Border kolie - Nejchytřejší pes

Publikováno: 16.4.2014
Autor: Kateřina Kašparová
Foto: Aneta Jungerová

Je prý nejchytřejší ze všech psů – aspoň se na tom shodují žebříčky psí inteligence na celém světě. Borderky jsou velmi pracovité a hravé a dají se použít na cokoliv – jako výborní společníci, na hlídání, nebo třeba i jako záchranáři… Vynikají při práci se stádem, ale stejně perfektní výkony podávají i v různých psích sportech – zejména agility apod.

Vyšlechtěn na hranicích

Původem je to vytrvalý ovčácký pes, který vznikl křížením starých kolií s dalšími plemeny na konci 19. století na území hraničního pásu mezi Anglií a Skotskem. Právě to mu dalo jméno „border“ (což v angličtině znamená „hranice“). Plemeno bylo vyšlechtěno pro nahánění ovcí a vedení stád drsnou, ale krásnou krajinou podle povelů ovčáka. Název plemene byl stanoven v roce 1910. Nejdéle vede registraci borderek International Sheep Dog Society se sídlem ve Velké Británii (od r. 1906). Tato organizace se nezabývá chovem, umožňuje pouze registraci pracovních border kolií. V ČR působí její asociovaný člen – Klub pracovních ovčáckých psů.

Nadšenec do všeho

Border kolie je učenlivá a pracovitá. Je to velmi živý, pozorný a obratný pes. Je hodně aktivní, takže potřebuje dostatek prostoru a pohybu. K jiným zvířatům a lidem bývá velice přátelský. Je to pes doslova pro každou legraci, všeho se rád účastní, a hlavně pro svého pána udělá cokoliv – dokáže k němu velmi silně přilnout. Je fyzicky zdatný a odolný nepřízni počasí. Nejvíce se hodí pro aktivní lidi, kteří s ním budou trávit hodně času při společném pohybu – denně potřebuje dlouhé aktivní procházky a nejlépe zapojení do nějaké činnosti – sportu. „Největším kladem border kolií je jejich nadšení pro jakoukoliv činnost – a samozřejmě jejich vyhlášená chytrost. Jejich největším záporem jsou ty samé vlastnosti. Je jen na majiteli, aby jejich úžasné vlastnosti využil ke svému prospěchu a ke spokojenosti psa,“ říká zkušená chovatelka borderek Monika Švarcová.

Naučí se cokoliv

Tito psi se naučí skoro cokoliv, v pasení nemají konkurenci, vynikají ve většině psích sportů, v agility, obedience, frisbee, flyballu, dog dancingu ad. Bývají i výbornými záchranáři, pomáhají při canisterapii, vodí nevidomé… Zásadní je, aby každý majitel borderky našel společný program, který bude bavit jeho i psa. „Nemusí žádný ze sportů provozovat na vrcholové úrovni, mohou spolu jen běhat okolo bloku, doma potrénovat podávání paciček a válení sudů, občas vyjet na výlet s kolem, na víkend vyrazit třeba na hory – i tak bude border kolie jistě šťastná,“ dodává chovatelka.
Každopádně je nutné mít na paměti, že borderky nesnesou hrubost, psychický nátlak či fyzické nebo psychické tresty. Jsou neagresivní, velmi citlivé, a potřebují jemné, pozitivní vedení. Pokud je borderka správně socializovaná a dostatečně zaměstnaná, je z ní nenahraditelný společník.

Péče není složitá

Border kolii lze chovat i celoročně venku v kotci – což předpokládá i její minulost zdatného ovčáckého psa z drsné krajiny. Její srst má „samočisticí“ schopnost – pokud se zablátí, stačí ji po oschnutí vykartáčovat. Díky svému exteriéru, který není v ničem extrémní, netrpí problémy např. s očima, ušima nebo s kůží, takže stačí běžná péče.
„Krmení bych doporučila kvalitní – je jedno, zda jsou to kvalitní granule nebo barf. Každý jedinec může mít trochu odlišné požadavky, a co vyhovuje jednomu, nemusí sedět druhému. Stejně jako u jiných plemen,“ doplňuje Švarcová, která největší specifikum borderek vidí v jejich zaměstnání. „Nestačí jim hodinová procházka, kde si jí nebudete všímat. Potřebuje komunikovat, přemýšlet, spolupracovat. Není dobré na ni tlačit, téměř vždy se dá najít i jiná cesta. Potřebuje unavit nejen fyzicky, ale hlavně duševně – pak bude spokojená. A pak bude spokojený i její majitel, protože si nebude vymýšlet svoji zábavu,“ upozorňuje na důležitou věc chovatelka.

