otrávených návnad a jejich obětí.
Víte o případu trávení ve vašem okolí? Kontaktujte policii
Reálný počet otrav je vyšší než případy zaznamenané ČSO. „Na celou republiku máme pouze jednu psovodku. Aby se podařilo dopadnout další traviče, je potřeba i pomoc veřejnosti. V případě nálezu podezřelých uhynulých ptáků může veřejnost pomoci ohlášením. Pokud k trávení dojde v našem okolí a máme informace, které by mohly k usvědčení traviče pomoci, podejme svědectví. A pomoct lze také jasným postojem v rodině i mezi přáteli, že trávení je naprosto neakceptovatelné. Nejbližší rodina a přátelé traviče totiž často o jeho počínání vědí. V takovém případě zkrátka není možné trávení jen tiše tolerovat,“ upozorňuje Vermouzek.