Hugo Boss ♤ ochránce rodiny - našel domov

Pohlaví

Pes

Věk

13 let

Velikost

Střední (31-60 cm)
Icon: Pes 13 Icon: Střední (31-60 cm)
Říhův atlas plemen

Vhodný pro

  • Hodí se k dětem
  • Kočičí kamarád
  • K jiným psům
  • Pro začátečníky
  • Na zahradu
  • Do bytu
  • Pro aktivní majitele

Doplňkové údaje

Barva: Hnědá
Tetování: Ne
Kastrovaný: Ano
Handicapovaný: Ne

Kde se nachází

Místo nálezu: Tábor - uvázán u útulku
Region: Jihočeský
Datum nálezu: 23.02.2017
Akt. umístění: Útulek Tábor
Evidenční číslo: 16 D
Přijď mě
vyvenčit
Akutní
adopce

Podrobný popis

Hugo je pes pevných zásad, klidný, vyrovnaný, oddaný, věrný, odhodlaný, má rád pravidelný režim a řád. Miluje válení v trávě, stabilní zázemí a energické procházky. Skvěle vychází se ženami a po vytvoření důvěry se rád mazlí, tulí a hraje si.

Hugo je rozený vůdce, z hloubi duše ochránce rodiny a slabších. Nejančí, neřeší, nepanikaří, ale chrání. Kdyby žil v přírodě, byl by to ten správný vůdce, který by chránil svou smečku a dbal na její bezpečí. Hugova přirozená povaha se ještě zesílila tím, že žil v rodině s malým dítětem, kde nebylo klidné prostředí a ne vždy se muž (vůdce) choval ke slabším členům smečky dobře. Odtud pramení jeho „handicap“, že začne bránit nejslabší členy smečky před nebezpečím, a to bohužel i před jinými členy smečky. Nejde u něj tedy o to, že by si Hugo přivlastnil člověka, chtěl nad ním dominovat či byl takzvaně „přepínací“. Jedná se o obranu slabších, která je spuštěná starým vzorcem chování z původní rodiny. Hugo se nikdy nebrání vůči silnějším, ale brání ty slabší, dojde-li k jejich byť i jen domnělému ohrožení. Tedy pokud je Hugo s jedním člověkem, funguje bez problémů, nemá totiž koho chránit a co řešit. A sám je rád za to, že ho někdo jiný vede, udává mu pravidla a on nemusí nad ničím přemýšlet a nic řešit.
Velmi důležité je také to, že se Hugo nikdy neobrátil vůči slabším. Má tedy vlastně velmi krásnou povahu podobnou rytíři v lesklé zbroji, který bojuje proti nespravedlnostem a utrpení druhých. Také nikdy nikoho nekousl, pouze hrozil a dával informaci, že se situací nesouhlasí. Kdyby byl Hugo „agresor“, už by měl na triku hodně pokousaných lidí, ale on takový není. Jemu jde pouze o to ochránit svou smečku, když vidí nestabilitu vůdce, ale vždy v zájmu nejslabších, kterým je ubližováno.

Venku už se naučil seznamovat s každým velmi rychle. Bez problémů začne rozdávat pusinky hodným slečnám a hezkým fenečkám, má prostě vkus :-). U psů a velkých chlapů je trochu opatrnější s důvěrnostmi, ale také hned přátelský a v dobré náladě. Už začal lidem znovu důvěřovat, je to prostě veselý a hravý mazel. Rád lítá pro míčky, ale odevzdávání už se mu nechce :-). Celkově hračky miluje, byť je rychle ničí. Vždy si oblíbí všechny fenečky, a tedy by se hodil i k psí slečně – podobné velikosti. Nemá problémy ani s jinými psy, ani když ho provokují. Problém by však mohl nastat při stanovení postavení ve smečce, hodně by tedy záleželo na povaze druhého psa.