ZKUŠENOSTI CHOVATELKY

Jméno: Monika Švarcová
CHS: Z Černobílých, www.borderkolie.websnadno.cz

Chovatelskou stanici „Z Černobílých“ založila v roce 1998 a první „černobílci“ se narodili o rok později. Od roku 1999 odchovala 20 vrhů (některé externě), na mnohé může být opravdu pyšná. Jeden z nich se např. stal prvním signálním psem na Slovensku (co je to signální pes viz informační box – pozn. red.). Působí i jako poradkyně chovu.

SIGNÁLNÍ PES

Asistenční pes pro neslyšící dokáže signalizovat zvuky v jejich okolí, a pomáhá jim tak doma i venku, aby nebyl neslyšící člověk ohrožen. Co třeba umí takový pes signalizovat:

  • osobu, která na vás volá vaším jménem,
  • zvonění telefonu nebo SMS,
  • pláč dítěte,
  • tekoucí vodu v umyvadle či vaně,
  • zvuky kuchyňských spotřebičů (varná konvice, mikrovlnná trouba…),
  • alarmující zvuky, jako je sanitka, alarm ad.

Asistenční signální pes pro osoby se záchvatovými onemocněními je určen např. pro epileptiky, diabetiky apod. Někteří psi jsou schopni vycítit záchvat ještě předtím, než nastane, a umějí postiženému přivolat pomoc. Signální pes může také pomoct člověku s podáním mobilního telefonu, deky, léků nebo speciálních pomůcek.

Naší první border kolií byla Babe Bohemia Alké – byla 27. border kolií zapsanou v ČR. To, že jsme si ji pořídili, byla velká souhra náhod – asi osud. Přišla k nám v r. 1996, dnes jich máme šest ve věku od 2 do 12 let. Díky Babe – Pupině jsme borderky poznaly, a ony nám učarovaly. Naše odchovy pracují na farmách, dělají agility, obedience, flyball a další sporty. Některá naše „štěňata“ jsou velmi úspěšná i výstavně.
Vždy ale nejvíc záleží na majiteli, co se svým psem dokáže.

Čím vám právě borderky učarovaly?
Border kolie je úžasný pes, je vnímavá, citlivá, aktivní a zároveň přizpůsobivá. Je vždy naladěna k jakékoliv činnosti se mnou – a vlastně s kýmkoliv. Mají ideální velikost pro to, aby mě mohli prakticky všude doprovázet, nejsou agresivní, milují děti – milují všechny. Pro mne je bezproblémovým psem, i když to tak nemusí být pro každého.
Stejně dobře může být borderka pro někoho jiného otravná, nesnesitelná a hyperaktivní. Určitě není prototypem psa do každé rodiny.

Máte srovnání i s jinými plemeny?
Od roku 1991 vlastníme – a chováme – kavkazské pastevecké psy. Tato dvě plemena jsou nesrovnatelná. Kavkazan je pes žijící jen pro svoji rodinu, ostatní lidi vedle sebe pouze trpí – pokud vůbec. Právě i pro tato specifika kavkazanů jsme hledali ještě jiné plemeno, a našli jsme border kolie.

Scházíte se s jinými majiteli, pořádáte společné akce?
S jinými majiteli a chovateli se scházíme hlavně na různých akcích. Mám ráda psí výstavy, i když je někteří zavrhují, pro mne je to hodně o setkáních s přáteli. Výstavní výsledek není až tak podstatný – vždy jde jen o subjektivní zhodnocení momentálního exteriéru psa. S majiteli svých odchovů rádi zůstáváme v kontaktu, někteří k nám jezdí pravidelně popást ovečky. A vlastně nejen majitelé odchovů.  
Ráda se podívám i na jiné sportovní nebo „pasecí“ akce – okolo BOC se stále něco děje.

Co považujete na chovu borderek za nejdůležitější?
Myslím, že u border kolií – o něco víc než u ostatních plemen – je velmi důležitý správný výběr štěněte. Existují různé typy BOC, s různým temperamentem, není to vždy pouze o vzhledu, ten může klamat. Ujasněte si, jaké jsou vaše priority, a podle toho volte chovatele a konkrétní spojení. Dejte si pozor na povahu a zdraví (RTG, genetické testy…) rodičů vámi zvoleného vrhu a na to, jak jsou štěňátka odchovávána, důležité je i to, zda vám chovatel v budoucnu poradí, pokud ho o radu požádáte. Vzhledem k tomu, že BOC trpí některými nemocemi pro plemeno specifickými, určitě bych doporučila vybírat si štěně pouze s PP. Vzhledem k podmínkám chovu se těm nejčastějším onemocněním vyhnete.

Článek vyšel v časopisu č.3/2013

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Border kolie  - atlas plemen

Zvíře není věc, která se dá opravit

Pudl - nadšený společník

Učenlivý i tvrdohlavý dalmatin

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...