Betynka - našla domov

Pohlaví

Fena

Věk

10 let

Velikost

Malý (do 30 cm)
Icon: Fena 10 Icon: Malý (do 30 cm)
Kříženec
Říhův atlas plemen

Vhodný pro

  • Hodí se k dětem
  • Kočičí kamarád
  • K jiným psům
  • Pro začátečníky
  • Na zahradu
  • Do bytu
  • Pro aktivní majitele

Doplňkové údaje

Barva: Černá
Tetování: Ne
Kastrovaný: Ano
Handicapovaný: Ano

Kde se nachází

Region: Praha
Datum nálezu: 22.10.2015
Akt. umístění: Tety v akci
Přijď mě
vyvenčit

Podrobný popis

Betynka hledá nový milující domov - externě spadá pod VET-SERVIS v případě zájmu tel: 777 87 29 21 nebo info@vet-servis.cz

Jedná se o menší fenku do cca 10 kg, kříženku knírače či nějakého teriéra. Budou jí dva roky, je čipovaná, očkovaná a po kastraci.

Betynka je malá psí slečna, která měla v životě štěstí v neštěstí. Jako štěňátko si jí od bezdomovců vzala starší důchodkyně. Ta jí doslova zachránila tím, že jí vzala na veterinu, kde u Betynky byla diagnostikována genetická anomálie ductus arteriosus (PDA, Botallova dučej), která by při neléčení znamenala vážné poškození srdce, či dokonce smrt. Více informací o tomto onemocnění na konci článku. 
Jako zodpovědná majitelka následně zařídila i kastraci tak aby v případě nechtěné nehody nedošlo k reprodukci potomků s touto vážnou dědičnou vadou.
Betynce paní poskytla vše na co jen pomyslela. Betynka si paničku omotala kolem prstu a to až tak, že když nebylo po jejím tak si zavrčela či zaštěkala aby dosáhla svého. Dokonce došlo k tomu, že dvakrát paničku kousla. Paní jí totiž dostatečně neurčila hranice toho co smí a co ne.
Zdravotní stav majitelky se bohužel zhoršil a posledním kousnutí se obrátila na nás s žádostí o pomoc. Paní moc dobře ví, že jí nezvládá a ikdyž je to pro ní těžké tak se rozhodla dát Betynku do nové rodiny, kde se jí budou moci věnovat tak jak by potřebovala.
Vzhledem k vyššímu věku majitelky je nedostatečně socializovaná a nových věcí se bojí. No a jelikož je v ní teriér tak svůj strach dává najevo vrčením a případným výpadem (nevíme o tom, že by někoho vážně pokousala, spíše jen škrábne…). Takže vlastně má problém stejný, jako většina pejsků z druhé ruky. Betynka nám ovšem ukázala, že pokud se jí dá dostatek času, klid a chladná hlava ze strany lidského parťáka dokáže být i mazlivá, milá a veselá. Je to taková komická myška, která si myslí že je minimálně pěkně ostrý dobrman.
Na své jméno velice pěkně reaguje, umí pár základních povelů sedni, lehni, pac, vyskočit na klín a vcelku dobře chodí na vodítku. S jinými pejsky, se kterými přišla u nás do kontaktu bylo vše ok. Domácí hygienu zvládá.
Velké plus a pozitivum je to, že nemá problém být sama v místnosti v kleci (na noc, odložená v případě potřeby) a tak po krátkém navyknutí na prostředí zvládne být i sama doma bez většího kraválu.
Betka si myslí, že kočka je večeře na nožičkách a proto není vhodná k jiným domácím zvířatům kromě psů, kteří jí ukáží, že my lidé nejsme ti, kdo jí chtějí ublížit a pomůžou jí v její cestě za novým životem.
Pro Betynku hledáme nový domov, nebo alespoň dočasnou péči u člověka, který má již nějaké zkušenosti s pejsky, dokáže rozpoznat jejich řeč těla, ví jak funguje stres, dokáže udržet své emoce „na uzdě“ a je schopný se Betce věnovat v podobě poznávání nových věcí.
V případě zájmu o Betku nás neváhejte kontaktovat na tel: 777 87 29 21, nebo na emailu info@vet-servis.cz .
MVDr.Roman Kvapil, prosinec 2011
PDA – patentní ductus arteriosus 
Při narozením se savci musí adaptovat ze života v tekutém prostředí (amniotická tekutina), kde získávali kyslík z mateřské krve, na život kde začnou získávat kyslík svými plícemi. Ductus arteriosus je velmi důležitý v tomto procesu adaptace. Jde o malou komunikační cévu mezi plicní arterií (která vede krev do plic) a aortou (která vede krev do celého těla). Před narozením většina krve z fetálního srdce obchází plíce plodu právě přes ductus arteriosus. Plíce se stávají funkční až po narození. Při narození se zásobení krví od matky zastaví, pes začne dýchat a krev přes ductus arteriosus přestane proudit. Během několika dní se ductus uzavře úplně. Když se ductus neuzavře, pes zůstane s patentním ductus arteriosus. Rozsah postižení závisí na stupni patence, otevření ductu. Dědičnost je komplexní, to znamená, že na vzniku vady se podílejí faktory genetické i faktory prostředí. Jde o nejčastěji diagnostikovaný kongenitální defekt srdce u psů. Vyskytuje se u mnoha plemen a častěji u fen. Plemena s rizikem výskytu jsou americký kokršpaněl, anglický kokršpaněl, anglický špringeršpaněl, australský ovčák, bichon frise, cardigan welshcorgi, čivava, irský setr, kavalír king charles španěl, keeshond, kerry blue teriér, knírač malý, kokršpaněl, kolie, labradorský retrívr, maltézský pinč, německý ovčák, novofundlandský pes, pomeranian, pudl toy a malý, rotvajler, sibiřský husky, šeltie, yorkšírský teriér.
Co znamená patent ductus arteriosus pro vašeho psa a vás? Stupeň postižení vašeho psa závisí na velikosti defektu. Toto může být v rozmezí od malého slepého váčku na aortě, který nezpůsobuje žádné problémy, po různý stupeň abnormálního toku krve přes ductus mezi aortou a plicní arterií. Nejčastěji dochází k proudění krve z levé strany srdce na pravou, krev z aorty s vyšším tlakem se dostává do plicní arterie. Dochází ke zvýšenému objemu krve v plicích a to má za následek tvorbu plicního otoku. Příznaky jsou kašel, omezení tolerance zátěže, hubnutí a eventuálně kongestivní selhání srdce. Bez chirurgického zákroku je pravděpodobný předčasný úhyn. Méně často dochází k pravolevému zkratu. Ten má za následek dodávání špatně okysličené krve do těla. Pes má zkrácené dýchání a trpí slabostí nebo kolapsem zadních končetin. Chirurgický zákrok se doporučuje provést u psů mladších 2 let u levo-pravého zkratu. Nejlepší je provést zákrok ve věku 8-16 týdnů, než dojde k vývoji nezvratných změn. Psi s PDA nemají být použiti v chovu a také odchovy jejich rodičů musíme pečlivě sledovat