JAKÝ DOMOV JE PRO HUGA VHODNÝ:
Hugo potřebuje vhodné vedení - pozitivní, rozumné, důsledné, ale rozhodně žádný nátlak, vypjaté emoce a hrubé zacházení. Pokud budete vědět, co děláte, ocení silného vůdce a bude Vás následovat až na kraj světa.
Nový majitel musí jasně stanovit, že si Hugo nesmí zabrat žádný prostor čistě pro sebe. Na druhou stranu potřebuje přidělit svoje místo (pelech, kotec či klec), kam by si mohl v případě potřeby zalézt a věděl by, že ho tam nikdo nebude rušit, bude tam mít klid a bezpečí. Bude třeba důsledně dodržovat, kde spí, kdy jí, kde jí, kolikátý jí, kdo jde první do dveří, kdo rozhoduje o trase na procházce a podobně. Důsledně, trpělivě a hlavně bez nátlaku! Hugo je rozený alfa, takže své vedení přenechá zase jen vůdci – klidnému, asertivnímu, důslednému, trpělivému a chránícímu. Nikomu jinému. Ale přenechá ho velmi rád, protože vždy je pro psa lepší nemít starosti a zodpovědnost. Ale musí vědět, že vedení předává dobrému vůdci, který celou smečku ochrání.

Hodí se tedy spíše k jednomu člověku, do bytu nebo domečku s perfektně zabezpečenou zahradou s vysokým a pevným plotem, kterou Hugo velmi dobře ohlídá. Vzhledem k typu srsti a věku, je však pro Huga nutný přístup do tepla. Hugo rozhodně potřebuje člověka bez dětí a malých zvířat – ne proto, že by jim byl nebezpečný, ale protože by spustily staré vzorce chování. On má naopak děti moc rád, ale právě díky tomu, k nim mám silný vztah a o to větší touhu je chránit, je-li třeba. Potřebuje pána, který ho bude milovat a budou si hrát, mazlit se, ale Hugo bude vědět, že člověk určuje pravidla a dělá to dobře.

Nebudete se s ním muset bát, Vaši zahrádku či byt před vetřelci ohlídá, je velmi ochranitelský, a to platí i na prostor jeho rodiny. S tím musí nový majitel počítat, protože Hugo cizího člověka do bytu/domu prostě nepustí. To je tak trochu Hugova přednost i slabina. Je výborný hlídač svého pána i jejich prostoru. Je tedy pravda, že kdyby cizí člověk vešel Hugovi do kotce/na pozemek, nedopadl by asi dobře. Proto pokud Huga seznamujeme s někým novým, musí to být na neutrální půdě. Navzdory jeho ostrosti v kotci, je mimo něj pohodář s hodně elánem a vrtivou energií a nikdy jsme nezažili, že by se na člověka byť blbě podíval. Hugo je prostě super pes a podle nás je těžké ho nemilovat. Samozřejmě to není pes do rodiny s dětmi, ani pro začátečníky, ale není důvod, proč by neměl najít majitele a být šťastný.

ZDRAVOTNÍ STAV:
Hugo byl pár měsíců po přijmu do útulku na kastraci, při které se udělala i prohlídka a čistění zubů - vše bylo v pořádku. Jediný problém byl s hrtanem, který měl Hugo poškozený, pravděpodobně nevhodným stahovacím obojkem a vyvěšováním. Hugo mátrvale poškozený hrtan, ale neohrožuje ho to na životě, pouze nesmí vůbec nosit obojek (i menší tlak na krk vede k uzavření dýchacích cest). Hrtan by šlo vyztužit operativně, ale u nás k tomu nebudeme přistupovat, pokud se situace nezhorší. Samozřejmě musí chodit pouze na postroji. V srpnu 2019 byl na operaci prasklého bubínku a čistění zubů (proběhla i extrakce tří zkažených zubů). Provedeny kontrolní náběry krve a RTG - vše zcela v normě. V září 2019 si přetrhl křížový vaz v koleni. Byl na operaci - již má vyndané stehy a sundanou sádru, vše se hojí dobře, pouze má zatím ještě klidový režim. Může chodit na procházky, nohu trénovat, ale nesmí běhat na volno a nohu přetěžovat. Výhledově se bude moci pohybovat normálně, jen s rozumem - žádná vrcholová atletika, dlouhé běhání nebo skoky.

