Operace ano či ne

Všeobecná medicína psů a koček, dermatologie.
Veterinární klinika VetPark Horní Počernice.
Ústav veřejného veterinářství, ochrany zvířat a welfare.
Veterinární a farmaceutická univerzita Brno.
předchozí | další

Dobrý den, mám prosbu o názor na případnou operaci 15,5 leté kastrované feny bígla (kastrace před 6 lety z důvodu boulí na žláze - byly tukové), u které jsem asi před 3 měsíci nahmatala dvě boule na mléčné žláze. Z velikosti hrášku a špendlíkové hlavičky je dnes velký útvar na obou stranách mléčné žlázy. Růst byl velmi rychlý. Fenka se léčí se srdcem, bere Benamax a Vetmedin. Echo srdce před 3 měsíci potvrdilo stabilní stav, narkóza by byla možná dle vyšetřujícího vet. Před asi půl rokem prodělala zřejmě vestibulární syndrom dvakrát v rozmezí asi 3 týdnů. Následkem je občasná ztráta rovnováhy při prudkém otočení hlavou, ale nastalo velké zlepšení, je již téměř bez následků. Po nasazení Vetmedinu se již syndrom neobjevil. Bere také Milgammu N. Nově má nasazený Evelor a Alavis Sanicell kvůli nádoru na mléčné žláze a pro zvýšení imunity kvůli bakterii v močovém měchýři, která tam zůstala i po přeléčení dvěma antibiotiky. Jelikož aktuálně neučurává a nepotřebuje venčit tak často jako po zjištění bakterie, pouze se po močení občas čistí, zřejmě ji to svědí, vet rozhodl o neléčení antibiotiky, to pouze při zhoršení stavu. Pouze dva druhy atb vyšly po kultivaci moči jako vhodné. Nyní jí dávám Urinovet.

Fena měla absolvovat odstranění mírného nánosu zubního kamene a především trhání zlomených zubů a odhalených kořenů - dle vyšetření. Nevidím, že by ji to trápilo, ale zřejmě je to bolestivé. Zjištěno náhodně, když jí vypadl z tlamy kousek zubu. Proto proběhlo předoperační vyšetření před 3 měsíci (RTG břicha, plic a biochemie). Dopadlo uspokojivě dle věku a stavu, byl domluven termín operace. Než nastal, objevily se boule na ml. žláze a zánět moč. měchýře. Po konzultaci operace zubů odvolána. V játrech na rentgenu zjištěna hmota, která tam ale byla zjištěna, možná v menší míře, již před rokem při předoperačním vyšetření kvůli odstranění zhoubného nádoru kůže na prstu přední nohy. V posledním roce a půl prodělala zánět slinivky, poté úprava stravy na méně tučnou. Již se zánět neopakoval.

Fenka jinak pije, žere, venčí se, chodí ráda ven - adekvátně k věku a zdrav. stavu. Je vcelku veselá, "žebrá" dobroty jako tomu bylo vždy. Má problém se zrakem a sluchem, ale adekvátně k věku dle nedávného vyšetření.

Můj dotaz zní, zda fenku přeci jen operovat, co všechno případně operovat. Nebo zkusit pouze "léčbu" Evelorem a Sanicellem a doufat ve zpomalení růstu nádorů a tlamu nechat pro rizika spojená s věkem bez zásahu? Evelor a Sanicell bere skoro tři měsíce. Dle aktuální konzultace s dalším vet by zřejmě dokázal odstranit celý nádor a s tím asi mléčnou lištu na oboru stranách. Udělalo by se ještě předoperační vyšetření. Jinak jí dává cca 3 měsíce života, než se nádor zvětší, začne bolet nebo praskne, objeví se metastázy atd. Pokud se bude operovat, přeci jen je šance, že nádor znovu nevyroste tak rychle nebo nestihl metastázovat.

Děkuji za odpověď na obsáhlý dotaz.

Dobrý den, na Váš dotaz samozřejme univerzální rada není a podle Vašeho popisu bych řekla, že je fenka v dobrých rukou a je jí věnována maximální možná péče. Není to snadné rozhodování. Bakterie v močovém měchýři mohou rozhodně pocházet ze zánětlivého stavu na zubech. Nádor mléčné žlázy pokud takhle enormě rychle vyrostl, tak je skoro jistě maligní a je velká pravděpodobnost, že už stihl nějaké metastatické buňky po těle rozšířit a tedy by operace dobu přežití příliš neprodloužila. S jistotou to ale zjsitit nelze. Musíte se rozhodnout, jestli pro ni chcete ještě udělat naprosté maximum a 2 operace podstoupit s tím rizikem, že rekonvalescence bude v jejím stavu složitá a organismus to nemusí dobře zvládnout, nebo jestli ji chcete nechat spokojeně dožít jen s paliativní léčbou, neboť lze s velkou pravděpodobností říci, že na ten nádor umře tak jako tak. Dalším problémem je riziko infekce, pokud už teď má v močovém měchýři vlemi resistentní bakterie, je to pacient antibiotiky téměř neléčitelný a pooperační komplikace by tak mohly být fatální. Přeju Vám co nejlepší rozhodnutí a každopádně krásný poslední čas s Vaší kamarádkou, věk je to úctyhodný!
  • 20. 7. 2023  13:46
  • MVDr. Zuzana Richterová
předchozí | další