Coton de Tuléar

 Coton de Tuléar
Pro začátečníky Vyžaduje péči o srst Pro držení doma I pro seniory

Základní údaje plemena

Země původuMadagaskar/ patronát Francie
Název v zemi vznikuCoton de Tuleár
Kategorie dle FCIIX. Společenská plemena
Velikostpes: 26 - 28 cm, tolerance 2 cm plus 1 cm mínus fena: 23 - 25 cm, tolerance 2 cm plus 1 cm mínus
Hmotnostpes: 4 až 6 kg fena: 3,5 až 5 kg
OsrstěníJe jednou z nejdůležitějších charakteristik tohoto plemene a dala mu jméno. Velmi jemná a pružná, vatová, nikdy není ztvrdlá a hrubá, chlup je hustý, bohatý a může být jemně kadeřavý.
Zbarvení srstiZákladní barva je bílá, na uších se připouštějí stopy barvy světle šedé či plavo- bílé. Tyto stopy mohou být i na jiných částech těla, pokud nenarušují celkovou bílou barvu, nicméně nevyhledávají se.
Celkový dojemMalý doprovodný pes, dlouhé vatovité srsti bílé barvy, tmavé, kulaté oči živého, inteligentního výrazu.
PovahaVeselý, vyrovnaný, velice družný jak vůči lidem, tak ostatním psům, dokonale přizpůsobivý jakémukoli životnímu stylu. Jeho povaha je jednou z nejhlavnějších charakteristik tohoto plemene.
Zaměnitelné plemenoS ostatními bišonky, od nichž se liší především jemnou strukturou srsti, podobající se bavlníkovému květu. Bišonek, Maltézský psík, Boloňský psík, Havanský psík, Barevný boloňský psík

Charakter a chování

Cotonkovi jsou přisuzovány všechny dobré psí vlastnosti. Je to velmi temperamentní a hravý pes. Je velice inteligentní a přizpůsobivý, přítulný a společenský. Tento psík má velmi rád společnost lidí. Celé své rodině je velmi oddaný a všechny členy velice miluje. Svému pánovi je oddaný a stále vyžaduje jeho pozornost, za kterou dokáže být velmi vděčný. Miluje i návštěvy a k cizím lidem se chová neobyčejně přátelsky. Ostatní zvířata, která žijí v domácnosti zahrne do rodiny. K cizím psům se chová výborně a nikdy nebývá původcem konfliktu. Coton miluje i společnost dětí, které vybízí ke hrám a je jim výborným kamarádem. Výchova tohoto psíka není náročná, protože je velmi inteligentní a velice rychle pochopí, co se po něm žádá. Jeho výchovu zvládne i začátečník, coton je lehce vycvičitelný na základní povely. K náročnějšímu výcviku se nehodí.

Cotonka není vhodné chovat venku v kotci, protože jeho srst je bez podsady, a je tedy choulostivější na chladné počasí. Je to typický bytový pes, který nesnáší samotu, proto musí být stále v kontaktu se členy své lidské rodiny. Coton miluje pohyb a dlouhé procházky. Rád plave a má rád hry s míčem. Co se pohybu týče, je coton velmi přizpůsobivý své rodině. Úprava jeho srsti nevyžaduje zvláštní pozornost, je nutné je pouze denně pročesávat, a protože nelíná, je nutné odumřelé chlupy odstraňovat kartáčem. Jeho srst se nestříhá, střihem se upravují pouze přebytečné chlupy mezi polštářky na tlapkách a ve zvukovodu. Při koupání je nutné použít velmi kvalitní šampon určený speciálně pro psy a kondicionér, ale koupání není nutné příliš často. Pro svoji přátelskou povahu není tento pejsek vhodný ke hlídání.

Původ psa

Historie tohoto plemene sahá až do 17. století. Vlastí předků tohoto psa je ostrov Madagaskar. O tom, jak se na tento ostrov dostal, existují pouze legendy. Jedna z nich vypráví příběh o ztroskotání pirátské lodi na břehu ostrova. Jediným, kdo tuto katastrofu měl přežít, byl párek bílých psů, kteří se pak zatoulali na bavlníkové plantáže. Srst cotona připomíná bavlníkové chmýří, odtud tedy byl odvozen jeho název. Přívlastek de Tuléar získal podle madagaskarského města Toliara, ve kterém byli tito psíci velmi oblíbenými společníky zde žijící francouzské koloniální šlechty. Jako samostatné plemeno byl uznán v roce 1970 a patronát nad ním drží Francie.