Bearded kolie

 Bearded kolie
Pro začátečníky Náročný na pohyb Vyžaduje péči o srst Pro držení doma Pro držení venku

Základní údaje plemena

Země původuVelká Británie
Název v zemi vznikuBearded Collie
Kategorie dle FCII. Ovčáčtí a honáčtí psi
Velikostpes: 53 - 56 cm fena: 51 - 53 cm
Hmotnost20 - 25 kg
OsrstěníDvojité, s jemnou, huňatou a hustou podsadou. Krycí srst hladká, tvrdá, silná a huňatá.
Zbarvení srstiBřidličně šedá, červenavá jelení, černá, modrá, všechny odstíny šedé, hnědé a pískové, s bílými odznaky nebo bez nich.
Celkový dojemŠtíhlý, šlachovitý aktivní pes.
PovahaSpolehlivý, inteligentní pracovní pes, bez známek nervozity nebo agresivity.
Zaměnitelné plemenoS polským nížinným ovčákem, který však je menší, zavalitější a nemá ocas. Rovněž podobný briard je zase podstatně větší a liší se i barvou. Briard

Charakter a chování

Splývavá srst u vynikajících jedinců sahajíc až na zem výborně izoluje před nepříznivým počasím, proto se plemeno hodí spíše pro pobyt venku než v bytě. Tento pes disponuje značným fyzickým fondem, učenlivostí, inteligencí, vrozenou ostrostí a nedůvěrou k cizím lidem, proto se hodí jako vhodný hlídač rodinného domu. Svému pánu i celé rodině je nesmírně věrná, přátelská a milá. Hodí se především pro aktivně založené lidi, plně přizpůsobuje svoje potřeby rytmu rodiny a stává se jejím členem. K návštěvám se chová také velice přátelsky a projevu radost nad jejich příchodem. K cizím lidem nebývá agresivní, zaútočí pouze, pokud považuje za nutné bránit člena své smečky. Miluje společnost jiných psů a je absolutně nekonfliktní.

Bearded kolie je pes, o kterém se dá říci, že je vhodný i pro rodinu s malými dětmi. I v tomto případě však platí, že je potřeba jak usměrňovat psa, tak vysvětlit dětem, jak se mají ke psu chovat.

Původ psa

S dnešní kolií nemá bearded kolie mnoho společného. Chybí ji úzká, špičatá hlava s krátkou srstí v čenichové partii a typický výraz kolie. Pokud pochází jméno kolie od keltského užitečný potom může být i tento vousatý ovčák kolií, protože k pasení ovcí opravdu užitečný je. Avšak splývavá srst vyskytující se i v čenichové partii poukazuje na možnou příbuznost s ovčáky asijského typu vycházející z předka tibetského teriéra typu holandského nebo staroněmeckého ovčáckého pudla. E. M. Vogeler uvádí roku1976, že si Skotští pastýři v 15. století přivezli několik takových ovčáků z Polska. Patrně se jednalo o předka dnešního polského nížinného ovčáka, kterému je bearded kolie nápadně podobná. Po staletí pásla ovce na pomezí Anglie a Skotska a byla chována vyloženě jako pracovní pes.