Osteosarkom

Všeobecná medicína psů a koček, dermatologie.
Veterinární klinika VetPark Horní Počernice.
Ústav veřejného veterinářství, ochrany zvířat a welfare.
Veterinární a farmaceutická univerzita Brno.
předchozí | další

Dobrý den, náš 7 letý Rhodéský ridgeback před 3 týdny prodělal amputaci nohy kvůli osteosarkomu. Na rentgenu plic se zatím neobjevily žádné metastázy. Chtěla jsem se zeptat jestli má cenu psa trápit chemoterapií. Špatně snášel i narkózu a po amputaci mu trvalo skoro 14 dní než se vzpamatoval. Děkuji za odpověď

Dobrý den,

Prvně bych rád vyjádřil, že mi je moc líto Vašeho psího společníka. I přes obrovský pokrok ve veterinární medicíně je boj s agresivními typy nádorů, jako je i osteosarkom, značně nelehký a většinou nekončívá úspěchem, tak jak tomu je i v humánní medicíně. U onkologických pacientů ve veterinární medicíně je vždy poněkud delikátní posoudit kvalitu života takového zvířete, aby se již pro něj další přežívání nestalo trvalým utrpením a chemoterapie pouhým prodlužováním tohoto utrpení. Posoudit kvalitu života vašeho psa by Vám měl pomoci veterinární lékař, zvláště ten, který Vašeho psa i Vás dobře zná. Za základní znaky kvality života u zvířete považuji ochotný příjem tekutin a potravy (apetit) a zájem o své okolí tzn. že pes stále aspoň trochu rád chodí (těší se) na procházky a má zájem o svého pána.

Chemoterapie je bohužel stále značně agresivní typ léčby, který má řadu silně nežádoucích účinků, které mají neblahý vliv na organismus a proto se musí vždy pečlivě zvážit pozitiva případné léčby nad očekávanými negativy, přičemž by samozřejmě měla převažovat pozitiva. Přesto chemoterapie u zvířat získává stále větší množství zastánců z řad veterinárních lékařů. Chemoterapie však rozhodně není běh na krátkou trať a léčba samotná se tak může někdy stát i utrpením pro pacienta s mizivým pozitivním efektem. Osteosarkom nemusí metastázovat pouze do plic, i když je to predilekční místo (tedy místo, které je nejčastěji osteosarkomem metastaticky napadáno), ale může metastázovat i do jiných orgánů, které na RTG nevidíme. Měli bychom zvážit, zdali prodloužení života našeho zvířete chemoterapíí o pár týdnů nebo snad i měsíců, není jen prodlužováním krajně nevyhnutelného a pro našeho mazlíčka značně nepříjemného konce.

Majitel většinou sám nejlépe pozná, kdy je pro zvíře další přežívání už jen pouhým přežíváním až utrpením. V takovýchto případech nám veterinární medicína umožňuje přistoupit k tomu poslednímu někdy značně těžkému rozhodnutí, kterým je euthanasie. Možnost euthanasie bychom však neměli vnímat jako nějakou zradu našeho společníka, ale v určitých případech naopak spíše jako jedním ze způsobů, jak mu pomoci. Pomoci od trápení.

Věřím, že se určitě rozhodnete správně. Tou amputací jste svému pejskovi rozhodně dali větší šanci, než kdybyste nedělali nic. A už to je od vás velice šlechetné.

MVDr. Jiří Žák
  • 13. 1. 2015  20:40
  • MVDr. Jiří Žák
předchozí | další