Belgický ovčák – Malinois

Základní údaje plemena

Země původuBelgie
Název v zemi vznikuChien de Berger Belge
Kategorie dle FCII. Ovčáčtí a honáčtí psi
Velikostpes: 60 – 66cm fena: 56 – 62cm
Hmotnostpes: 25 – 30kg fena: 20 – 25kg
OsrstěníKrátké
Zbarvení srstiPouze žluté zbarvení s úhlováním a s černou maskou. Trocha bílé barvy na hrudi a na prstech se toleruje.
Celkový dojemPes střední velikosti, harmonických proporcí, spojující eleganci a sílu.
PovahaBdělý a aktivní, překypující vitalitou, vždy připravený k akci.
Zaměnitelné plemenoBelgický ovčák – Groenendael, Belgický ovčák - Tervueren

Charakter a chování

Belgický ovčák je rychlý, velice pohyblivý, temperamentní, ostražitý, inteligentní a dobrý hlídač s velkou vytrvalostí. Výborně se hodí na agiliti a pro perfektní čich na záchranařinu. I když je to původně pes pro venek, dobře se přizpůsobuje životu doma, dáme-li mu možnost dostatečně a pravidelně se proběhnout.

Belgický ovčák má velmi citlivou někdy až přecitlivělou a problematickou povahu. Na cvičištích (kde jsou vyučující zvyklí na Německé ovčáky) bohužel nemají dobrou pověst. Je to prostě jiný pes a musí k němu být i jiný přístup. Když si na belgičana zvyknete, nemůžete si ho vynachválit. Jeho duše patří vždy jen jednomu člověku, kterého bezmezně miluje a věří mu. Ten mu zas na oplátku musí patřit a nesmí ho zradit. Mnohdy na svého člověka pes žárlí a každou zradu nese velmi citlivě a těžce. Svojí duší je stále dítětem - závislý nejistý, zbrklý, nerozumný - a tak ho také musíme brát. Nikdy s nimi nesmíte jednat hrubě, ale ani přehnaně úzkostlivě. Musíte být důslední, nesmlouvaví a tvrdí, což neznamená být hrubý.

Belgický ovčák je nepřešlechtěný, již na první pohled typický ovčácký pes, elegantní, s velmi ušlechtilou hlavou. Je to pes citlivý, milý, pozorný, spolehlivý ochránce majetku i osob. Je neúnavný ve svém temperamentu a miluje častý kontakt se svojí "lidskou smečkou". Belgický ovčák je vyhledávaným psem pro výcvik, a to jakkoli zaměřený. V poslední době se velmi prosazuje v agility, kde uplatňuje nejen svůj temperament a šikovnost, ale i citlivost na sebemenší povely psovoda. Belgický ovčák respektuje všechny příslušníky rodiny a miluje děti, je to ideální typ rodinného psa. Je houževnatý, svérázný a razantní obránce svého pána. Spojuje všechny kvality potřebné pro to, aby se stal psem ovčáckým, hlídacím a služebním. Jeho živý a čilý temperament a smělý charakter musejí být bez pochyb či agresivity viditelné v jeho držení těla a věrném, hrdém a pozorném výrazu. Srst má samočistící schopnost, postrádá specifický psí pach a nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Snáší bez problémů déšť, sníh, vítr, zimu i horko.

Ze všech čtyř typů se Malinois nejlépe hodí pro služební účely, i když vyžaduje diametrálně rozdílný a citlivější přístup při výcviku než Německý ovčák. Krátká srst nepotřebuje zvláštní péči a poskytuje dostatečnou ochranu i ve velkých mrazech. Malinois je používán mnohými armádami světa včetně Armády České republiky. Slovinská a Rakouská armáda je dokonce zařadila do speciálních zásahových jednotek.

Původ psa

Belgický ovčák byl před rokem 1891 pracovním psem sedláků a ovčáků. Nejednotného zbarvení a délky srsti, charakterově a anatomicky poznamenán těžkou prací, kterou měl vykonávat v drsném klimatu. Dorůstal výšky kolem 50cm, byl zavalitý a robustní. Až profesor Adolphe Reul (1864 – 1907) se stal patronem čistého chovu belgického ovčáka a navrhl dělení podle zbarvení a délky srsti tak jak je známe dnes. Zbarvení srsti je závazné pro jednotlivé variety. Páření mezi varietami jsou zakázána, kromě zvláštních případů dle odchylek odsouhlasených kompletními národními chovnými komisemi (1974, Paříž). – Malinois je jednou z variety belgického ovčáka, který byl před rokem 1891 pracovním psem sedláků a ovčáků, zevnějškem nejednotným v barvě a osrstění, avšak charakterově a anatomicky chváleným vzhledem k práci, kterou měl vykonávat.Své jméno získal po městě Mechelen (Malines) a byl vyšlechtěn striktně jako pracovní pes obranář u kterého vzhled nebo barva byli zcela vedlejší. Jeho zákus a reakce jsou mnohem razantnější než u ostatních variant. V dnešní době se již jedná o exteriérově ustálené plemeno, kterému zůstali jeho pracovní kvality.