Curani doma

Všeobecná medicína psů a koček, dermatologie.
Veterinární klinika VetPark Horní Počernice.
Ústav veřejného veterinářství, ochrany zvířat a welfare.
Veterinární a farmaceutická univerzita Brno.
předchozí | další

Dobrý den, moje 14 mes. fenku stále často cura a to i doma. Doposud máme plinku, z 90% chodí na ni, z 10% mimo. Jde o to, že chápe, že se cura venku, vždy se těší a venku cura okamžitě. Chodím s ní každé 2 až 3 hodiny (mimo noc), přesto je kolikrát schopna po hodině po venčení jít na plinu. Nevím, zda s tím může mít spojitosti velikost, je to 2kilova fenka biewer teriéra. Řekla bych že je i vývojove trochu opožděně, stále hodně steneci, ještě před pár měsíci curala doma i dvakrát za hodinu (v 5 mes. i 5krat), takže vlastně i přesto se jedna o zlepšení. Ovšem děsí mě predstava, že doma budu mít plenky dalších 15 let.
Má velké výkyvy, někdy je plenka několik dnů čistá, vydrží i přes noc a někdy ji mám procuranou za den. Nejhorsi je to večer, pres den vetsinou ty 2 az 3 hod. Vydrží. Pracuji na HO, jednou za cas kdyz jdu do prace, tak to vydrzi i 9 hod, nebo jednou jde za tu dobu na plinu. Nevím, zda se nemůže jednat i o nějaký zdravotní problém. Případně o nějaký druh dominance co s tim muze souviset, venku znackuje a prizvedá nohu. Nebo zda je proste jen palicata a rozmazlena a měla by mít pevnější ruku.
Podotýkám že takto bojujeme i s kakanim, jen to není tak častý, někdy se doma nevykadi i nekolik tydnu, a pak zas několikrát po sobe doma.
Louzicky jsou k jeji velikosti velké, suverénně si vždy prostě kompletne ulevi, žádné malinké louzicky. Takže se osobně nedomnívám, že by se jednalo např o zánět. Přemýšlela jsme o odstranění pleny, ale tu jsem chtěla zanechat do budoucna právě ve dnech, kdy musím do firmy, aby se netrapila tolik hodin. Ale je to začarovaný kruh, když si pak jde ulevit libovolne na plinu, tak ji zas nemuzu potrestat.
Prosim o radu a předem moc děkuji.

Dobrý denm taková frekvence močení v žádném případě není normální. Nechte fenku kompletně vyšetřit - v první řadě vyšetření moči, krve, sono břicha, případně další zobrazovací metody. Mohlo by se jednat například i o vrozenou anomálii močových cest, nedostatečnost ledvin nebo zánětlivé onemocnění. Pokud se skutečně zdravotní problém vyloučí nebo vyřeší a nepomůže to, doporučuji kontaktovat zkušeného psího trenéra / psychologa, aby Vám poradil s variantami výchovy.
  • 22. 5. 2023  11:08
  • MVDr. Zuzana Richterová
předchozí | další