5 tipů pro fotografování vašich mazlíčků

Publikováno: 23.9.2017
Autor: Pavla Tichá
Foto: Archiv PesWeb

Každý z nás určitě rád fotí svoje mazlíky. Ne vždy ale fotky vyjdou podle očekávání. Tady je proto pár rad, jak fotografování zvládnout, a co nejlépe zachytit ty naše chlupaté společníky.

Myslete na povahu svého mazlíka

Nejlepší je pokusit se zachytit kočku nebo psa v momentě, kdy ukazuje svou osobnost. Pokud máte líného gaučáka, zkuste ho vyfotit ve spánku. Pokud doma máte naopak hyperpsa nebo hyperkočku, vezměte jeho oblíbenou hračku a zkuste chlupáče vyfotit v akci. Nejjednodušší způsob, jak zachytit psa v akci, je, když se k vám vrací s aportem. Nejsnazší zachycení portrétu je naopak před hozením aportu nebo pamlsku. Proto je dobré přizvat si na focení kamaráda, který se postará o aktivitu se psem. Na házení aportu nebo lákání pozornosti na pamlsek a focení totiž můžete mít sami málo rukou :)

Buďte na jedné úrovni se zvířetem

Mé nejoblíbenější fotky mazlíků vznikly právě takhle, když jsem ležela naproti nim na zemi. To dá vám i vašemu divákovi lepší pohled na život psa nebo kočky. Pokud jste venku, možná se trochu zamažete, ale výsledky za to většinou stojí.

Použijte správné osvětlení a nastavení

Většinou je pro kočky i psy lichotivé stejné světlo jako pro lidi. Nejlepší je určitě přírodní zdroj světla. U koček je světelným zdrojem obvykle okno, u psů slunce. Kolem poledne se budete muset vypořádávat s vysokým kontrastem, což může být problém zejména při focení černých psů. Proto je lepší si pro focení najít stinný kout. Při focení pohybu také nezapomeňte nastavit dostatečně krátký čas závěrky. 

Buďte trpěliví

Můžete použít sérii několika snímků za sekundu a doufat, že zachytíte ten správný moment, ale čím větší budete mít ve focení mazlíků praxi, tím méně budete tuto metodu potřebovat. Více se vyplatí být trpělivý a vyčkat na ten správný okamžik. Pomáhá předvídat, co váš mazel udělá, a zmáčknout spoušť ve správnou chvíli. Nečekejte, že získáte dokonalý záběr na první pokus, prostě foťte, dokud se vám ta dokonalá fotka nepodaří. A pokud se vám žádná fotka nepovede, nenechte se odradit a zkuste to později znovu.

Buďte kreativní a bavte se

Hrajte si s mazlíčkem a pokuste se zaměřit jeho pozornost na objektiv. Používejte k tomu hračky nebo pamlsky. Hrajte si i s pozadím a osvětlením, zkuste třeba fotit při západu slunce nebo ve stinném pokoji, kam oknem míří pruh světla. Zkuste použít širokoúhlý objektiv nebo rybí oko.

Jak jste na tom s focením parťáků vy? Absolvovali jste nějaký kurz? Podělte se s námi o zábavné historky z focení!

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Psí tanec mezi kapkami deště

15 věcí, které nikdy nevysvětlíte psům

Přes kočku neprojdeš

Když vám perfektní fotku pokazí pes

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...