Zkušenost uživatele s plemenem

Vloženo: 16.09.2014
Uživatel: Mrtinie
Plemeno: Čivava

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

Už od malička jsem si přála pejska. Mamka vždycky říkala, že si pořídí yorkshírka až budeme s bráchou mít vlastní rodinu. Jednoho dne jsme šli do zverimexu koupit králíkovi seno a zrní. Byla tam velmi příjemná prodavačka a slyšeli jsme takové slabounké vrčení. Když jsem se podívala dolů byla tam malá kulička a bránila své území. Čivavka :) . Když jsme přišli domů mamce to nedalo a začala rozmýšlet nad koupi psa. Rozmýšleli jsme nad yorkshirem a čivavkou (chtěli jsme nějaké malé plemeno do bytu). Nakonec jsme šli znova do zverimexu a poradili se s paní. Zjistili jsme, že čivavka je ten nejvěrnější pejsek, je hravá, přítulná a hlavně vychytralá. Hned jsme si Knedlušku zamilovali a chtěli jsme svojí čivavku :) Zavolala chovateli od kterého měla čivavku Knedlušu :). A už jsme měli zamluvenou psí holčičku.

Povahové a charakterové rysy

Čivavka je velmi temperamentní pejsek hlavně ta naše. Neustále si chce hrát a vyžaduje svoji pozornost. Nehne se od nás ani na krok a pořád s náma všude chodí. Bohužel nevydrží samotná doma. Je na nás až moc závislá a hned jak zavřem dveře začne štěkat a knučet. Čivavka je vhodná spíše pro aktivnější lidi. Nechci urazit ale když venku vidím starší lidi a mají čivavku, tak ty pejsky lituji protože je to přece taky jen pes a chce se proběhnout a né být tahán na vodítku a chodit šnečí chůzí. Potřebuje autoritu a dobrou výchovu jinak vám přeroste přes hlavu a bude si dělat co se jí zlíbí. K ostatním pejskům je velmi přítulná i ktěm velkým. Akorát na jednoho velkého psa má averzi :D, začne hned vrčet a vztekat se a šplhat mi na ruce. Moje Amálka MILUJE DĚTI. Když jsem s ní venku a spatří dítě je jak utžená ze řetězu. Ikdyž miluje děti a je k nim zlatá asi bych tady toho pejska doporučila až od těch 3 let u dětí. Záleží na temperamentu pejska.

Prostředí

Tak čivavka se hodí do bytu i rodinného domu. Do kotce určitě ne :)

Pohyb a aktivity

Jak jsem již uvela mám velmi aktivní čivavku a nejraději by byla pořád venku. Chodíme ji venčit minimálně 5x za den.

Výchova a výcvik

Plemeno není vhodné pro začátečníky. Je velmi náročné jelikož lidé tomuhle pejskovi cpou pořád nějaké dobroty a to moc nemůže má jiné zažívání než jiní pejsci. JEnže lidési nedají říct a pak jim pejsek umírá na průjmy a zvracení nebo na to že měl moc soli v těle...ze šunky. Čivavka se musí cvičit už od malička, tak jako jiné plemeno. KDyž se nevycvičí přeroste vám přes hlavu a bude pán on/a :D Je velmi učenlivá a až neuvěřitelně rychle pochopí co po ní chcete :)

Zdraví a péče

Jak jsem již zmínila je to zažívání. Jiní pejsci toho snesou více jako jsou třeba kapsičky pro psi, paštiky atd. Ale čivavka bohužel ne. Musí mít suchou stravu a hlvně stačí málo! Mají miniaturní žaludky- KDyž se přecpou rychle tloustnou a nejsou už moc pěkné :(. Jednou jsme ji zkusili dát hovězí maso a už nikdy více. Skončili jsme na veterině se zánětem. Jednoho dne nám něco sežrala nebo olízla venku a chytla infekci která jí málem zabila! Dostala kanilu na tři dny :( a vážne jsme měli o ní strach. Jsem ráda že je tak silná :) PS: Nesnáším ty sv*ně co pořád někde pohazují otrávené žrádlo! Srts by se měla vyčesávat denně. Koupat by se měla minimálně :)

Další informace

Tak Amálčin jediný zlozvyk je asi to, že když je ráno a všichni spíme, tak všechny probudí a když jsou všchni vzbuzení, tak si lehne do postele a spí ona :D Už bych asi nechtěla jiného pejska. A můžu vám tohohle pejska doporučit, protože je to ta nejvěrnější společnice! Však poznáte sami jestli si pořídíte čivavku :)

PP, bez pp, množírny, útulky

Máme sice čivavku bez papírů, ale je nádherná! Tatínka má s papírama a maminku bez papírů. Nemá žádné vady a všichni si myslí že je s papírama :) Je vážně nádherná. Pořídili jsme si ji přes tu známou. Amálka bydlela až v okolí Olomouce :D my jsme v okolí Ostravy. Netušili jsme jaké má chovatele ani jaká bude ona samotá :) Když jsme tam přijeli byly jsme překvapení jací chovatelé jsou. Byly úžasní! Všechno nám řekli se vším poradili dokonce dali její oblíbenou hračku a ještě se s ní rozloučili :) KDyž jsme si jí přivezli domů měli jsme strach, že bude smutná, když jsme jí vzali od maminky, ale vůbec nebyla! Hned si nás oblíbila a chtěla být s nami :)