Kolie krátkosrstá

Základní údaje plemena

Země původuVelká Britanie
Název v zemi vznikuCollie Smooth
Kategorie dle FCII. Ovčáčtí a honáčtí psi
Velikostpes: 56 – 61cm fena: 51 – 61cm
Hmotnostpes: 20,5 – 29,5kg fena: 18 – 25kg
OsrstěníKrátká, přiléhající, krycí srst tvrdé struktury, s hustou podsadou.
Zbarvení srstiZlato-bílá, trikolorní a blue-merle.
Celkový dojemPes s velkou inteligencí, ostražitostí a aktivitou.
PovahaVeselá a přátelská, nikdy nervózní a agresivní.

Charakter a chování

Dobrý a chytrý pes. Vyhovující pes do rodiny s dětmi, snášenlivý, oddaný, věrný, lehce se cvičící. Kolie je silný živý pes. Je to pes s velkou inteligencí, ostražitostí a aktivitou. Působí důstojně, což je zdůrazněno jeho perfektní stavbou těla, žádná část nesmí být disproporční, což koresponduje s pracovními dispozicemi. Kromě všech těchto vlastností jsou kolie veselé, hravé, s radostí z pohybu. Kolie si pořizují jak rodiny s dětmi, tak mladí lidé, kteří v nich nacházejí energií nabitého partnera pro aktivní odpočinek. Kolie snadno skládají záchranářské zkoušky, lehce stopují, rychle běhají, s potěšením aportují. Uplatní se i jako společníci osamělého člověka a rádi se přizpůsobí pohodlnějšímu životní stylu.

Nejsou vhodné jen pro toho, kdo se chce věnovat výhradně služebnímu výcviku, ale svědčit jim nebude ani samota v kotci na zahradě bez úzkého kontaktu s člověkem. Potřebují zájem a lásku svého pána, kterou pak budou bohatou měrou oplácet. Neocenitelnou výhodou plemene je, že neloví zvěř a nemá potřebu se toulat.

Původ psa

Její standard se od dlouhosrsté kolie téměř neliší. Jediný větší rozdíl (jak napovídá už i název plemene "krátkosrstá") je v srsti, která má být tvrdá, krátká a přiléhavá. Stavbou těla je totožná s dlouhosrstou kolií. Název krátkosrstá není v jejím případě nejpřesnější. Srst tohoto plemene je středně dlouhá přiléhající k tělu, v zimě s hustou podsadou dobře chránící před nepříznivým počasím. Dříve byla považována jako oddělené plemeno od dlouhosrsté kolie, jako odchylka od starých honáckých psů Cur dog, které Bewick (1790) popisuje jako spolehlivého a potřebného pomocníka sedláka, které pozdější křížení s dlouhosrstou kolií přiřadilo tohoto honáckého psa do příbuzenstva ovčáckých kolií.

Krátkosrstá kolie je robustnější než dlouhosrstá a je vhodnější jako pracovní pes. Je to proto, že zůstala selským a ovčáckým psem déle než noblesní „Lassie“, která se postupem času stala psem spíše společenským. Krátkosrstá kolie je rodinný a citlivý pracovní pes.