PŮVOD A PŘÍBĚH:
Když byl Hugo uvázán u útulku, velmi se bál, byl dost nepřátelský, psychicky zlomený, nedůvěřivý a báli jsme se, že už to nespravíme. Začala nám chodit řada informací o jeho původním majiteli. Konkrétně to, že Hugo byl součástí nestabilní rodiny, která se rozpadla. Žil dříve v bytě s malým dítětem a další fenkou, ale jednoho dne se jeho svět totálně zbořil. Majitelé se ve zlém rozešli a Huga nechtěl ani jeden. Bohužel muž, u kterého zůstal, si na něm vyléval zlost a ubližovat mu psychicky i fyzicky, až ho u útulku uvázal. Podařilo se nám zjistit jméno i adresu a případ jsme předali Krajské veterinární správě pro Jihočeský kraj. Bohužel se jim nepodařilo vlastnictví Huga muži prokázat a on vyvázl bez trestu. Nicméně s Hugem jsme pracovali, den za dnem a posouvali se dál, učili ho znovu věřit, nebát se a spolupracovat s námi a časem i s novými lidmi.

První adopce - Bylo to asi po roce u nás, když už se vše srovnalo a byl do nového domova připravený, ale bohužel se po třech dnech vrátil. Nefungovalo to bohužel už od základu, ale Hugo neměl ani čas se v nové rodině přizpůsobit a zvyknout si na nové prostředí. V rodině si vybral svou hlavní lidskou parťačku (mladá slečna) a tu hlídal před všemi ostatními. Ať už to v rodině probíhalo jakkoliv, spustil se vzorec a Hugo začal ochraňovat nejslabšího člena smečky. Potvrdilo se tedy, že je to pes spíše pro jednoho majitele, který bude lépe chápat jeho potřeby a dokáže dodržovat pravidla. V této rodině dostal hned do startu špatné signály, a tedy zabral v rodině pozici vůdce, protože vnímal, že tam chybí. Snažili se mu od začátku zavděčit, „vynahradit“ vše špatné, co se mu stalo a příliš rychle vytvořit pouto, které se buduje týdny, měsíce a někdy i roky. Z toho pak pramenily jen další problémy. Hugo se bude muset u nového pána naopak snažit o všechny benefity a vědět, že člověk udává pravidla.

Druhá adopce - Podruhé byl v adopci u skvělého pána v domečku se zahrádkou. Zde byl Hugo půl roku, ale bohužel to také nevyšlo. Vše fungovalo skvěle a bez problémů, dokud byli spolu chlapi sami – což bylo přesně to, co jsme pro Huga chtěli a jeho majitel to věděl. Bohužel došlo k tomu, že na Hugovu minulost pán pozapomněl a nedával si pozor na vypjaté situace. Hugo se dostal do složité situace – návštěva, stísněný prostor, pár lidí, dítě, do toho rychlejší pohyb, křik a špatného načasování. Majitel Huga chtěl dítě konejšit, ale v Hugovi se to opět špatně sepnulo – potřeba chránit slabé. Vnímal jen trpící dítě a rozhodl se, situaci řešit. Tedy se ohradil vůči svému majiteli, na kterého s vrčením vyběhl. Ne nijak hrozivě, ale i tak to byl velký šok, byť se pánovi nic nestalo. Jenže to vedlo k podrytí autority a vytvoření strachu a nedůvěry v jejich vztahu. Hugo pochopil, že jeho vůdce není opravdový vůdce = ochránce smečky. Nebyl mu dostatečnou oporou a zárukou ochrany a stability smečky. Nemyslíme si, že postup byl úplně šťastný, ale nebyli jsme tam a nechceme soudit. Nicméně se jejich vztah silně narušil a Hugova špatná nálada se stupňovala. Z počátku byl problém, jen když nebyli sami, po pár dnech Hugo přestal majiteli důvěřovat úplně a on jemu. Naopak byl Hugo rád, když přišla na návštěvu žena a s tou fungoval bez problémů. Do toho se přidal jeden jednoznačně hloupý nápad, dát Hugovi LIDSKÉ léky na zklidnění! (Prosíme, nikdy nedávejte zvířatům lidské léky! Ani na bolest či cokoliv jiného. Použití jakýchkoliv léčiv u zvířat, vždy konzultujte s veterinárním lékařem). No a pak už to šlo z kopce a prakticky během týdne byla situace taková, že buď pojede Hugo zpět do útulku, anebo ho pán dá utratit, protože s ním nedovede pracovat a bojí se ho.

