Průvodce výběrem kloubní výživy

Publikováno: 28.8.2018
Autor: Aktivní zvíře
Foto: Aktivní zvíře

Blíží se konec prázdnin a s ním i začátek podzimu. Toto období bývá spojené s bolavými klouby. Během léta se psem častěji sportujeme a jezdíme na výlety, celkově jsme všichni víc v pohybu. Pak přijde podzim s ním ochlazení a vlhké počasí. Toto období je náročné hlavně pro klouby.

Pokud je váš parťák vyššího věku či je to pes, se kterým sportujete, mohou se právě u něho na podzim problémy s klouby projevit. Víte, které onemocnění může za bolavé klouby? Jmenuje se osteoartróza a postihuje lidi i zvířata. Osteoartróza je velmi bolestivé onemocnění, které postihuje všechny součásti kloubu. Více si o stavbě kloubu můžete přečíst v tomto článku.

U osteoartrózy dochází k opotřebování kloubní chrupavky. Ta je za normálního stavu hladká a lesklá, pokud je opotřebovaná, tak je drsná a už neplní správně svou funkci. Nevýhodou je, že jakmile dojde jednou k poškození chrupavky, tělo toto poškození už nedokáže opravit. Proto je důležité rozpoznat onemocnění kloubů včas a nasadit kloubní výživu, která rozklad chrupavky zastaví nebo alespoň zpomalí.

3 tipy pro výběr kloubní výživy

Na trhu je spousta výrobců, kteří nám nabízí spoustu různých produktů, jak se v tom má obyčejný smrtelník zorientovat a vybrat tu správnou? Je to složité, ale jde to. Zkuste se zaměřit na tyto 3 věci:

  • složení,
  • množství aktivních látek,
  • způsob podávání

Na jaké látky se zaměřit při výběru kloubní výživy?

Látky, které se používají při terapii osteoartrózy, se nazývají SYSADOA – je to zkratka z anglických slov, která se dá přeložit jako symptomaticky pomalu působící léky při osteoartróze. Pomalu působící jsou proto, že nepůsobí hned po první dávce, ale chvíli trvá, než se účinek dostaví – někdo cítí výsledky již po týdnu užívání, jiný po měsíci. Zato fungují ještě nějakou dobu potom, co užívání ukončíte. Mezi tyto látky patří základní stavební kameny kloubních součástí – tzn. látky, ze kterých se skládají klouby. Pokud si chcete přečíst, které látky to jsou a co umí, mrkněte sem.

Množství aktivních látek

Řeklo by se, je to jednoduché, podívám se na složení a je to. Ale opak je pravdou. Protože nejsou sjednocené předpisy o značení krmiv, každý výrobce uvádí na obalu něco jiného. Některý uvádí množství aktivní látky na 100 g, jiný v 1 000 g, další v denní dávce a situace se stává dosti nepřehlednou. Proto, vyberte si aktivní látky, které Vás zajímají, a vytáhněte kalkulačky. Nejlepší je přepočítat množství na denní dávku.

Ať žije matematika

Pojďme si vypočítat jednoduchou slovní úlohu. Mám kloubní výživu XY, balení obsahuje 400 g. Ve složení si přečtu, že 100 g výrobku obsahuje 0,8 g kyseliny hyaluronové a pes má užívat 10 g této výživy denně. Takže kolik sní za den kyseliny hyaluronové? Už to nebude krásných 0,8 g, ale jenom 0,08 g – takže 10 krát méně. Takto si přepočítám důležité látky a můžu mezi sebou výživy porovnávat.

Máme první favority, hurá!

Pečlivým prostudováním aktivních látek jsme si zúžili výběr. U výživ, které se dostaly do užšího kola, se také podívejte na to, jak se užívají. Jsou různé druhy kloubních výživ – tabletky, sirupy nebo jsou ve formě pamlsku.

Pozor na přidaný cukr

Při studování složení se podívejte, zda kloubní výživa neobsahuje přidaný cukr. Psi, kteří trpí na bolest kloubů, jsou méně aktivní, protože se jim nechce moc hýbat - pohyb bolí. Tím, že mají méně pohybu, jsou více náchylní k přibírání na váze. No, a nadváha zase nadměrně zatěžuje klouby, takže se dostáváme do začarovaného kruhu.

Pokud jste se při čtení dostali až sem, vypadá to, že to se zdravím vašeho parťáka myslíte vážně a to je dobře. Pokud vás samotné již klouby občas pobolívají, jistě víte, jak je to nepříjemné. Psa bolí klouby stejně, jen má tu nevýhodu, že nám to neřekne a sám si nemůže kloubní výživu naordinovat. Proto jen to jen na nás majitelích, abychom problémy s klouby odhalili včas, a začali se o ně starat. Jen tak si užijeme spoustu krásných chvil při společných procházkách a hrách.