Kolie dlouhosrstá

 Kolie dlouhosrstá
Náročný na pohyb Vyžaduje péči o srst Pro držení doma Pro držení venku

Základní údaje plemena

Země původuVelká Britanie
Název v zemi vznikuCollie Rough
Kategorie dle FCII. Ovčáčtí a honáčtí psi
Velikostpes: 56 – 61cm fena: 51 – 61cm
Hmotnostpes: 30 – 37kg fena: 25 – 32kg
OsrstěníMá být hustá, vrchní srst drsná při doteku, vnitřní měkká a velmi uzavřená.
Zbarvení srstiZlato-bílá, trikolorní a blue-merle.
Celkový dojemVelmi krásný pes s jemnými způsoby, inteligentní, něžný a temperamentní.
PovahaVeselá a přátelská, nikdy nervózní a agresivní.
Zaměnitelné plemenoPodobná šeltie je více než dvakrát menší. Šeltie

Charakter a chování

Kolie jsou veselé, velmi inteligentní, chytré, pracovité, energické a velmi společenské. Jsou to smečkový psi, kteří se dobře snesou i s ostatními plemeny či jinými zvířaty, a lidská rodina jim smečku nahrazuje. K dětem se obvykle chovají mile a tolerantně, se zřetelným sklonem je ochraňovat. Ke svému pánovi a jeho rodině jsou velmi přítulné a silně citově svázané, přátele rodiny vítají.

I přes jistou nedůvěřivost k cizím lidem jsou přátelské, netrpí nervozitou ani agresivitou. Kromě všech těchto vlastností jsou kolie veselé, hravé, s radostí z pohybu. Kolie si pořizují jak rodiny s dětmi, tak mladí lidé, kteří v nich nacházejí energií nabitého partnera pro aktivní odpočinek. Kolie snadno skládají záchranářské zkoušky, lehce stopují, rychle běhají, s potěšením aportují. Uplatní se i jako společníci osamělého člověka a rádi se přizpůsobí pohodlnějšímu životní stylu.

Nejsou vhodné jen pro toho, kdo se chce věnovat výhradně služebnímu výcviku, ale svědčit jim nebude ani samota v kotci na zahradě bez úzkého kontaktu s člověkem. Potřebují zájem a lásku svého pána, kterou pak budou bohatou měrou oplácet. Neocenitelnou výhodou plemene je, že neloví zvěř a nemá potřebu se toulat.

Původ psa

Novodobá kolie tak jak ji známe dnes vznikla křížením původních skotských ovčáků s irským setrem a barzojem po kterém získala bohatou srst, lehkost, rychlost a hlavně dlouhou, úzkou a špičatou čenichovou partii. Jméno kolie je odvozeno od názvu skotské černohlavé ovce coalley, které tito psi pásly. V Anglii bylo obvyklé nazývat psi podle práce, kterou vykonával. Foxhound lovil lišky, Deerhound jeleny, Otterhound vydry, Coalley dog pásl ovce Coalley’s.

Další teorie tvrdí, že slovo collie je odvozeno z keltského výrazu pro užitečný, kterým tito psi bezpochyby byli. Až do 60. let 19. století byli kolie používány výhradně jako ovčáčtí psi. V té době královna Viktorie navštívila Balmoral, objevila toto plemeno, velice si jej oblíbila a krátce na to bylo uznané jako čistokrevné.

V dnešní době je plemeno oblíbené po celém světě díky filmu Lassie se vrací ale také pro svou inteligenci. V dnešní době pase stáda ovcí jen ojediněle, ale najde využití jako příjemný společník a schopný obranář. Každodenní péče o kolii znamená, že ji budete denně rozčesávat a kartáčovat ! Kartáčování účinně odstraňuje mrtvou srst a stimule přirozené promašťování srsti, která je pak lesklá a vypadá zdravě. Budete-li kolii kartáčovat pravidelně, nezačne jí srst plstnatět, proto bude kartáčování trvat jen pár minut, nemusíte se totiž zabývat zcuchanou srstí. Jestliže svou kolii naučíte klidně snášet každodenní kartáčování, navykne si na péči o srst, a navíc ji můžete po skončení procedury odměnit malým pamlskem Díky své dlouhé línající srsti je plemenem méně vhodným do bytu. Všichni psi plemena collie mají v přímé krevní linii jediného zakládajícího plemeníka - slavného anglického "TREFOILA" zapsaného do plemenné knihy v roce 1873 (podle časopisu PES - přítel člověka r. 1983).