Čekali jsme, že nám přijede totálně deprimované a nebezpečné zvíře. Ale Hugo si počůral plot a spokojeně zamířil do útulku, jen jako kdyby byl na nějakém výletu. Byli jsme opatrní, ale nebylo to třeba. Hugo od prvního dne fungoval, jak jsme byli zvyklí. Dnes jsme si jistí, že je to prostě jen náš Hugouš a že žádná nepředvídatelná agrese se opravdu konat nebude. První dva dny byl smutný, trochu zaskočený tou změnou, ale dnes je to prostě veselý pes.

Dle našeho názoru, na základě komunikace s panem Josefem a i možností posoudit stav a chování Huga, došlo k tomu, že jedna nešťastná situace vedla k velkému problému. Vlivem kontaktu s dítětem se opět sepnul starý vzorec chování a jeho majitel si s tím vůbec neporadil a začal se ho bát. O Hugovi od počátku víme, že byl týraný mužem a má raději ženy. Také víme, že má rád sebejisté lidi, se kterými se cítí dobře a nereaguje dobře na lidský strach a hysterii. Jeho dokonalý domov se prostě hrozně rychle změnil a on se necítil bezpečně, a už vůbec ne doma. Nebyli jsme u toho a nevíme, jak to probíhalo, ale naše zkušenost je taková, že pokud člověka opakovaně napadne stafford v plné síle, člověk nevyvázne bez jediného zranění. Tedy předpokládáme, že razance Hugových útoků nebyla rozhodně maximální a nešlo o snahu ublížit, ale jen o snahu o nastolení rovnováhy, která se narušila. Každopádně, my s Hugem nemáme problémy, nejeví známky žádného onemocnění či psychického problému. Budeme tedy pro Huga znovu hledat nový domov a doufejme, že pokud se podaří, bude to už domov trvalý, protože chudák kluk už z toho svého života musí mít v hlavě guláš.

Zájemci o adopci nebo o pravidelné venčení Huga volejte (přímo paní Šťastné - tel. 776 28 97 97) nebo napište na náš email (utulek@tstabor.cz) a domluvíme se na první návštěvě. Chodit na procházky může prakticky s každým, kdo má fyzickou sílu ho udržet a bude dodržovat pravidla. Je třeba se mu nevnucovat, dát mu prostor a čekat až sám začne jevit zájem. Vyhýbat se kolizním situacím a držet se s Hugem v pohodovém tempu a náladě.

Paní Martina, která se specializuje na práci s psy plemen typu bull a nechává si u sebe na dožití problémové jedince, se kterými většina lidí nezvládá pracovat, nám pomohla lépe nahlédnout na Hugovu povahu a také nám navrhla, že by případným páníčkům pomohla s prvními kroky. Jednalo by se o konzultace po telefonu či osobní návštěvy dle potřeby. Tedy novým majitelům předáme kontakt, aby mohli načerpat potřebné informace, návody, tipy, mohli řešit případné problémy a vše lépe zvládli.