Moskevský strážní pes

 Moskevský strážní pes
Dobrý hlídač Pro zkušené kynology Vyžaduje péči o srst Pro držení venku Pro fyzicky zdatné majitele

Základní údaje plemena

Země původuRusko
Název v zemi vznikuMoskovskaja Storoževaja Sobaka
Kategorie dle FCIN. Neuznaná plemena
Velikostpes: nejméně 68 cm fena: nejméně 66 cm
Hmotnost45 - 68 kg
OsrstěníHrubá, delší, těsně přiléhající, hustá, s dobře vyvinutou podsadou.
Zbarvení srstiRezavé s bílou - plášťové, skvrnitě bílé s rezavými nebo šedohnědými plotnami.
Celkový dojemStrážní pes velkého vzrůstu, silné kostry, masivní, s dobře vyvinutým svalstvem.
PovahaNedůvěřivý k cizím, doporučuje se pro strážní a jiné druhy služeb.

Charakter a chování

Je to pes velmi inteligentní, který dokáže sám vyhodnotit situaci a podle toho zasáhne, to je nesporná výhoda při střežení objektů. Moskevský strážní pes hlídá svěřený pozemek přibližně od věku 6 měsíců, ale k opravdu tvrdým zásahům se používá až od 2 let, kdy je již plně vyspělý jak fyzicky, tak především psychicky. Jsou to psi velmi vyrovnaní, neútočí bezhlavě na plot, sami si vyhodnotí, jak mají na nastalou situaci zareagovat. Moskevský strážní pes je dobře cvičitelný, i když způsobem zcela odlišným např. od německého ovčáka. Moskevák určený k ostraze objektu hlídá bez výcviku, ale každé další rozdráždění figurantem jeho přirozenou ostrost dále stupňuje. Také se výborně hodí při ochraně stád, domácí zvířata, na která si od mládí zvykne, miluje a ochraňuje. Na klimatické podmínky jsou absolutně nenároční, jejich hustá srst je dobře ochrání před zimou i horkem, není náročná na údržbu, stačí občas pročesat.

Původ psa

Moskevský strážní pes byl vyšlechtěn po druhé světové válce vedoucím školy vojenské kynologie generálmajorem G. P. Medvěděvem na Centrální škole vojenské kynologie Krasnaja zviezda na obědnávku sovětské armády, pro vlastní potřeby – k ostraze vojenských i státních objektů a objektů zvláštního určení - věznic s nejvyšší ostrahou, raketových základen apod., kde je třeba nekompromisního zásahu proti narušiteli.

Čistokrevný původ začíná v roce 1970. Plemeno je výsledkem křížení bernardýna, kavkazského ovčáka a ruského honiče. Po kavkazském pasteveckém psovi zdědil silnou stavbu těla, nekompromisní obranné reakce a schopnost střežit velký prostor. Od bernardýna převzal vyrovnanost a oddanost ke svému pánovi. Od ruského honiče převzal vynikající čich a vytrvalost Díky tomu je tento silný a ostrý pes velmi dobře zvladatelný, hodí se ke strážní službě a je použitelný i na pachové práce. Hlavní předností je však ochrana objektů. Je to pes tvrdý při útoku, neúplatný. I přes svou mohutnost je velmi pohyblivý a vytrvalý. Svěřený objekt a psovoda chrání s nasazením svého života.