Zkušenost uživatele s plemenem

 Australský ovčák
Pro začátečníky Náročný na pohyb Vyžaduje péči o srst Pro držení venku
Vloženo: 20.06.2018

Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?

Do australských ovčáků jsem se zamilovala, díky jejich úžasné povaze. Nejenže jsou to nádherní důstojní psi, ale především skvělí parťáci pro život.

Povahové a charakterové rysy

Můj australák je povahově vyrovnaný. Je potřeba myslet na to, že je to plemeno pracovité, takže potřebuje určitě aktivnější způsob života. Je ideální pro různé psí sporty a aktivity. Je inteligentní, vše pochopí velmi rychle. Mám dost temperamentního psa, hodně tvrdohlavého, ale pokud je správně motivován, tak úžasně ve všem spolupracuje. Je přátelský, jak k lidem, dětem, tak i k ostatním psům. Občas je trochu odtažitý od pohlazení od cizích lidí. Je fixovaný na svého páníčka a páničku. Je potřeba myslet na to, že jako štěně jsou to nezřízené střely, uštěkané a rádi rozkousávají věci, ale rychle se to dá odnaučit, teď je mému pejskovi 1 rok a není s ničím problém. Doma vydrží sám v klidu, vždy celou dobu prospí, ikdyž bývá doma sám nepravidelně. Je lepší pokud má již člověk, co si australáka chce pořídit, nějaké zkušenosti s výchovou, pokud ne, tak navštěvovat cvičák.

Prostředí

Plemeno je vhodné jak k domku tak do bytu. Se svým ausíkem žiji v bytě v centru města a miluje to tam, ale o víkendech jsme v baráčku na vesnici, kde spí v chlévě s ovcemi a nedělá mu to problém. Samozřejmě si musel na vše zvyknout, ale netrvalo to dlouho. Rozhodně ale není vhodný do kotce, je totiž velmi společenský a i pokud je na zahradě, tak se stějně celou dobu drží co nejblíže nám.

Pohyb a aktivity

Rozhodně je to plemeno vhodné spíše pro aktivnější páníčky. Svého pejska venčím většinou 4 krát za den, z toho jedna odpolední procházka je dlouhá, ideálně spojená s nějakou aktivitou (agility, výběh s jinými pejsky, cvičák, nebo větší túra). Pokud se pejsek může vyblbnout venku, doma je v naprostém klidu a spíše polehává, nebo se přijde přitulit. Jako štěně zkoušel hraní i doma, nosil nám hračky a štěkáním vybízel k hraní, ale rychle se naučil, že se hraje venku a doma je klid. Ausík je vhodný na všechny druhy psích sportů, miluje také vodu a je skvělý plavec (to jsem ho musela také naučit, nejdřív se vody bál).

Výchova a výcvik

Plemeno je rychle učenlivé a inteligentní, zvládá různé triky. Rozhodně je lepší mít už nějaké zkušenosti s výchovou, pokud nejsou, začít od štěněte chodit na cvičák. Rozhodně se musí vychovávat POZITIVNÍ METODOU, tresty u tohoto plemena nejsou vhodné, mohl by se narušit vzájemný vztah a důvěra, toto plemeno je hodně citlivé a  špatným způsobem výchovy by z vyrovnaného a temperamentního pejska byla chodí troska.

Zdraví a péče

Nejčastějším problémem těchto plemen bývají klouby a oči. Při výběru pejska je důležité dát také pozor odkud si pejska pořizuju, v jakých podmínkách se narodil. Pozor na množky a špatné křížení merle jedinců. Mohou mít totiž problémy se zrakem (narodí se slepí) nebo s epilepsií. Naštěstí jsme zatím žádné zdravotní problémy neřešili, jen odstranění paspárků, protože mu nebyly odstraněny hned po narození. Je dobré naučit se s pejskem čistit zoubky (psí pastou) pro udržení zdravého chrupu. Také je vhodné si nechat udělat vyšetření kyčlí, kloubů a očí. Srst mají ausící nádhernou, moc nelínají, jen když mění srst. Na vyčesávání doporučuji Furminátor pro dlouhosrsté psy, skvěle vyčeše podsadu a pes vůbec nelíná.

Další informace

Jsou to chytří psi, takže pozor když jim povolíte něco, co vlastně nechcete aby dál dělali, pokud je jednou pustíte do postele, musíte počítat se stálým okupováním vaší matrace. Ikdyž jsou to aktivní pejsci, velmi rychle si zvyknou na válení se doma na gauči. Občas byl můj ausík tak líný, že jsem ho ven musela tahat, ale venku zas ožil a byl zase akční. Jsou to skvělí parťáci, člověk s nimi zažije spoustu legrace. Rozhodně bych neměnila, australský ovčák byla nejlepší volba.

PP, bez pp, množírny, útulky

Pejska jsem pořídila bez PP za symbolickou cenu od paní co má doma 3 a byl to její první a poslední vrh. Samozřejmě že je lepší pořizovat s PP, protože jsou rodiče testovaní na nemoci, ale PP nikdy nejsou zárukou, že pejsek bude zdravý. I když je můj bez PP, má nádherný chrup, zdravé oči a všechna vyšetření vyšla dobře. Rozhodně doporučuji se na štěňátka jet podívat do místa kde se narodili a jsou, aby jste se přesvědčili v jakých podmínkách přebývají.