Americký kokršpaněl

 Americký kokršpaněl
Pro začátečníky Vyžaduje péči o srst Pro držení doma I pro seniory

Základní údaje plemena

Země původuUSA
Název v zemi vznikuAmerican Cocker Spaniel
Kategorie dle FCIVIII. Retrívři, slídiči a vodní psi
Velikostpes: 38 cm fena: 35,5cm
HmotnostFCI neudává
Osrstěnídlouhé a hedvábné, zvláště na uších, krku, hrudi a končetinách
Zbarvení srstiČerná varieta: Jednobarevná černá včetně černé s tříslovými znaky. Ostatní jednobarevní kromě černých/ASCOB: Jakákoliv plná barva kromě černé, počínaje nejsvětlejší krémovou po nejtmavší červenou, včetně hnědých a hnědých s tříslovými znaky. Vícebarevná varieta - parti-colour: Dvě nebo více jasných navzájem zřetelně od sebe oddělených barev, z nichž jedna musí být bílá, černobílí, červenobílí (červená může být od nejsvětlejší krémové až po nejtmavší červenou), hnědobílí a bělouši, včetně všech těchto barevných kombinací s tříslovými odznaky.
Celkový dojemKrásný, úměrně rostlý pes, kvadratického formátu, se silnými svaly a pevnými kostmi.
PovahaVyrovnaný pes, bez sklonu k bázlivosti, poslušný, veselý a laskavý pes, s pevným charakterem.
Zaměnitelné plemenoAnglický kokršpaněl je větší, má kratší a hladší srst, delší hřbet i čenichovou partii. Anglický kokršpaněl

Charakter a chování

Americký kokršpaněl potřebuje těsný kontakt se svým pánem, kterému je velice oddaný, někdy je na něm až citově závislý. Celé rodině bývá velice příjemným a veselým přítelem a ideálním kamarádem. Miluje lidi, a i k cizím lidem se chová přívětivě. Je to velmi společenský pes a soužití s ostatními psy nebo jinými domácími zvířaty bývá bez problémů. Americký kokršpaněl miluje i děti, je jim výborným společníkem při jejich hrách. Je však nutné jej uchránit před příliš divokým dováděním dětí, protože nemá rád hrubé zacházení a nenechá si ho líbit. Pokud děti tolerují potřeby psa, bývá jejich vztah velmi přátelský a pěkný.

Výchova amerického kokršpaněla nebývá složitá. Má dobrou schopnost rychle se učit a velmi dobře reaguje na tón hlasu. Jeho výchova by měla být mírná a srozumitelná, ale také důsledná. Americký kokršpaněl se snadno přizpůsobí jak životu ve městě, tak i na venkově. Je vhodný do městského bytu, a i na venkově by měl být držen doma, protože potřebuje neustálý blízký kontakt se svým pánem a celou rodinou. Americký kokršpaněl si dnes získal největší oblibu jako společenský pes, může být však stejně vhodný jako lovecký pes. Dnes se však jako lovec využívá minimálně, je chován spíše pro výstavní účely, a náročná úprava jeho srsti také myslivcům příliš nevyhovuje. Tento pes je velmi aktivní a potřebuje velmi mnoho pohybu. Kondici psa lze také udržovat účastí na různých psích soutěžích. Pro svou přátelskou povahu k lidem není americký kokršpaněl příliš vhodný ke hlídání.

Vzhledem k tomu, že americký kokršpaněl se v poslední době stal velmi módním plemenem, mohou se vyskytnout chovatelé, kteří se zaměřují spíše na zisk než na produkci kvalitních štěňat. V chovu amerického kokršpaněla se mohou vyskytnout jedinci s agresivní povahou, která je zpravidla vrozená, proto je potřeba s pořízením štěněte nespěchat,ale vybrat si důvěryhodného chovatele a poznat i matku vybraného štěněte.

Původ psa

Jeden z potomků ideálního anglického kokršpaněla psa Obo, který se jmenoval Obo II., byl kolem roku 1900 přivezen do USA a založil novou americkou linii psa Obo. Byl otcem nového plemene „amerického kokršpaněla“. Svým potomkům předával své velké a široce rozestavěné oči, které se pak stali jedním ze základních a unikátních znaků tohoto plemene. Zpočátku neexistovalo rozdělení na anglického a amerického kokra a psi se na výstavách demonstrovali společně, jako jedno plemeno. V roce 1920 pes jménem Red Brucie dal svým potomkům amerických kokrů zcela nové, odlišitelné znaky. Jsou jimi dlouhé nohy, kratší záda a delší krk. Red Brucie sice ani jednou neměl titul vítěze, ale jeho 38 potomků tento titul velice snadno obhájilo!

Plemeno současného amerického kokršpaněla se vyvíjelo během celého století. Ve čtyřicátých letech vznikly psi s bohatě vyšlechtěnou srstí, měli zároveň delší přední nohy, tudíž výše postavenou hruď, byli kompaktní postavy, měli krátkou hlavu, kupolovitou lebku a objemný hluboký čumák. Angličtí a američtí kokři jsou všude ve světě velice populární. Anglický kokršpaněl je chován jako lovecký pes, ale také jako domácí mazlíček. Amerického kokršpaněla chovají ve většině případů pouze jako domácího společníka.