Publikováno: 23.7.2014
2Ohodnotit
Autor: Kateřina Kašparová
Zdroj: http://www.haf-mnau.eu
Foto: Aneta Jungerová, Zuzana Erretová
Sekce: Chov psů a koček, Plemena

Malý, silný, houževnatý, pracovitý, mazlivý, zábavný a sebevědomý psík. Je to vášnivý a neunavitelný aportér. Má rád legraci a je zcela oddaný své rodině. K lidem a hlavně dětem je obvykle velmi přátelský. Miluje pohyb a je schopen trávit s vámi hodiny venku, bez ohledu na počasí. Veselou náladu má snad pořád.

Jack russel teriér - povahové vlastnostiPochází z Velké Británie, ale paradoxně tam není standardem uznán. Velmi populární je hlavně v Austrálii a rovněž i u nás je k vidění stále častěji. Vyšlechtěn byl v 19. století a jméno získal po reverendu Johnu Russellovi. Ten rozvíjel linii foxteriérů tak, aby vyhovovala jeho potřebám – chtěl psa, který by dokázal běžet s jeho foxhoundy, a rovněž pracovat pod zemí, aby vyplašil lišku a další kořist z doupat. Nakonec vznikly dvě variety s odlišnými proporcemi – vyšší pes s kratším tělem je dnes známý jako Parson Russell teriér a nižší pes s delším tělem je právě Jack Russell teriér.

Není pro lenochy

Vzhledem ke své velikosti se velmi hodí do města. Jeho lovecké pudy je ale těžké odbourat, a proto je v přírodě jistější mít ho na vodítku. Je velmi aktivní a potřebuje dostatečně zaměstnat, při dlouhé samotě se začne nudit, což pak řeší např. ničením bytu. Vyžaduje procházky několikrát denně, doma pak pokud možno zabavit vhodnou hračkou. Výborné jsou i různé pohybové aktivity, jako je agility, frisbee, aportování… Pokud chcete klidného „gaučáka“, zapomeňte na Jack Russella!
„Když někomu řeknu, že chovám jacky, mají někteří lidé představu nezvladatelných psů, co do všeho koušou, všechno honí a demolujou. Ten, kdo to říká, bohužel většinou nemá s Jack RT žádné zkušenosti, má to buď z doslechu, nebo od někoho, kdo má křížence bez rodokmene. Máme několik odchovů, ale neznám nikoho, kdo by řekl: ten pejsek od vás je agresivní, všechno demoluje a skáče nám po hlavě. Samozřejmě velmi záleží na výchově a socializaci,“ upozorňuje chovatel Robert Walter.

TŘI DRUHY SRSTI

Hladká, hrubá a broken (delší, ale přiléhavá).
Hrubou i broken srst je třeba pravidelně trimovat (= vytrhání staré srsti) – při správném postupu pes téměř nelíná. Hladká srst není náročná na údržbu, ale spíš na úklid – krátké chloupky se „zabodávají“ do koberců.


Nepodcenit výživu

Vzhledem k temperamentu potřebují JRT opravdu kvalitní krmení. A jako správní mlsouni mají rádi různé dobrůtky. Důležitá je i péče o chrup, proto by pejskové měli pravidelně dostávat dentální tyčky, suchary, žvýkací kosti a velké granule na kousání.

Jack russel teriér - výcvik je náročnější, nehodí se pro začátečníky.Výcvik je náročnější

Je to dosti svéhlavý pejsek, takže výcvik nejde tak snadno jako u jiných plemen. Určitě by měl absolvovat alespoň základní poslušnost, aby se stal vychovaným a spolehlivým přítelem. Dokáže cvičit poslušnost, kousat do peška, norovat, běhat coursing, flyball či agility a výborně stopovat. Zvládá plavání i horské túry a běh u kola. Jack je lovecké plemeno a lovecké zkoušky pro něj neznamenají problém (barvářské, lesní, norování), i když majitelé nejsou myslivci.
Při výcviku se každopádně vyvarujte tělesných trestů – můžou u psa vyvolat nervozitu až agresivitu. Jack Russell se nehodí pro naprostého začátečníka – potřebuje hodně trpělivosti a pevnou (nikoliv zlou!) ruku.

ZKUŠENOSTI CHOVATELE

Robert Walter
CHS Od Bobří řeky CZ, www.odbobrireky.webgarden.cz
Výcviku a chovu psů se věnuje už 27 let, začínal s německým ovčákem. V současné době má sedm fen „jacků“ ve věku 1–7 let.


Jako kluk jsem si u rodičů vyprosil německého ovčáka s rodokmenem. Začal jsem cvičit, vystavovat a chovat štěňata. Smečka se nám časem rozrostla na osm NO. Pejskové však zestárli a užívali si důchodu; já i moje žena Martina jsme ale chtěli i nadále sportovat, cvičit, vystavovat a věnovat se chovu. Rozhodli jsme se pro tehdy u nás nové malé plemeno Jack Russell teriér. A chováme ho už sedmým rokem. Všechny naše feny složily lovecké nebo sportovní zkoušky. Po výstavní stránce máme tři české šampionky, jedna z vlastního odchovu je navíc i junior šampion, klubový šampion mladých a vítězka speciální klubové výstavy JRT a PRT Konopiště 2012. Radost nám dělají také odchovy, kde je několik šampionů, mnozí naši odchovanci už složili sportovní a lovecké zkoušky. Nejpodstatnější pro nás je zdraví a povaha odchovaných jedinců.

Proč jste si vybrali právě toto plemeno?
Jsme celkem aktivní, sportovně založení, a výběr plemen je velký. Chtěli jsme malé, houževnaté plemeno, které se dá cvičit. Volba byla jasná, ale před sedmi lety nebylo jednoduché ani levné sehnat „jacka“ s PP. O naši první fenu Aštyru jsme se s ženou přetahovali, kdy a kdo s ní bude cvičit nebo s ní bude na výstavě. Proto jsme se rozhodli pořídit si další fenku JRT. Jack si nás získal svou veselou povahou, chytrostí až vychytralostí, sportovním duchem a chutí do práce. První fena Aštyra během krátké doby složila čtyři zkoušky – dvě sportovní a dvě lovecké.

Jack russel teriér - zkušenosti chovatele Roberta Waltera, CHS Od bobří řeky

Máte zkušenost i s jinými plemeny – můžete srovnat?
Chováme i německé ovčáky, což je výborné, vyrovnané plemeno, které se dá dobře vycvičit na všechno. Je to takový pracující dělník. Jack je svéhlavější a nerad dělá, co ho nebaví, musí se tedy více motivovat – je to teriér. A jako správný teriér nám připadá oproti ovčákovi neunavitelný. Výborně se doplňují, obě plemena jsou inteligentní, s velkou chutí do práce. A hlavně – Jack Russell teriér je mi podobný – je to komik.

Článek vyšel v časopisu č. 6/2013

logo Haf a Mňau

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Jack Russell teriér - atlas plemen

Můžou nám myslivci zastřelit psa?

Stafordšírský bulteriér - usměvavá chůva

Regulace populace: Důvod k usmrcení zvířete?

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...

2Ohodnotit