Boerboel (Búrský buldok)

 Boerboel (Búrský buldok)
Dobrý hlídač Pro zkušené kynology Pro držení doma Pro fyzicky zdatné majitele

Základní údaje plemena

Země původuJihoafrická Republika
Název v zemi vznikuBoerboel
Kategorie dle FCIN. Neuznaná plemena
Velikostpes: 60 - bez omezení, ideál 66 cm fena: 55 - 69 cm, ideál 61 cm
HmotnostIdeální hmotnost činí přibližně 65 kilogramů.
OsrstěníSrst je krátká, hladká a hustá.
Zbarvení srstiUznávané barvy jsou krémově bílá, světle žlutohnědá, červenohnědá, hnědá a všechny odstíny žíhané. Boerboel je dobře pigmentovaný zvláště na pyscích, tlapách, drápech a genitáliích.
Celkový dojemBoerboel je velký a silný pes, dobře vyvážených proporcí, s dobře vyvinutým osvalením a hbitých pohybů. Tento pes by měl být impozantní a imponující. Psi působí výrazně samčím dojmem a feny samičím dojmem.
PovahaBoerboel je spolehlivý, poslušný a inteligentní pes se silně rozvinutými instinkty hlídacího psa. Je sebevědomý a neohrožený, ale respektuje potřeby rodiny.
Zaměnitelné plemenoTosa-Inu, Bulmastif

Charakter a chování

Dnešní boerboel je velký a silný pes s překrásnou výraznou hlavou a fantastickým osvalením. Po staletí vývoje, kdy boerboelové žili se svými rodinami, nebojácně chránili je i jejich majetek. Důležitá byla vždy také poslušnost vůči pánovi, ale i notná dávka inteligence a samostatného rozhodování v případě nebezpečí. Boerboell byl a stále je oddaným, spolehlivým a chápajícím přítelem své rodiny. Na svého pána je velmi vázaný, ale uznává a také vždy chrání stejnou měrou všechny členy domácnosti. Proto je dnes výborným rodinným a hlídacím psem. Vůči jiným zvířatům není agresivní. Je si dobře vědom své síly. Když je provokován slabším, snaží se neškodného provokatéra pouze vrátit do patřičných mezí, a to tak, že ho porazí na zem, svou váhou ho přitiskne k zemi a čeká, dokud se nezklidní. Horší situace nastává, pokud se snaží vyvolat konflikt skutečný agresor se srovnatelnou silou. V takové situaci příjme výzvu.

Důležité je, aby vyvíjel dostatečnou každodenní aktivitu, při které se zbaví nadbytečné energie, ať už procházkami, aportováním či jinou hrou. Boerboel patří k aktivním psům a s tím musí každý majitel počítat.

Původ psa

Jihoafrickou kolonizaci započali Holanďané – búrové. Když v polovině 17. století připlul Jan Van Riebeeck do Kapského města, měl s sebou mohutného silného psa typu mastifa, který měl chránit jeho rodinu v cizí nehostinné krajině. Později přicházeli další Evropané a měli s sebou také psy, které ve své zemi používali k ochraně sebe a svého majetku. Brali s sebou jen skutečně ohromné silné psy, od kterých se očekávalo, že lehce dokáží přežít v novém neznámém prostředí. Postupem času se tito psi různých plemen i typů, pocházející z původních molossů z dob Alexandra Velikého, smísili s domorodými psy. Chov probíhal ve velmi těžkých podmínkách. Klima, dravci, nemoci atd. Na základě přirozeného výběru mohli přežít jen ti nejzdravější a nejsilnější. Jihoafričtí Boerboelové byli využíváni také při lovu velkých šelem. Jejich úkolem bylo najít škodnou i v hustém houští, zadržet ji a počkat do příchodu pána, aby ji zneškodnil. Často však přišel lovec již zadávené kořisti. Někteří Boerboelové se dokázali postavit třeba i hyeně, leopardovi nebo lvu. Dokázali vskutku bezkonkurenčně pracovat v tamějších podmínkách. Boerboel byl nejen lovcem, ale také ochráncem své rodiny, strážcem dobytka, hlídačem domu a celých farem. Typický vzhled boerboelů se velmi podobá vzhledu asyrských psů v období zhruba 700 let před Kristem. V minulém století, hlavně v jeho druhé polovině, již farmáři tolik nepotřebovali tohoto úžasného ochránce a hrozilo jeho vyhynutí. Naštěstí v 80. letech několik nadšenců začalo se záchranou boerboelů. Byl založen SABT, sdružení chovatelů boerboelů, jehož hlavním cílem bylo zachovat jihoafrického boerboela mezi ostatními plemeny psů. Vůbec to nebylo snadné, ale podařilo se.