Zkušenost uživatele s plemenem

 Italský corso pes (Cane Corso)
Dobrý hlídač Pro zkušené kynology Pro držení doma Pro fyzicky zdatné majitele
Vloženo: 28.01.2019

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

Hledali jsme hlídače k domu na polosamotě. Oslovily nás především popisované povahové rysy, dále fakt že se s ním dá i provozovat i sportovní kynologie a samozřejmě se nám líbil i vzhledově.

Povahové a charakterové rysy

Cane corso je velký silný pes a je si toho náležitě vědom. Jak již vyplývá z původního určení plemene - hlídač / obranář - pes je silně teritoriální a má obranářské pudy. Krom toho je velice atletický a dosahuje hmotnosti i kolem 60 kg. Z těchto důvodů nelze toto plemeno doporučit začátečníkům a lidem, kteří jsou neprůrazní nebo nejsou schopni důslednosti ve výchově. Je třeba si uvědomit, že nezvládnuté cane corso může být opravdu velký problém jak pro okolí, tak i pro majitele samotného.

Prostředí

Cane corso je pes který miluje svou rodinu a chce být s ní. Jednoznačně to není pes do kotce nebo na hlídání opuštěných budov. Vzhledem k typu srsti potřebuje zateplenou boudu. Nejlépe mu bude v domku se zahradou.

Pohyb a aktivity

Cane corso je zpravidla dost aktivní a je třeba se mu věnovat. Nudící se corso je pohromou pro zahradu či byt. S tímto plemenem se dá poměrně dobře cvičit stopy, obrany a poslušnosti a následně skládat z zkoušky.

Výchova a výcvik

Plemeno obecně není vhodné pro začátečníky. Vychované cane corso je ovladatelné, ale nelze štěně nechat růst jako dříví v lese. Důležitá je dobrá socializace a zvládnutí alespoň základních povelů.

Zdraví a péče

Cane corso trpí na ortopedické problémy a dle ortopeda je na ně z molossů nejvíce zatížené. Povinnou podmínkou pro uchovnění jsou pouze rentgeny na dysplazie kyčelního kloubu. Rentgeny předních končetin nejsou povinné. Nicméně pokud si budete vybírat štěně, pak je více než rozumné vybrat si vrh, jehož rodiče a ještě lépe i prarodiče jsou testováni na DKK, DLK a OCD a pochopitelně s dobými výsledky. Mohu jen doporučit vyhnout se vrhům, kde mají rodiče uvedeno jen hodnocení DKK, protože to může také znamenat, že rodiče mají na předních nohách problém, který chovatel nepřizná. Vzhledem k tomu, že vetší část hmotnosti je na předních nohách, může vám i vašemu psovi případný zděděný problém přidělat dost starostí, bolesti, výdajů a probdělých nocí.

Další informace

Nevybírejte psa očima ale rozumem, realistickým pousouzením svých očekávání a možností a plemenných předpokladů zvolené rasy. Jen tak zajistíte, že ze svého výběru nebudete nešťastní ani vy ani váš pes.

PP, bez pp, množírny, útulky

Rozhodně se vyhněte koupi psa bez průkazu původu. Průkaz původu je doklad o tom, že za své peníze opravdu obdržíte to, za co platíte a nikoliv nepovedenou napodobeninu. Inzertní servery jsou zaplaveny nabídkami zaručeně čistokrevných štěňat bez PP. Nastudujte si tuto problematiku. Zjistíte, že lidí, kteří se takto nachytali je dost a že ušetřených pár korun se může rychle změnit ve ztrátu desetitisíců, neboť ti zaručeně čistokrevní rodiče s PP ve skutečnosti nebyli chovní proto, že jejich klouby byly v hrozném stavu a štěně to zdědilo. A nebo, že ani jeden z rodičů nebyl cane corso, ale jen kříženec podobný CC a že místo cane corsa jste zaplatili několik tisíc za vořecha, který cane corsu není ani vzdáleně podobný.