Ruský toy

 Ruský toy
Pro začátečníky Vyžaduje péči o srst Pro držení doma I pro seniory

Základní údaje plemena

Země původuRusko
Název v zemi vznikuRusskij Toy
Kategorie dle FCIIX. Společenská plemena
Velikost20 - 28 cm +/- 1 cm
Hmotnostdo 3 kg
Osrstěníexistují dvě variety plemene: hladkosrstá a dlouhosrstá. - hladkosrstá varieta: krátká, těsně přiléhající, lesklá srst, bez podsady nebo lysin. - dlouhosrstá varieta: tělo je pokryto středně dlouhou (3-5 cm), rovnou nebo lehce zvlněnou srstí, dobře přiléhající, která nezakrývá přirozený obrys těla
Zbarvení srstiČerná s pálením, hnědá s pálením, modrá s pálením. Také červená jakéhokoliv odstínu s nebo bez černého či hnědého překrytí.
Celkový dojemMalý elegantní pes, živý, dlouhonohý, s jemnou kostrou a jemnějším osvalením.
PovahaAktivní, velmi veselý, není ani bázlivý ani agresivní. Povaha psů a fen se výrazně liší.

Charakter a chování

Tento pes je svému pánovi velmi oddaný a rád si na něj činí majetnické nároky. Celé rodině je velmi přizpůsobivý a neobyčejně vnímavý. Pokud mu celá rodina projevuje lásku, nestává se většinou psem jednoho pána, ale ke všem členům přilne stejně. K lidem, kteří se mu nelíbí, se umí chovat poněkud nepřívětivě. S ostatními domácími zvířaty a jinými psy vychází toto plemeno zpravidla velmi dobře. Ruský toy bývá výborným společníkem při hrách větším dětem. Malé děti by mu při svých bouřlivých hrách mohly nechtěně ublížit, měly by si tedy uvědomit, že pes není hračka. Je velmi inteligentní, lehce vychovatelný pes. Při správném výcviku z něj vyroste poslušný, přítulný a sebevědomý pes. Výchovu zvládne lehce i začátečník, který nemá se psy žádné zkušenosti. Přístup by měl být důsledný, ale zároveň velmi citlivý a vlídný. Je vhodný jak do městského bytu, tak i na venkov.

Nejdůležitější pro jeho spokojený život je co nejtěsnější kontakt s člověkem. Není rád sám, proto by si jej neměl pořizovat nikdo, kdo je většinu dne mimo domov. Doma připravte psíkovi pelíšek na klidném místě bez průvanu, kde bude moci nerušeně odpočívat. Toto plemeno je velmi temperamentní, miluje pohyb a dlouhé vycházky. Miluje také různé hry, například hry s míčkem, je vhodný i pro výcvik miniagility.

Původ psa

Začátkem 20. století byl jedním z nejoblíbenějších malých plemen v Rusku anglický toy teriér. Bohužel, v letech 1920-1950 byl chov čistokrevných toy teriérů téměř zastaven a počet psů klesl na kritickou úroveň. V polovině 50. let začali ruští chovatelé psů se znovuoživením tohoto plemene. Téměř žádný pes, použitý v chovu, neměl průkaz původu, mnoho z nich nebylo ani zela čistokrevných. Navržený standard pro tyto „ruské“ toy teriéry se výrazně v mnoha aspektech lišil od standardu anglického toy teriéra. Od této chvíle se vývoj plemene v Rusku vydal vlastní cestou.12.10.1958, se v Moskvě hladkosrstým anglickým toy teriérům psu Džoni a feně Dezi narodily 3 štěňata – dvě hladkosrstá, ale třetí byl dlouhosrstý pes černý se žlutými znaky, který měl být utracen. Pes dostal jméno Čikki a chovatel ho věnoval Evgenii Fominičně Žarové. Přestože neodpovídal standardu, byl přijat do klubu a předveden na výstavě. Díky své dlouhé srsti na uších byl zajímavý a velice líbivý. Tuto zvláštnost se Žarová rozhodla zachovat i u potomků, a tak k Čikkimu hledala feny podobného typu. Ze spojení Čikkiho a Irmy se narodila 3 štěňata, která měla všechny potřebné „nedostatky“. Tím vzniká nové plemeno - Moskevský dlouhosrstý toy teriér. V cílené plemenitbě časem použila i fenu dlouhosrsté čivavy, a tak vznikají i další barvy.

V roce 1964 bylo na výstavě představeno 24 jedinců. V roce 1966 byl přijat první standard plemene, který s malými změnami platí dodnes. Ruský toy bylo původně ruské národní plemeno neuznané FCI, které neslo název Moskevský toy teriér. V průběhu roku 2006 došlo ale ke změně a plemeno bylo FCI předběžně přijato. S jeho přijetím se zároveň změnil i název plemene. Novým názvem je Ruský Toy.