Americký buldok

 Americký buldok
Dobrý hlídač Pro zkušené kynology Pro držení doma Pro fyzicky zdatné majitele

Základní údaje plemena

Země původuUSA
Název v zemi vznikuAmerican Bulldog
Kategorie dle FCIN. Neuznaná plemena
Velikostpes: 55,8 – 71 cm fena: 43,2 – 66 cm
Hmotnostpes:41 kg - 61 kg, fena: 30 kg - 50 kg
OsrstěníKrátké, tvrdé a lesklé.
Zbarvení srstiPřednost se dává barvě s alespoň 50% bílých ploch. Přípustný je i zcela bílý pes, avšak je třeba se přesvědčit, že bílí psi nemají problémy se sluchem. Barevné skvrny mohou být libovolného odstínu žíhání nebo libovolného odstínu hnědé (pálená, červená, žlutá, plavá atd.). Přednost se dává bílým psům s barevnými skvrnami. Na další stupeň v pořadí žádoucích barev patří barevní psi s bílými skvrnami a nakonec psi barevní s odznaky.
Celkový dojemSilný, atletický, mohutný pes střední velikosti.
PovahaNeohrožený a nebojácný, aniž by jevil známky zbytečného nepřátelství nebo dokonce přehnané agresivity.

Charakter a chování

Svému pánovi je velmi oddaný a miluje celou jeho rodinu. Potřebuje však nad sebou cítit silnou ruku pána. K cizím lidem je přirozeně nedůvěřivý, je proto nutné opatrné seznamování v přítomnosti jeho pána. Toto plemeno se může dominantně chovat ve vztahu k cizím psům. Je potřeba jej od mládí přivykat jejich společnosti. Pokud je pes k tomu od mládí veden, nebývají problémy ani při soužití s ostatními domácími zvířaty. K dětem má tento pes velmi dobrý vztah. Přestože se jim dá při kontaktu s dětmi důvěřovat, pro jejich velikost a sílu je lépe, dohlíží-li na jejich hru dospělá osoba. Výchovu amerického buldoka je nutné začít ihned po jeho příchodu do rodiny. Již v mládí je dobré začlenit tohoto psa do společnosti a seznámit ho s okolním prostředím a vlivy. Ve výchově je nezbytná důslednost a k tomu, aby z amerického buldoka vyrostl ovladatelný pes je nutný výcvik poslušnosti. Tento pes se dobře učí, ale potřebuje dominantního, pevného a citlivého pána.

Toto plemeno je možné chovat v kotci, pro chladné období roku je však nutné, aby kotec byl vyhřívaný. Vhodnější je tohoto psa umístit v bytě, protože potřebuje stálý kontakt se svým pánem i jeho rodinou. Samota by se mohla na tomto psu podepsat zvýšenou agresivitou. Americký buldok je mnohostranně využitelné plemeno. Výborně se hodí pro ochranu objektů i osob, využití najde i na farmách s dobytkem, kde se může stát výborným pomocníkem. Toto plemeno má velkou potřebu pohybu, který velmi miluje.

Původ psa

Oproti svému jménu má americký buldok původ v Anglii, a do Ameriky se dostal až v dobách její kolonizace, spolu s anglickými přistěhovalci. Používán byl především jako pomocník na rančích s dobytkem. O cílevědomý chov tenkrát nikdo nejevil zájem, americký buldok nebyl považován za nijak zvláštní nebo módní plemeno a byl chován pracující třídou výhradně k v souvislosti s jeho pracovním upotřebením. Zakladatelem plemene a jeho zachráncem v dobách, kdy v Americe začaly ranče mizet a tento pes se stal ve své podstatě nepotřebným, takže téměř vymizel, John D. Johnson, který tomuto plemeni zasvětil celý svůj život. Znal amerického buldoka již z dětství, z ranče svého otce, a po návratu z války začal skupovat psy po celé Americe, aby zahájil a registroval jejich chov. Pod nynějším názvem není toto plemeno známé příliš dlouho. Za celou svou historii byl tento úchvatný pes znám pod řadou jiných názvů, než se stal standardním jeho název dnešní. Do povědomí širší veřejnosti se americký buldok začal dostávat až koncem 80. let 20. století, největší rozmach zaznamenal v letech 1995-1996, a jeho popularita stále roste. Do dnešní podoby se americký buldok dostal v USA, kde je také považován za národní plemeno, není však uznán FCI.