Šediváčkův long 2014 – XVIII. ročník

Místo konání: Deštná v Orlických horách
Kontakt: 602 109 583, pavel.kucera@web.de
Odkaz: www.sedivackuv-long.cz
Termín: 21.1.2014 - 25.1.2014

Čas: 15:30

Šediváčkův long 2014 – XVIII. ročník


Šediváčkovu longu bude osmnáct let – po letech dozrávání se stane dospělým a opustí období dětských nemocí. Během rekordní souvislé řady sedmnácti ročníků vyrostl do podoby, která spolehlivě odolává krizovým jevům i nepřízni počasí. Závodníci jsou na tratích sledováni zvláštní metodou, která dává organizátorům i návštěvníkům přehled o průběhu závodu. Všichni zájemci mohou závod sledovat na jeho webových stránkách. Prestiž a oblibu závodu dokazuje i vysoká mezinárodní účast – na Šediváčkův long opakovaně jezdí desítky závodníků ze dvanácti států.

Tento čtyřetapový závod psích spřežení na 240 km po hřebenech Orlických hor s jedním povinným přenocováním na sněhu je Mistrovstvím ČR v LONGu (dlouhá trať). Jde o jeden z nejtěžších závodů psích spřežení v Evropě a nejdelší závod v České republice. Je extrémní i převýšením – spřežení nastoupají během závodu více než 7000 metrů. Šediváčkův long byl před deseti lety Mistrovstvím Evropy v LONGu i v MIDu a už dvanáct let patří do série čtyř extrémních závodů psích spřežení o titul IRON SLED DOG MAN. Další dva závody této série se konají v Rakousku a na Slovensku.

Osmnáctý ročník Šediváčkova longu dozná některých změn – bude přetvořena část tratí, s předstihem budou stanoveny limitní časy k projetí kritických úseků, upraví se organizace startů. Ale tradičně se začíná a končí v osadě Jedlová v obci Deštná v Orlických horách, ve spolupráci s níž se závod pořádá.

Šediváčkův long je stále více monitorován četnými reportážemi a fotografiemi ve všech typech médií, tuzemských i zahraničních. Aktuální informace jsou dostupné na webových stránkách závodu (www.sedivackuv-long.cz). Z každého ročníku je zpracováván profesionální filmový dokument. Závod, který by nemohl existovat bez obětavé práce dobrovolníků a bez žádoucí sponzorské podpory, nabízí ojedinělý zážitek závodníkům, psům, divákům, organizátorům i sponzorům.
Propozice závodu:

Bivak:

Na české straně – chata Bedřichovka Orlické Záhoří. Na bivaku není povolena pomoc závodníkům dalšími osobami (doghandlery). V případě neuposlechnutí tohoto zákazu následuje diskvalifikace závodníka ze závodu.

Přejímka psů:

Veterinární přejímka a kontrola závodních race pasu u čistokrevných psů (dle FISTC) do 16:00. Jestliže nebudou psi zkontrolováni, nebudou připuštěni ke startu.

Startovné: 2000,- Kč,

Slavnostní zahájeni:

21.1.2014 v 17:00 u penzionu Kristýna – Jedlová v Deštném v Orlických horách.

Stakeout:

u penzionu Kristýna v Jedlové v Orlických horách

Ubytování:
www.destne.cz

Každý závodník si zajistí sám na místních penzionech a hotelech.

Celková délka etap:

240 km

Povinná zátěž:

7 kg na psa, maximálně 70 kg (dle sněhových podmínek)
Povinná výbava saní:
- botičky pro psy – 4ks na psa
- krmivo pro psy – 1 krmná dávka na psa při dojezdu do cíle
- náhradní postroje 2ks
- náhradní obojek 2ks
- náhradní šňůry kompletní dle velikosti spřežení
- misky
- lékárnička
- vařič + hrnec s objemem (1 litr na psa)
- pro všechny ohařovité psy oblečky
- vak na saně s transportním místem pro 2 psy (spřežení nad 6 psů), pro 1 psa (spřežení do 6 psů)
- stake out
- jídlo pro mushera
- kompletní náhradní oblečení pro mushera
- stan nebo celta
- spacák, karimatka
- orientační pomůcky – mapa, kompas nebo GPS
- osobní doklady – pas
- dobrá čelovka se svítivostí min. 5 hodin + náhradní baterie
- vázací šňůra min. 3 m dlouhá
- saně musí být vybaveny funkční brzdou, brzdící dečkou, pojistnou šňůrou a dvěma kotvami (spřežení nad 6 psů), jednou kotvou (spřežení do 6 psů)

Kategorie Šediváčkova longu:

LT1, LT2, LTO, pulka, otevření bez rozlišení velikostí spřežení, Vyhlášení MR ČR v čistokrevných: LC1, LA1, Otevření – LU1 do šesti psů, LU2 šest a více psů. MR se vyhlašuje pouze pro LU dle SŘ
Skiering: zvláštní výbava a výpomoc dle pořadatelů- jen pro zkušené závodníky.
Bike: výbava a výpomoc dle pořadatelů
Finanční zajištění závodů:

Vzhledem k extremní náročnosti organizace Šediváčkova longu vítají pořadatelé jakoukoli finanční, technickou či jinou pomoc.
Kontakt na pořadatelé závodu:

Pavel Kučera, PO Box 35, 38451 Volary, Czech republic, Tel: 00420 602 109 583, E-mail: pavel.kucera@web.de