Irish soft coated wheaten teriér

 Irish soft coated wheaten teriér
Pro začátečníky Náročný na pohyb Vyžaduje péči o srst Pro držení doma

Základní údaje plemena

Země původuIrsko
Název v zemi vznikuIrish Soft Coated Wheaten Terrier
Kategorie dle FCIIII. Teriéři
Velikostpes: 45,7 – 48,3 cm fena: o něco méně
Hmotnostpes: 15,9 – 18,1 kg fena: o něco nižší
OsrstěníMěkké, hedvábné, nikoli hrubé, úprava je povolena, nelíná.
Zbarvení srstiRůzné odstíny od světle pšeničné po zlatočervené.
Celkový dojemKompaktní, svalnatý, silný pes, harmonické postavy, středně velký.
PovahaAktivní, veselý, houževnatý, odolný, bezkonfliktní, hravý, učenlivý, sebejistý, někdy samostatný, přizpůsobivý, rád sportuje, temperamentní, ale doma spíše klidný.

Charakter a chování

I když je velmi temperamentní mezi teriéry patří ke klidnějším - je méně ostrý a bojovný než většina ostatních teriérů. V minulosti působil na irských farmách jako pracovní a lovecký pes. Pro farmáře byla tehdy důležitější jeho povaha a pracovní upotřebitelnost, než vzhled a krása. Údajně lovil krysy, drobné hlodavce, ale i zajíce a jezevce. Hodil se k hlídání dobytka i ochraně majetku.V dnešní době již není využíván pracovně ani lovecky, ale pro svůj líbivý vzhled a milou povahu se stal psem společenským a rodinným. Svou vrozenou ostrost na škodnou vyměnil za lásku k člověku. Je stále dobře naladěný, hravý - miluje aportování, skákání přes překážky, rád běhá u kola a zbožňuje dlouhé procházky lesem, je vhodný pro agility, flyball a frysball. Pro lovecký výcvik má také předpoklady, ale ten se nedá dost dobře skloubit s výstavní kariérou a údržbou jemné srsti. Velmi lpí na svém pánovi a celé své rodině, která tvoří jeho smečku. Celé hodiny si dovede hrát s dětmi. Je velmi inteligentní, rychle se učí, ale ve výcviku potřebuje důslednost!

Není to plemeno vhodné pro úplného začátečníka. Dobře se snáší s ostatními domácími zvířaty - cizími psy, kočkami a slepicemi. ISCWT je výborný hlídač, vyniká věrností. Když se cítí ohrožen je velmi samostatný. Má hluboce zakořeněný smysl pro ochranu. Dovede ostře bránit hranice svého teritoria a členy své rodiny. Není zbytečně uštěkaný, ale ohlásí každý pohyb, který se mu nelíbí. Vyžaduje blízký kontakt se svým pánem a rodinou.

Původ psa

Teriéři byli v Irsku psi nejchudších vrstev obyvatelstva. Psi jim pomáhali lovit tu zvěř, kterou šlechta nechtěla - jezevce, kuny, králíky. Sedláci a chalupníci na chudém irském venkově pocházeli z vojáků a v 16. a 17. století získali jako odměnu za služby poskytované Britské koruně půdu, se nezabývali žádným cíleným chovem psů, drželi jen takové psy, kteří jim pomáhali přežít a nebyli nároční. Velmi často psi putovali z farmy na farmu, křížili se mezi sebou navzájem, až na některé výiímky, kdy chtěl majitel feny použít některého vyhlášeného psa-daviče. Potřebovali psy samostatné, schopné ohlídat a ubránit majetek, odehnat nebo zadávit škodnou, dlouhé hodiny museli pohánět kolesa, která otáčela rožni nad ohništi a často byli nasazováni proti ostatním psům v rámci psích zápasů. Přitom ale museli být milí k domácím lidem a dětem. Všichni tito venkovští psi byli spíše hrubosrstí, malého až středního vzrůstu a byli chováni v barvě pšeničné, šedé, žíhané, černé a skvrnité. Je pravděpodobné, že na jejich vzniku se podíleli i různí hrubosrstí teriéři z Anglie a Skotska. Tak nejspíše vznikly postupně rozdílné typy teriérů - sedláci začali bránit fenám v náhodném krytí s kolemjdoucími psy, vybírali pro ně psy známé svými schopnostmi - dobré hlídače, daviče, pastevce. Z původně různorodé masy "irských teriérů" se začala formovat jednotlivá plemena. Názory na to, které z těchto čtyř plemen je původní se rozcházejí. Za nejstarší plemeno je považován soft coated wheaten teriér, jehož existence v jihozápadním Irsku je dokladována zhruba 200 let. V okolí Corku a Ballymeny byl chován staroanglický hrubosrstý černo-žlutý teriér, předchůdce dnešního irského teriéra. Z jihu a západu Irska rovněž pochází kerry blue teriér.