Border kolie
Náročný na pohyb Pro držení doma Pro držení venku

Základní údaje plemena

Země původuVelká Britanie
Název v zemi vznikuBorder Collie
Kategorie dle FCII. Ovčáčtí a honáčtí psi
Velikostpes: 47,5 - 55 cm (ideálně 53 cm) fena: 45 - 53,5 cm.
Hmotnost13,5 - 22,5 kg
OsrstěníUznávají se dvě varianty srsti, jedna středně dlouhá a druhá patrová
Zbarvení srstiDovolená je celá řada barev, přičemž bílá nesmí nikdy převládat.
Celkový dojemStředně velký pes s polodlouhou srstí, obdélníkového formátu. Harmonických proporcí, ani těžkopádný, ani příliš lehký.
PovahaBdělý, pozorný, ovladatelný a inteligentní pes, není nervózní ani agresivní.
Zaměnitelné plemenoSnad s obyčejným "voříškem". Na první pohled ji však prozradí zbarvení a typická plíživá chůze. None

Charakter a chování

Je to výborný hlídač, má rád svoji rodinu a jejich kamarády, je velmi chytrý a oddaný společník. O děti bude oddaně pečovat. Velice rychle se učí novým pokynům. Svému pánovi může nosit snídani, mobilní telefon, nebo bačkory. Je to vynikající sportovní pes hodící se zvláště pro agiliti a flyball.

Border kolie je často hodnocená jako nejinteligentnější psí plemeno. Často se objevuje v nejrůznějších tabulkách snažících se měřit psí inteligenci na předních ba dokonce na prvních příčkách. V práci se stádem ovcí nemá konkurenci, stejně tak výborná je v různých kynologických sportech jako jsou třeba agility. Pokud má vhodného pána, je z ní příjemný společník toužící splnit každé pánovo přání. Je to pes pro každou legraci, pro každý psí sport. Je to pejsek fyzicky zdatný a odolný nepřízni počasí. Nesnáší hrubost, psychický nátlak, zklamání a fyzické či psychické tresty ze strany pána. Border kolie je schopná naučit se stovky „kousků“, ale žádný se nenaučí drilem a pod výhružkou trestu.

Pokud nemá border kolie dostatek fyzického a psychického vyžití, najde si práci sama v podobě ničení bytu nebo sebepoškozování. Rozhodně border kolie není kotcový pes, potřebuje neustálý kontakt s majitelem a proto je vhodná hlavně pro aktivní lidi kteří jí dopřejí hodně aktivit a „akcí“.

Původ psa

Border kolie pochází z drsného ale úchvatného kraje jménem Border Country tvořící hraniční pás mezi Anglií a Skotskem. Border kolie patrně vznikla křížením starých kolií s několika dalšími plemeny, které měly zlepšit její pracovní schopnosti. Mezi přikříženými plemeny byl špringršpaněl, greyhound, staroanglická kolie a později i bearded kolie. Od špringršpaněla převzala border kolie reflex přikrčení k zemi, což z ní udělalo lepšího pracovního pastýřského psa, než byl pes původního druhu, který pouze štěkal a kousal. Od greyhounda převzala jeho rychlost a vytrvalost. Byl dokonce rychlejší a vytrvalejší než sám greyhound. Tomuto kříženci kolie a chrta Angličané říkali „lurcher“. Tvar uší současné borderkolie pochází nepochybně od chrta. Předkové border kolie byli později zkříženi s bearded kolií. Od Border Country až nahoru k Hebridám je tato kolie nejvíce chovaným ovčáckým psem.

Po celá staletí byla selekce chovu zaměřená na pracovní stránku psa, nikoli na vnější vzhled, proto je jednotnost těchto psů na tak velkém území až zarážející. Všichni jsou stejně velcí, stejné délky srsti i zbarvení. Pes je zde stále pracovním psem, který svou plíživou chůzí připomínající spíše kočku na lovu a hypnotickým pohledem pase obrovská stáda ovcí často čítající i 1000 ks. Pastýři si zde organizují již od roku 1873 soutěže, takzvané „ Sheepdog Trials“. Pes musí převést v určitém časovém limitu stádo ovcí přes různé překážky a zahnat je do ohrady dle příkazů psovoda. Ten smí psa řídit pouze hlasem a na velkou vzdálenost pískanými signály. Tyto soutěže slouží především k objevení nejlepších Border kolií, které jsou pak využity k dalšímu chovu a tím je zajištěna nová kvalitní generace pracovních psů.