Dysplazie loktů u NO s PP

Všeobecná medicína psů a koček, dermatologie.
Veterinární klinika VetPark Horní Počernice.
Ústav veřejného veterinářství, ochrany zvířat a welfare.
Veterinární a farmaceutická univerzita Brno.
předchozí | další

Dobrý den,
obracím se na Vás s dotazem ohledně dysplazie loktů.
U 14 měsíčního NO s PP mu zjistily dysplazii obouch loktů, s tím, že levý loket je prý opravdu špatný a operace nevypadá moc nadějně. Na konzultaci a posouzení od ortopeda zatím čekáme.
Mé 2 hlavní dotazy jsou, zda takový pes může vést alespoň trochu kvalitní život (nevypadá nijak utrápeně a opravdu se má s radostí k životu) a jaké jsou možnosti řešení.
2. dotaz je, zda to mám nějak řešit s chovnou stanicí, ze kterého psa máme, jelikož jde o vrozené o nemocnění.
Moc Vám děkuji za odpověď a přeji krásný den.

Dobrý den, psovi se bude rychle rozvíjet artróza, která bude omezovat hybnost kloubu a bude bolet. Operace, pokud je schopna vyřešit alespoň část problému, je rozhodně doporučena. Dále doporučuji celoživotní dotaci kloubní výživou, velmi přiměřený a pravidelný pohyb, klidně se obraťte i na nějakého certifikovaného psího fyzioterapeuta aby navrhl nejlepší formu "cvičení", neboť špatný kloub musí vždy držet dobré svaly. Snažte se také udržet psa velmi štíhlého. Pravděpodobně se časem nevyhnete lékům proti bolesti, které jsou dnes velmi variabilní a kombinovatelné. Určitě vše trpělivě proberte s ortopedem aby Vám vysletlil možné přínosy případné operace. Na druhou část dotazu plně fundovaně odpovědět nedokážu. Dysplazie je multifaktoriální onemocnění, genetika se na něm rozhodně podílí, ale také výživa, zátěž, růst... Obrátit se na chovnou stanici rozhodně doporučuji už proto, že by je to zajímat mělo a ideálně by rodiče už neměli zařadit do chovu, pokud by to ale takhle na světě fungovalo, tak sice není tolik nemocných psů, ale také nejsou už žádní němečtí ovčáci, rertívři... a nebo žádní psi. Zkuste se s chovateli spojit a probrat s nimi celou situaci v přátelském duchu. Držím palce, ať je pejskovi co nejlépe co nejdelší dobu.
  • 20. 7. 2023  13:48
  • MVDr. Zuzana Richterová
předchozí | další