Italský spinone

Základní údaje plemena

Země původuItálie
Název v zemi vznikuSpinone Italiano
Kategorie dle FCIVII. Ohaři
Velikostpes: 60 - 70 cm fena: 58 - 65 cm
Hmotnostpes: 32 - 37 kg fena: 28 - 30 kg
OsrstěníSrst je hrubá tvrdá, uzavřená a spíše přiléhavá; nemá podsadu.
Zbarvení srstiČistě bílé, bílé s oranžovými plotnami, bílé stříkané oranžovou, bílé s hnědými plotnami, stříkané, hnědý bělouš; preferovaný odstín hnědé je odstín „mnišské kutny“.
Celkový dojemPes robustní konstituce, odolný a statný, s mohutnou kostrou; svalstvo je velmi vyvinuté; srst je tvrdá.
PovahaPes od přírody společenský, učenlivý a trpělivý; spinone je vhodný k lovu ve veškerých typech loveckých terénů; je velmi vytrvalý, pracuje s chutí v křovinách i ve studené vodě; má schopnost pro nádherný prostorný klus; je od přirozenosti výborný aportér.
Zaměnitelné plemenoOproti českému fouskovi i německému hrubosrstému ohaři je nápadně těžkopádnější a existuje jen v bílé a běločervené barvě. Český fousek, Německý ohař drátosrstý

Charakter a chování

Italský spinone je ceněn zejména jako lovecký pes pro nejobtížnější terény, křoviny a hlubokou i studenou vodu, kde ho chrání silná kůže krytá tvrdou, hrubou srstí, stejně tak pro přátelskou povahu, věrnost a učenlivost.

Původ psa

Spinone vznikl pravděpodobně ze starých hrubosrstých italských ohařů, istrijských honičů, francouzských griffonů a pointrů. Znalec honičů Laska, který znal velmi dobře balkánské honiče, tvrdí že: „Hrubosrstí istrijští honiči se postupně mění s tím, jak se přibližují italské hranici, jejich srst se stává hedvábnou, chomáčovitou a podobnou srsti pudla a přechází do spinone a stávají se tam z nich ohaři, pravděpodobně tím, že se míchají s krví pudla.“ Beckmann vidí ve spinonovi hrubosrstou varientu ohaře „Bracco Italiano“. Poměr spinone k braccovi je stejný jako u německého hrubosrstého a hladkosrstého ohaře.

První podrobný popis Italského spinone podal v roce 1886 F. Delor a v zápětí, roku 1887, byl sestaven první oficiální standart italskou Sociatá Braccofila. V následujícím století byl Spinone velice oblíbeným loveckým psem Italské šlechty a díky tomu se též dostal na množství obrazů, kreseb a rytin, které podobně jako zobrazení starého španělského ohaře naznačuje původ Pointera, svědčí o společném původu kontinentálních ohařů a úzké propojenosti drsnosrstých ohařů, používaných k vodní práci v celé Evropě, přičemž již ve středověku doložený lovecký pes z Čech, později Český fousek, zřejmě výrazně ovlivnil vývoj hrubosrstých čí ostrosrstých kontinentálních ohařů v četně francouzských a italských grifonů. V roce 1904 vytvořil Angelo Vecchio ideální portrét italského spinone, který je vlastně vzorem dodnes.Dnes platný standart vytvořil roku 1939 Dr. Solaři a v roce 1944 byl převeden do FCI.