Kanárský podenco

Základní údaje plemena

Země původuŠpanělsko/Kanárské ostrovy
Název v zemi vznikuPodenco Canario
Kategorie dle FCIV. Špicové a primitivní plemena
Velikostpes: 55-64 cm +/- 2cm, fena: 53-60cm +/- 2cm
Hmotnoststandard FCI neuvádí
Osrstěníhladká, krátká, hustá srst
Zbarvení srstiNejlépe červená a bílá, červená může být více či méně intenzivní, od oranžové k tmavě červené (mahagonové). Všechny kombinace těchto barev.
Celkový dojemStředně velký pes, poněkud delšího tělesného rámce, štíhlý a lehce stavěný, krajně odolný.
PovahaOdvážný, chladnokrevný, aktivní s enthusiastickou dynamičností. Impozantní, ale nikoliv agresivní. Oddán svému pánovi, se stoickým klidem zvládá i nejnáročnější dny bez známky únavy.
Zaměnitelné plemenoS Ibizským podencem Ibizský podenco

Charakter a chování

Je užíván pro lov králíků, a k tomuto účelu je výborně přizpůsoben lovu v členitém terénu za použití svého obdivuhodného čichu, zraku a sluchu. Snadno snáší vysoké teploty a je schopen lovit od rozbřesku do soumraku. Díky svému čichu a sluchu může nalézt králíky i na dně úzkých strží, v puklinách ve zdech, v kamenných snosech na okraji obdělávaných polí, ve škvírách mezi lávovými proudy a v trnitých keřích. Obdovuhodná doba existence plemene je bezpochyby důsledkem jeho loveckých schopností, které jej učinily nenahraditelným po celá staletí. Je to především stopař, který nesmí štěkat a ani v průběhu stopování chytat kořist. Je také užíván při lovu s fretkou, což je způsob lovu povolený na Kanárských ostrovech. Obvykle chytá králíky do tlamy. 

Původ psa

Na Kanárských ostrovech, odkud plemeno pochází, je známo pod názvem Podenco Canario. Často se s ním setkáváme na všech ostrovech, především na největších, Gran Canarii a Tenerife. Kanárský podengo je plemeno egyptského původu, které bylo na Kanárské ostrovy pravděpodobně dováženo Féničany, Řeky, Kartaginci i samotnými Egypťany. Je to jedno z nejstarších existujících plemen, což dokazují nálezy mnoha vyobrazení (rytin, soch, basreliéfů) v hrobkách faraónů a nálezy vystavené v Louvru či Britském muzeu. Toto plemeno je zřejmě staré asi sedm tisíc let.