Vlastnictví psa

advokátní koncipientka
Ústí nad Labem
předchozí | další

Krásný den, mám takový dotaz. Jde o fenku narozenou kolem 1/2020. V srpnu si ji koupila jedna paní a rovnou si ji načipovala na své jméno, jenže v září odjela pracovně pryč až do Vánoc a tudíž fenka byla v hlídání jedné slečny. O Vánocích se majitelka vrátila a 3.1. zase odletěla pryč a fenku jsem měla údajně na 14 dní hlídat já. Jenže je 24.3. a majitelka stále nikde. Zjistila jsem, že fenka nemá 3. očkování a ani nemám očkovací průkaz na fenu. Bohužel už se jí po takové době nechceme vzdávat. Zvykla si na nás, na naši druhou fenu, a je už členem Naší rodiny. Se slečnou co dříve hlídala jsem v kontaktu a sama říká, že se má fena u nás mnohem lépe než u majitelky.
Chci se zeptat, jak by to bylo, co vše bych musela zařídit, abych si mohla fenku osvojit do mé péče, neboť aby měla paničku, která se vrátí a pak zase na bůhví jak dlouho odjela, to prostě není vůbec pro psí život. Ten pes byl strašně nešťastný. Když ta slečna přijela poprvé se podívat na fenku jak se má, tak fenka byla strašně moc nervózní, že si myslíme, že se bála, že si ji odveze.

Děkuji za odpověď

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že si fenku majitelka nevyzvedla a ani se Vám neozvala, dá se dle mého uvažovat o tom, že ji paní opustila, s úmyslem se o ni již dále nestarat, ve smyslu ust. § 1048 občanského zák. a Vy jste si pejska přivlastnili.
Zajistěte fence všechnu potřebnou péči, tzn. včetně povinného očkování a vzhledem k situaci, zažádejte i o nový očkovací průkaz, přihlaste fenku v obci.
Majitelka má samozřejmě nárok bránit se případně tzv. vlastnickou žalobou. Dle mého názoru by vydání fenky ale nebylo v zájmu zvířete a Nejvyšší soud již opakovaně připustil zamítnutí takové žaloby pro rozpor výkonu vlastnického práva s dobrými mravy.
Dalším řešením, pokud taková možnost vůbec existuje, je se s paní domluvit, aby Vám fenku darovala a nebo prodala. Samozřejmě s uzavřením písemné smlouvy.
Ať do dobře dopadne!
  • 13. 4. 2021  11:47
  • Andrea Jelínková
předchozí | další