převod spoluvlastnictví psa

advokátní koncipientka
Ústí nad Labem
předchozí | další


Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu.
S bývalým manželem jsme si pořídili pejska. Jednalo se o koupi psa s PP. Chovatelka, která nám štěně prodala trvala na tom, že se bude jednat o spoluvlastnictví. Tedy chovatelka je první majitelem a můj bývalý manžel je uveden v kupní smlouvě a vystupuje jako druhý majitel.
Psa máme s bývalým manželem ve „střídavé“ péči a domluva se začíná zhoršovat. Z jeho strany argumenty, že pes je právně jeho a může se rozhodnout, že mi psa už nikdy nedá. Vím, že právně bohužel na ní nemám nárok.
S chovatelkou jsem se nyní spojila a ta chce na mě převést své „spoluvlastnictví“. Jak to právně uskutečnit, darovací smlouvou? Budu mít poté stejný nárok na psa jako bývalý manžel?
Moc děkuji za odpověď
Tereza

Dobrý den,

pokud jste si pejska pořizovali za trvání manželství, tak se vlastnictví pejska vztahuje i na vás. „Věci“ pořízené za trvání manželství jsou považovány až na výjimky, za společné. Tudíž máte jako spoluvlastník nárok na úpravu styku s pejskem apod. Otázkou je, jak jste si po rozvodu vypořádali společné jmění, jestli tam dohoda o střídavé péči byla písemně zahrnuta atd. S tímto bych se určitě konkrétně poradila s advokátem, ale nebála bych se, že Vám může bývalý manžel pejska vzít úplně. Stejně tak je potřeba se s ním poradit ohledně možného převodu spoluvlastnictví chovatelky na vás. Vše s ohledem na vypořádání společného jmění manželů. Jinak ano, spoluvlastnictví lze převést i darovací smlouvou a pak samozřejmě máte stejná práva a povinnosti jako další spoluvlastníci.
  • 14. 2. 2022  12:37
předchozí | další