Australský ovčák

 Australský ovčák
Pro začátečníky Náročný na pohyb Vyžaduje péči o srst Pro držení venku

Základní údaje plemena

Země původuUSA
Název v zemi vznikuAustralian Shepherd Dog
Kategorie dle FCII. Ovčáčtí a honáčtí psi
Velikostpes: 51 - 58,5 cm fena: 45,5 - 53,5 cm
Hmotnost18 - 28 kg
OsrstěníJemné a lesklé, může být lehce zvlněné, nikdy však vysloveně vlnité
Zbarvení srstiBlue merle, red merle, black solid a red solid, všechny barvy mohou mít bílé nebo měděně zbarvené odznaky.
Celkový dojemSilný pes, úměrný vzrůstem.
PovahaOstražitý, silný a vytrvalý.

Charakter a chování

Australský ovčák se stal obyčejně pracovním psem a pásl stáda ovcí na farmách a rančích Ameriky. Umí báječně pracovat se stádem býků, ovcí, nebo slepic ačkoliv se neodlišuje velkými rozměry. Tohoto psa je nutné využívat k práci, neboť jinak zklame svého majitele. Potřebuje dostatek prostoru a pracovního vyžití. Nezbytnou součástí vycházek s australským ovčákem je míček nebo plastový létající talíř pro dostatečné vyvenčení. Jeho další vášní je doprovázení koní, například při westernovém ježdění. V USA se toto plemeno využívá i jako záchranářský pes. Po atentátu 11. září na Světové obchodní centrum bylo mnoho těchto psů nasazeno, udává se, že až do 30 m cítí člověka a mnoho jich tam zachránili právě aussies, jak jim Američane říkají.

Původ psa

Paradoxem je, že australský ovčák pochází z Kalifornie. Když byl při osídlování Ameriky přivezen dobytek a ovce doprovázeli je i ovčáčtí psi. V 16. století bylo přivezeno do Nového Mexika velké množství ovcí ze Španělska spolu s pyrenejskými ovčáky s krátkou srstí v čenichové partii. Přistěhovalci z Anglie s sebou přivezli spolu s ovcemi i své kolie. Při svých přesunech na trhy se navzájem setkávali chovatelé ovcí a křížili své psy navzájem za účelem získání nejlepších pracovních psů, u kterých nehrál vzhled žádnou roli. Na začátku minulého století importovali Američané prvotřídní australské ovce pro zlepšení vlastního chovu. Spolu s ovcemi si z Austrálie přivezli i křížence kolií a dinga, kteří podávali obdivuhodné výkony u stád. Tito psi byli vítaným osvěžením krve doposud v USA chovaných ovčáků. Američané je nazývali Aussies, což je žertovné označení pro Australany, a právě tento název zůstal i potomstvu vzniklém křížením všech v této oblasti chovaných ovčáků. Samozřejmě to byla pestrá řada psů, kteří nesli toto označení a teprve v r. 1945 se selektoval jednotnější typ.