Benefičák s kapelou RaPeLa pro Moravskoslezský spolek na ochranu zvířat

Místo konání: Brno - Klub Leitnerova
Termín: 27.5.2016

Čas: 19:30 - 22:00

RaPeLa – benefiční koncert pro opuštěná zvířata
Pátek 27. 5. / 19.30 – 22.00
80Kč

Benefiční koncert ve spolupráci s RaPeLou, která svůj výtěžek z koncertu věnuje Moravskoslezskému spolku na ochranu zvířat, který se věnuje záchraně psů a koček. Spolek je tvořen dobrovolníky, kterým není lhostejné utrpení a bezmoc zvířat a kteří se v rámci svých možností snaží hájit jejich práva. Vše dělají ze svých vlastních nebo darovaných finančních prostředků a ve svém volném čase, proto je potřeba a myslím, že i povinnost tyto lidi podpořit.

Takže proč nespojit pomoc se zábavou? Kapela RaPeLa hraje převážně taneční hudbu – swing, soul, latin, rock ß blues! Skvělá formace s jedinečnou dechovou sekcí, na kterou si parádně zatancujete.

Vstupné bude 80,- a více :)

Do Klubu můžete opět přinést deky, ručníky, pelechy, granule, konzervy, vodítka, obojky, hračky, pamlsky, matrace. Vše bude předáno dané organizaci, která s darovanými věcmi naloží, jak nejlépe bude potřeba.

Moravskoslezský spolek na ochranu zvířat má statut občanského sdružení a v regionu funguje od roku 1990. Čím se zabývají?

– Pomáháme v případech týrání zvířat či zanedbání péče, velmi silné příběhy medializujeme, protože je důležité, aby se veřejnost o takovýchto případech dozvěděla, aby si lidé více začali všímat svého okolí a nebyli lhostejní a hlavně, aby něco udělali. Zavolali nás nebo policii nebo KVS, to je jedno, hlavně ale, ať se s tím něco udělá. Nelze žít v bohaté společnosti 21. století a být lhostejný k utrpení slabších.

– Poskytujeme rady a doporučení ke konkrétním případům. V mnoha případech stačí domluva nebo materiální pomoc a následné kontroly. To se nám vyplatilo a většinou opravdu dojde aspoň k částečnému zlepšení. Také lidé vidí, že o ně máme zájem a staráme se, náš primární zájem jsou zvířata samozřejmě, ale to jde kolikrát ruku v ruce s jejich majiteli, kteří jsou často sociálně slabší nebo jednodušší (nemyšleno pejorativně, prostě to tak je) a tím, že s nimi mluvíme, že se jim snažíme vysvětlit, že péče o zvíře nezahrnuje pouze uvázaní na řetěz nebo zavření na balkón, tak opravdu často dochází k řešení. Důležité je se snažit se všemi vyjít po dobrém a nezavřít si tak dveře pro budoucí jednání. Přece jenom pořád potřebujeme k nim mít přístup, abychom v případě potřeby zvíře mohli odvézt.

– Monitorujeme kolonie lidí bez domova a dohlížíme na to, aby se o svá zvířata dobře starali a pomáháme jim s krmením, veterinární léčbou a kastracemi. Je důležité si u těchto lidí získat důvěru. Když ji člověk jednou získá, máme napůl vyhráno. Volají nám totiž pokaždé, co mají nějaký problém se svým zvířetem a my tak můžeme zajistit okamžitou veterinární péči. Díky našemu přístupu a respektu vůči těmto lidem jsme jen za letošní rok od května do prosince zachránili čtyři fenky za minutu dvanáct. Jedna zkolabovala právě, když jsme tam byli, odvezli jsme ji na veterinu, šla okamžitě na operaci a bylo zjištěno, že se v ní rozkládalo štěňátko, které se nikdy nenarodilo a to způsobilo silnou otravu krve. Další fenky byly březí a jen díky našemu rychlému zásahu se mohly podrobit okamžitému císařskému řezu u veterináře a díky tomu přežít a poslední případ byla fenka od bezdomovců z Orlové, kdy nám řekli, že si ji můžeme odvézt a při kastraci následující den bylo zjištěno, že má silný zánět dělohy a pokud by jí nebyla poskytnuta pomoc, do dvou dnů by zemřela. Taky nám volali pro změnu bezdomovci z Ostravy, když nechtěně šlápli na nohu svému malému kocourkovi a zlomili mu nohu. Ještě v noci nám volali, následující den jsme pro něho jeli a musel pak na operaci. Výsledek byl zlomená tlapka, hřeby v noze, cena 4.500 Kč, ale dneska je kocourek v novém domově a po úraze ani stopy.

– Místo umístění psa do útulku dáváme přednost tzv. dočasné péči – naši psí pěstouni se nám o pejska na své náklady starají, vykoupou ho, odbleší a hlavně ho socializují a učí ho na pobyt s lidmi. Zároveň se o pejskovi díky jim hodně dozvíme a máme tak víc informací pro potencionální nové zájemce. Víme, co se pejskovi líbí nebo ne, jak zvládá hygienu, děti, jestli se rád koupe nebo ne apod. Pěstouni si veškeré náklady hradí sami, my platíme pouze veškeré veterinární výdaje.

– Spolupracujeme a podporujeme adopce psů z útulků v MS kraji – jsme v kontaktu s většinou útulků v MS kraji a snažíme se aktivní propagací pomáhat i pejskům v útulcích, aby se jim rychleji našli nové domovy. Jeden příklad za všechny – v jednom malém útulku na Opavsku se nachází pes velkého vzrůstu, který má poněkud nevyzpytatelnou povahu, jednou je jako ovečka jednou je zase schopný urvat ruku, tak jsme mu domluvili pobyt v psí polepšovně v Praze (zadarmo samozřejmě) a paní cvičitelka si pro něj dokonce sama přijede. Až nám ho převychová, budeme mu hledat nový domov. Jsme si vědomi toho, že ne každý pes má jednoduchou člověkem nezkaženou povahu, ale chceme dát šanci všem, hlavně, když to je mladý pes, který má ještě naději.

– Podporujeme kastrační program – k tomu nemáme co dodat. Snad jen, že se snažíme kastrovat každého psa i fenku, kteří nám projdou „pod rukama.“ Už tak jsou útulky přeplněné a domovy se musí najít hlavně psům, co jsou v útulcích než dál a dál produkovat další štěňata.

– Řešíme případy množíren v našem kraji – psi tam žijí v zoufalých podmínkách, zavření v králičích klecích jedna na druhé a slouží pouze jako výroba bezpapírových štěňat.

– Snažíme se o zavedení veřejného venčení v útulcích v MS kraji – je to důležité nejen pro psy, že se venku pořádně proběhnou a přijdou do styku s lidmi, ale také pomáháme takto šířit osvětu mezi lidmi týkající se problematiky opuštěných zvířat. Většinou se zajímají o osudy psů, které chodí venčit a zjištují, že spousta pejsků někomu patřila, jenže lidé se jich pak nejrůznějšími způsoby zbavili. Zároveň se díky veřejnému venčení zvyšuje šance psů na nový domov.

A snad nejdůležitější informace na závěr. MS spolek na ochranu zvířat nemá žádné zaměstnance, fungujeme pouze díky několika zapáleným dobrovolníkům, co vše dělají ve svém volném čase za své peníze (převozy, telefonování, používání vlastních aut, …).

Koncert bude jako každý rok podporovat Klub Leitnerka.

FACEBOOKOVÁ UDÁLOST