Co mám dělat? Můj pes si olizuje, či okusuje tlapky, ale alergie to není

Publikováno: 8.11.2016
Autor: Šárka Janouchová
Foto: Archiv PesWeb

Ve své praxi se často setkávám se psy, kteří si olizují či okusují tlapky, případně jinou část svého těla. Jejich majitelé se často, pomocí nejrůznějších vyšetření, pokoušeli zjistit příčinu, bohužel však s nulovým výsledkem. Důvodem je i skutečnost, že interpretace symptomů, kdy nelze určit jasnou příčinu problému (např. akutní zánět, alergie, roztoči atd.) se nejčastěji odvozuje od chování psa. To se však může významně lišit a vést tak šetření různými směry. Jedním takový příkladem mohou být právě tlapky či jiná část těla, kterou si pes často olizuje, či okusuje. Nemám tím na mysli případ, kdy si například pes chce odstranit něco přilepeného v kožichu, či stékající vodu po srsti, ale situaci, kdy si dané místo olizuje s takovým nasazením, že si až způsobí poranění, či dokonce trvalé změny, nebo v lepším případě dané místo „pouze“ změní barvu nejčastěji na růžovo hnědou. Může se i stát, že toto záludné chování zůstane majitelem nepovšimnuto, neboť se velmi často stane běžnou součástí chování psa, např. když odpočívá, nebo v průběhu noci.

Co mám dělat? Můj pes si olizuje, či okusuje tlapky, ale alergie to není

S výše uvedenými případy se setkávám poměrně často. To, co se v těle psa děje bych přirovnala k mravenčení, či pocitu „spící“ tlapky. Možná to sami znáte – třeba když máte potíže s krkem, stává se vám, že cítíte mravenčení až do konečků prstů. Pak se snažíte s rukou hýbat, hladit, drbat . .  prostě cokoliv, abyste se toho zbavili tzn. obnovili proudění krve, či trasy neurologických spojů. Každý kdo někdy zažil, že mu „usnula“ ruka, nebo noha ví, jak je to nepříjemné. To samé se děje našim psím společníkům.

Citlivost, o které hovořím, tzn., když si pes kouše přední tlapky, nejčastěji pochází od krku. Jde-li pak o zadní tlapky, či bederní oblast, kam se psi často snaží dosáhnout, aby si ulevili od napětí, či nepříjemného pocitu většinou pochází z dané oblasti. Nicméně není to vždy pravidlem. Dráha může vést ze vzdálených oblastí na těle. Ať tak, či tak vždy je nutná péče o měkké tkáně a uvolnění symptomů způsobující daný problém. Bohužel velmi často tento problém nebývá řešen, a pokud ano, pak majitelé řeší pouze dopad (zkouší nejrůznější šampony, mastičky lokálně na dané místo apod.), nikoliv však samotnou příčinu tzn. uvolnění měkkých tkání, ať již na krku, kolem ramen, či v bederní a pánevní oblasti, případně „porovnání“ kostí. Samozřejmě otázka olizování tlapek může být součástí jiného pohybového problému, který je třeba identifikovat a řešit pomocí vhodné péče o pohybový aparát psa. Rozhodně se však nejedná o něco, co bychom měli nechat bez povšimnutí.

Pokud si pes olizuje přední tlapky, může být jednou z příčin problémy v krční oblasti, pokud zadní pak bederní oblast.

Tomto tématu a vůbec celé oblasti zdravého pohybu psa se budeme věnovat během semináře Pes v pohybu. Informace k semináři naleznete zde, případně se registrujte na sarka@krasnacarodejka.cz

Více informací o myoterapii naleznete zde.

Kam dál: 

Zvířata se umí sama léčit. Pojďme jim to umožnit

Proč psi žerou trávu?

Dejte svému psovi na spaní polštář! Uvidíte, co se stane.

Jak moc je moc pohybu pro psa?

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...