jak správně krmit kojící fenu

Všeobecná medicína psů a koček, dermatologie.
Veterinární klinika VetPark Horní Počernice.
Ústav veřejného veterinářství, ochrany zvířat a welfare.
Veterinární a farmaceutická univerzita Brno.
předchozí | další

Dobrý den, prosím o radu. Máme čtyřletou jezevčici standard prvničku, která před týdnem porodila čtyři štěňata. Dlouhodobě byla krmena granulemi Brit Care, vše OK. Ovšem již v počátku březosti přestala granule úplně žrát. Brit Care Puppy odmítala. Vyžadovala hlavně maso, takže jsme postupně byli nuceni krmit tzv. po staru- vařené hovezí maso s rýží, těstovinami, vývary, kuře, losos, apod. Granule jedině občas zamíchané s konzervou tresčích jater. Nyní kojí, stále granule odmítá, jedině, když je rozmixuju v malém množství a zamíchám s masovou konzervou. Veterinář nám po porodu nakázal dávat 1x denně tabletu obsahující Kalcium+Hořčík+Fosfor kvůli odvápnění a trvá na konzumaci granulí kvůli vitamínům apod.
Zkoušel jsem granule Belcando puppy, ale nechce to. Nyní jsem koupil Carnilove puppy, aspoň to ochutnala, ale nejspíš už čeká na tu lepší stravu -_ maso.
Co s tím?
Mám zkusit koupit nějaké drahé granule, cenu neřeším, chci aby byla fena i štěňata OK. Známí mi doporučili N&D. Nevím, ale jestli je vůbec vhodné v tuto chvíli měnit tu značku granulí, na které byla před březostí zvyklá. Jak bych měl vhodně zkombinovat denní krmnou dávku, aby měla dostatek živin pro sebe i pro produkci mléka? Mám přejít na ten Carnilove puppy a mixovat to s masovými konzervami? Na jiné granule s vysokým podílem masa, nebo snad granule s čerstvým masem? Jakou značku? Nebo pokračovat dále ve vaření.
Děkuji moc za odpověď.
Michal

Dobrý den, výživa v tomto období je samozřejmě velmi důležitá, chápu Vaše obavy. Fenka pravděpodobně brzy zjistila, že může dostat něco lepšího, než granule. Granule už bych asi další nekupovala, zjevně je spíše nechce jako takové. Mixování je jedno z možných řešení, nezkoušejte ale každý den něco jiného, spíš jí postupně přesvědčte, že nic dalšího už hned nedostane. Je to malé plemeno, štěňátek není velké množství, není zde tedy tak velké riziko přílišného vyčerpání feny. Jak vybalancovat krmnou dávku při domácím vaření se doporučuji poradit např. na www.krmimmasem.cz nebo www.barfclub.eu
  • 6. 3. 2023  06:34
  • MVDr. Zuzana Richterová
předchozí | další