Agresivita a dominantní chování

trenér psů v Psí škole Cituška
Brno
trenér psů ve
Výcvik psů Praha – Adam Holeksa
předchozí | další

Dobrý den,

mám doma dvouletého JRT. Přibližně před půl rokem jsem začla pozorovat, že se chová agresivně vůči psům. Ovšem ne ke všem. Například malý psi mu vůbec nevadí, ba naopak. I přes to, že na něj menší pejsci štěkají nebo zavrčí, tak náš pes jen na něj kouká a vrtí ocáskem a následně jde a všímá si svého. Pokud by na něj zavrčel větší pes, okamžitě se začně vzpínat a vrčet. Problémem také je, že ve většině případů první zavrčí náš pes. V okolí se najde pár velkých psů, kteří mu vůbec nevadí a hraje si s nimi i přes to, že je nezná od štěněte. Tudíž nikdy nedokážu odhadnout zda další pes, kterého potkáme se mu bude v uvozovkách ,,líbit" nebo ne.

Co se týče dospělých fen, tak s těmi nemá žádný problém. Občas projevuje dominantnější chování vůči štěňatům, ale to nejsem schopna přímo popsat jelikož se štěnaty téměř vůbec nepřijde do styku.

Bydlíme v bytě Doma pokud jsme v práci je hodný - nic nekouše. Pokud k nám příjde návštěva, tak se jeví velmi dominantně. Cizí muže nemůže vystát. Štěká, ale drží si od nich odstup. Po chvilce vyleze a začně dotyčného očuchávat a při té přiležitosti se nechá i pohladit. Ovšem během chvilky pokud dotyčný uděla hbitější pohyb, tak zase odskočí a začne štěkat. Přijde mi, že je to ze strachu. Zajímavé je, že na ženy si zvyká v podstatě mnohem rychleji a sám od sebe za nimi přijde a nechá se pohladit a olizuje.

Také jsem vypozorovala, že je velmi majetnický vůči mě. Pokud se ke mě přiblíží cizí pes a chce pohladit, tak si mě velmi hlídá. V takových případech se snažím oba dva. Je to tak správně, nebo bych si měla mého psa v takových případech všímat méně?

Je mi jasné, že jeho chování je zapříčeněno špatnou výchovou, ale ráda bych poprosila o jakoukoliv radu. Zkouším teď na internetu načítat co bych vše měla v přístupu k němu změnit, ale ráda bych si přečetla názor odborníka přímo na tento můj konkrétní problém.

Z výše uvedených problému mě velmi tíží právě dominantí a agresivní chování vůči psům, jelikož všude chodíme spolu, jezdím s ním i k rodičům vlakem za město a jeho chování mi to začíná komplikovat a ráda bych tomu chtěla včas zabránit nebo případně zmírnit.

Předem velice děkuji za odpověď a hlavně za Váš čas.

S pozdravem

Lucie

Dobrý den,

agresivita se začala pravděpodobně projevovat, protože pes dospěl a vydobývá si tím postavení mezi ostatními psy. Pořídila jste si teriéra.
Možná jste si měla před pořízení psa lépe rozmyslet, co od psa očekáváte a pečlivěji si vybrat.

Pokud nemáte zvládnutou poslušnost, tak by bylo vůči návštěvě slušné psa poslat na místo a nechat ho tam. Jestli nezvládne ani zůstat na místě, tak na tom zapracujte nebo pořiďte klec.

S pozdravem,
Adam Holeksa
www.trenerpsu.cz
  • 11. 2. 2019  10:26
  • Adam Holeksa
předchozí | další