Myslivecky pes

advokátní koncipientka
Ústí nad Labem
předchozí | další

Dobry den,rad. Bych se informoval. Dnes se jsme se na.louce nad domem cca 200m od.domu jsme meli konflikt s.mysliveckyma psama, které byly na volno a nabihali na nase psy, ktere.byly na voditku. Po zařvaní na prichoziho myslivce aby se dal.ma voditko,.bylo mi odporovano, ze jsou lovecky, ze on je mit ma volno muze, ale psy I pres povely myslivce neposlouchali a stale na nas doraželi .. myslivec byl s rodinou na prochazce a bylo.nam.řečeno ze my tu nemame co delat. (Obecni pozemek) byl opravdu v právu ?

Dobrý den,

ať už se jedná o pozemek obce a nebo o honitbu, můžete se na takovém pozemku pohybovat. Není pravda, že byste tam neměl co dělat. Pokud není např. vyhlášen zákaz pohybu po honitbě z důvodu lovu apod.
Vždy je dobré vědět, o jaký pozemek se jedná.
Ze zákona o myslivosti:
- nehonebními pozemky pozemky uvnitř hranice současně zastavěného území obce, jako náměstí, návsi, tržiště, ulice, nádvoří, cesty, hřiště a parky, pokud nejde o zemědělské nebo lesní pozemky mimo toto území, dále pozemky zastavěné, sady, zahrady a školky řádně ohrazené, oplocené pozemky sloužící k farmovému chovu zvěře,1),2) obvod dráhy, dálnice, silnice, letiště se zpevněnými plochami, veřejná a neveřejná pohřebiště a dále pozemky, které byly za nehonební prohlášeny rozhodnutím orgánu státní správy myslivosti,
- honebními pozemky všechny pozemky v písmenu e) neuvedené,

V případě, že by se jednalo o honební pozemek, potom existuje zákaz volného pohybu psů po takovém pozemku. Názory na to, jestli to znamená, že musí být Váš pes na vodítku nebo ne, se bohužel liší. Existují soudní rozhodnutí, kdy bylo řečeno, že pod vlivem svého pána se pes nachází pouze na vodítku. Jiné názory tvrdí, že pokud máte ovladatelného poslušného psa, nemusí být při procházce na vodítku.
Pokud jste se s myslivcem potkali na nehonebním pozemku, měl mít své psy na vodítku protože je neovládal, dokonce možná z důvodu nějaké místní vyhlášky.

  • 18. 5. 2020  12:35
  • Andrea Jelínková
předchozí | další