Zkušenost uživatele s plemenem

 Bearded kolie
Pro začátečníky Náročný na pohyb Vyžaduje péči o srst Pro držení doma Pro držení venku
Vloženo: 15.03.2015
Uživatel: Infini
Plemeno: Bearded kolie

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

Líbil se mi celkový vzhled a radost tohoto psa ze všeho, hlavně když může být s páníčkem.

Povahové a charakterové rysy

Bearded collie, je naprosto neagresivní pes. Nesetkala jsem se se žádným projevem nepřátelství ani vůči lidem, dětem ani jiným psům. Třeba i v případě napadení jiným psem se ta moje podřizovala, nechtěla se prát. Je vhodná k aktivnějším lidem, kteří psa berou jako člena rodiny a přizpůsobí mu svůj život, jelikož beardetky milují společnost a nerady jsou samy. Dokáží s Vámi cokoliv už jen proto, že mohou být s Vámi a každá nepřítomnost - ať už 5 minut nebo 5 hodin, bude následovaná vítáním, jako byste se neviděli roky. Jsou zkrátka chlupatým ztělesněním radosti a lásky. Jediné mínus jsou sklony k bázlivosti a lehčí citové labilnosti, stačí jen okřiknutí nedejbože tělesné napomenutí a začíná mít strach. Neznámé věci také trvá, než pochopí, že je v pořádku se nebát - což majitel rozhodně nesmí dávat najevo, že je něco jinak než běžná situace.

Prostředí

Rozhodně to není pes jen na zahradu do kotce. Vyžaduje společnost páníčků, případně psích parťáků, velice špatně snáší být sama a ještě někde zavřená. Zvládá jak byt, tak dům, jelikož při správné výchově dokáže pochopit, že doma (ať je to v bytě nebo ne) musí být v klidu a venku si hrajeme, štěkáme, dovádíme. Vhodná i do města, jen musí být nejlépe odmala naučená, aby se zbytečně nestresovala a opět neměla strach, ale to se dá od štěněte zvykat :)

Pohyb a aktivity

Vhodné snad na jakýkoliv sport, hlavně, že to bude s páníčky, které miluje, protože pro ty udělá cokoliv. Aktivnější páníčci nejsou na škodu, ale k delším procházkám donutí i pasivnější, jelikož jejich radosti z pohybu a běhu nejde odolat :) My to máme ráno vyčůrat a odpoledne večer záleží na návratnosti domů, buď se jde odpo na procházku a večer jen vyčůrat nebo naopak :)

Výchova a výcvik

Pro mě to byl můj první pes (nepočítám toho rodinného, se kterým jsem vyrůstala). Učenlivá povaha je zajištěna dobrou motivací. S povely nemá problém, ale třeba osobně po 5té už to ta moje opakovat nebude, protože to udělala dobře a nechápe, proč by to měla dělat znovu :D Ale učenlivé chlupatky jsou, chtějí se zavděčit páníčkovi a špatně snáší všechny jiné metody než pozitivní výchovy. Pro bázlivost neexistuje psa plácnout, pouhé důrazné "ne" či "nesmíš" bohatě stačí, křik a bití vyvolá pouze je strach a nechuť. Ovšem chválení, s tím se to musí přehánět, aby motivace vydržela.

Zdraví a péče

Vady. Možná ta chorobnější bázlivost, opravdu jí člověk musí podchytit, protože tato rasa je skutečně citlivá dušička. Pro "uchovnění" standartního jedince je nezbytný rentgen kyčelních kloubů . Ale myslím si, že lepší udělat rentgen i předních, ať "vidíte vše". Srst dle mých zkušeností stačí 1x za 14 dní pořádně do hloubky pročesat, 1x měsíčně umýt. U pusy se používají šampóny s bělícím účinkem (od pití vody bílé chlupy reznou), jinak osobně myji lidským šampónem a kondicionérem, protože chlupy potřebují vyživovat a my máme nejlepší zkušenost s přípravky přímo na vlasy než se psími (rozdíl je hlavně i v ceně, kdy psí jsou zbytečně předražené).

Další informace

Je to prostě čirá radost. Projasní den a naučí Vás se radovat z maličkostí. Najdete společníka, na kterého budete vzpomínat celý život, i když Vás provede jen částí.

PP, bez pp, množírny, útulky

Preferuji psi pouze s PP, bearded collii - tím myslím opravdovou, bez papírů neseženete. Navíc s PP máte šanci se vyhnout spoustě nechtěných povahových vad, zdravotních problémů a víte, co jste si pořídili. Navíc je možnost vidět oba rodiče, což by od správného chovatele neměl být problém - pokud samozřejmě není otec ze zahraničí. Já si pořídila papírovou fenu z chovné stanice Bella di Notte, po úžasných rodičích a hlavně od úžasné chovatelky, které všechny štěňata krásně připravila na život v nových rodinách - socializované, správně zvědavé a žravé. Fena je zdravá a jsem se svým výběrem spokojená, kdykoliv se můžu na chovatele obrátit pro radu i pomoc.