Americký bezsrstý teriér

 Americký bezsrstý teriér
Pro začátečníky Náročný na pohyb Pro držení doma I pro seniory

Základní údaje plemena

Země původuUSA
Název v zemi vznikuAmerican Hairless Terrier
Kategorie dle FCIN. Neuznaná plemena
Velikost26 - 41 cm
Hmotnost2,5 - 7 kg, nejčastěji však 4 – 6kg
OsrstěníBezsrstá varianta: Štěňata se rodí s hebkou zakrnělou podsrstí, která kryje celé tělo. Tato podsada postupně vymizí do 6 až 8 týdnů, do této doby by štěně mělo být úplně bezsrsté. Dospělý americký bezsrstý teriér, bezsrstá varianta, nemá chlupy kromě vousů a pesíků na čumáku a obočí. Na těle dospělého psa může být krátká, velmi jemná srst ( plyš ), maximálně však 1 mm dlouhá. Kůže je jemná a teplá na dotek. Vousy se neodstraňují. Kůže tohoto plemene, je vždy napjatá a hladká a na těle se nikdy netvoří vrásky s výjimkou mimických vrásek na hlavě. Svou strukturou je velmi jemná a hladká a nikdy nepřipomíná kůži jiných bezsrstých plemen. Kůže nemá žádný charakteristický zápach. Američtí bezsrstí teriéři netrpí kožními problémy. Osrstěná varianta: srst je krátká, hustá, hladká a leskne se. Vousy se neodstraňují.
Zbarvení srstiBezsrstá varianta: Jakákoli barva kůže je přijatelná. Kůže je obvykle různobarevná, na podkladové barvě jsou skvrny a fleky jiné barvy. Skvrny se zvětšují s věkem, a barva kůže tmavne, když je vystavena slunci. Jedinec může být také jednobarevný. Osrstěná varianta: může být celý bílý, dvoubarevný, trojbarevný, tmavý nebo skvrnitý, ale vždy musí mít někde bílou, která může být v jakémkoli množství kdekoli na psovi. Bílá barva může být uznána pokud bílá převažuje. Ostatní přijatelné barvy jsou: černá, žlutohnědá, \čokoládová, modrá a modro-béžová, meruňková a citrónová
Celkový dojemAmerický bezsrstý teriér je dobře osvalený, aktivní malý až střední teriér. Preferovaný poměr délka těla k výšce) je 10:9. Hlava je široká, mírně klenutá, klínového tvaru, a úměrná velikosti těla.Uši mají tvar V, jsou posazeny na vnějších okrajích lebky a mohou být vztyčené, špičaté nebo zakulacené. Oba druhy mohou mít ocas stočený nahoru nebo může být kupírovaný jako u osrstěných psů. U amerického bezsrstého teriéra se může vyskytnout množství barev a vzorů kůže (bezsrstá varianta) i srst může mít mnoho barev a vzorů (osrstěná varianta).
PovahaEnergický, bystrý pes, jehož zvědavost a inteligence uzpůsobuje k snadnému výcviku. Předkové tohoto plemene byli šlechtěni k lovu. Nedostatek osrstění však způsobuje, že bezsrstá varianta je nevhodná k lovu, obě varianty mají stále silný lovecký instinkt a osrstění psi jsou nebojácní, houževnatí lovci s nevyčerpatelnou energií.
Zaměnitelné plemenoPeruánský naháč

Charakter a chování

Americký bezsrstý teriér je milý, bezkonfliktní, energický, bystrý pes, jehož zvědavost a inteligence uzpůsobuje k snadnému vychování. Jsou stále veselí. Předkové tohoto plemene byli šlechtěni k lovu. Americký bezsrstý teriér je výjimečně přátelský společník, vychází dobře s dětmi, ostatními psy a dokonce kočkami. Američtí bezsrstí teriéři mají nesmírně rádi lidskou společnost a všechny činnosti se svými pány dělají s nadšením. Bezsrstí psi vyžadují ochranu před sluncem a chladným zimním počasím, ale nepotřebují takovou péči, jako je tomu u jiných bezsrstých plemen. Jejich lysost je naprosto přirozená, tudíž se nikde na těle nedoholují. Dokladem o jejich odolnosti a pevném zdraví hovoří mimo jiné také plnochrupost, která je opět mezi ostatními nahými plemeny výjimečná. Přesto, že plnochrupost není striktně standardem vyžadována, je u tohoto plemene zcela běžná. ABT není zatížen žádnými geneticky podmíněnými zdravotními problémy. Celkový počet jedinců tohoto plemene na celém světě je stále velmi nízký a to ho řadí mezi nejvzácnější plemena vůbec. Jsou báječní pro alergiky a osoby s různými respiračními onemocněními!

Původ psa

Postavou je Americký bezsrstý teriér identický, jako středně velký Rat Terrier, ze kterého přímo pochází. Vznik tohoto malého plemene, na rozdíl od jiných naháčů, můžeme přesně datovat. První americký bezsrstý teriér, fena Josephine, se narodil v roce 1972 v Luisiane v USA, z vrhu čistokrevných osrstěných středních krysích teriérů (rat terrier). Z počátku se tito nazí teriéři řadili jako jejich bezsrstá varianta stále mezi Krysí teriéry, ale po usilovné práci byl tento teriér 1. ledna 2004 uznán jako samostatné plemeno "Americký bezsrstý teriér". Chovatel Edwin Scott, začal vyvíjet chov z Josephininých potomků. Josephine ve svém prvním vrhu měla jen jediného bezsrstého pejska. Několik let měla Josephine ve svých vrzích jen osrstěná štěňata. Ačkoli se to může zdát paradoxní mít osrstěné psy v bezsrstém chovu, v dohledné budoucnosti bude nutné pokračovat v zahrnování některých kříženců krysích teriérů, dokud je dostatek bezsrstých psů k udržení samostatného a zdravého genofondu. Nakonec však ve věku devíti let měla dvě bezsrstá štěňátka – fenku i pejska. Ti již dali základ k založení plemenného programu k vytvoření a stabilizování plemene. Ačkoli při šlechtění nikdy nepoužíval žádné jiné psy než rat teriéry, Scott vždy chtěl, aby bezsrstí psi byli samostatným a ustáleným plemenem, proto prováděl šlechtitelské úkony pod dozorem jejich genetika a zvěrolékaře. Stejně tak jak je tomu u čínských naháčů, dělí se dále na variantu holou a osrstěnou. Obě varianty jsou uznávané a na výstavách se posuzují odděleně.