Publikováno: 16.4.2014
0Ohodnotit
Autor: Kateřina Kašparová
Zdroj: http://www.haf-mnau.eu
Foto: Aneta Jungerová
Sekce: Chov psů a koček, Plemena

Je prý nejchytřejší ze všech psů – aspoň se na tom shodují žebříčky psí inteligence na celém světě. Borderky jsou velmi pracovité a hravé a dají se použít na cokoliv – jako výborní společníci, na hlídání, nebo třeba i jako záchranáři… Vynikají při práci se stádem, ale stejně perfektní výkony podávají i v různých psích sportech – zejména agility apod.

Vyšlechtěn na hranicích

Původem je to vytrvalý ovčácký pes, který vznikl křížením starých kolií s dalšími plemeny na konci 19. století na území hraničního pásu mezi Anglií a Skotskem. Právě to mu dalo jméno „border“ (což v angličtině znamená „hranice“). Plemeno bylo vyšlechtěno pro nahánění ovcí a vedení stád drsnou, ale krásnou krajinou podle povelů ovčáka. Název plemene byl stanoven v roce 1910. Nejdéle vede registraci borderek International Sheep Dog Society se sídlem ve Velké Británii (od r. 1906). Tato organizace se nezabývá chovem, umožňuje pouze registraci pracovních border kolií. V ČR působí její asociovaný člen – Klub pracovních ovčáckých psů.

Nadšenec do všeho

Border kolie je učenlivá a pracovitá. Je to velmi živý, pozorný a obratný pes. Je hodně aktivní, takže potřebuje dostatek prostoru a pohybu. K jiným zvířatům a lidem bývá velice přátelský. Je to pes doslova pro každou legraci, všeho se rád účastní, a hlavně pro svého pána udělá cokoliv – dokáže k němu velmi silně přilnout. Je fyzicky zdatný a odolný nepřízni počasí. Nejvíce se hodí pro aktivní lidi, kteří s ním budou trávit hodně času při společném pohybu – denně potřebuje dlouhé aktivní procházky a nejlépe zapojení do nějaké činnosti – sportu. „Největším kladem border kolií je jejich nadšení pro jakoukoliv činnost – a samozřejmě jejich vyhlášená chytrost. Jejich největším záporem jsou ty samé vlastnosti. Je jen na majiteli, aby jejich úžasné vlastnosti využil ke svému prospěchu a ke spokojenosti psa,“ říká zkušená chovatelka borderek Monika Švarcová.

Naučí se cokoliv

Tito psi se naučí skoro cokoliv, v pasení nemají konkurenci, vynikají ve většině psích sportů, v agility, obedience, frisbee, flyballu, dog dancingu ad. Bývají i výbornými záchranáři, pomáhají při canisterapii, vodí nevidomé… Zásadní je, aby každý majitel borderky našel společný program, který bude bavit jeho i psa. „Nemusí žádný ze sportů provozovat na vrcholové úrovni, mohou spolu jen běhat okolo bloku, doma potrénovat podávání paciček a válení sudů, občas vyjet na výlet s kolem, na víkend vyrazit třeba na hory – i tak bude border kolie jistě šťastná,“ dodává chovatelka.
Každopádně je nutné mít na paměti, že borderky nesnesou hrubost, psychický nátlak či fyzické nebo psychické tresty. Jsou neagresivní, velmi citlivé, a potřebují jemné, pozitivní vedení. Pokud je borderka správně socializovaná a dostatečně zaměstnaná, je z ní nenahraditelný společník.

Péče není složitá

Border kolii lze chovat i celoročně venku v kotci – což předpokládá i její minulost zdatného ovčáckého psa z drsné krajiny. Její srst má „samočisticí“ schopnost – pokud se zablátí, stačí ji po oschnutí vykartáčovat. Díky svému exteriéru, který není v ničem extrémní, netrpí problémy např. s očima, ušima nebo s kůží, takže stačí běžná péče.
„Krmení bych doporučila kvalitní – je jedno, zda jsou to kvalitní granule nebo barf. Každý jedinec může mít trochu odlišné požadavky, a co vyhovuje jednomu, nemusí sedět druhému. Stejně jako u jiných plemen,“ doplňuje Švarcová, která největší specifikum borderek vidí v jejich zaměstnání. „Nestačí jim hodinová procházka, kde si jí nebudete všímat. Potřebuje komunikovat, přemýšlet, spolupracovat. Není dobré na ni tlačit, téměř vždy se dá najít i jiná cesta. Potřebuje unavit nejen fyzicky, ale hlavně duševně – pak bude spokojená. A pak bude spokojený i její majitel, protože si nebude vymýšlet svoji zábavu,“ upozorňuje na důležitou věc chovatelka.

ZKUŠENOSTI CHOVATELKY

Jméno: Monika Švarcová
CHS: Z Černobílých, www.borderkolie.websnadno.cz

Chovatelskou stanici „Z Černobílých“ založila v roce 1998 a první „černobílci“ se narodili o rok později. Od roku 1999 odchovala 20 vrhů (některé externě), na mnohé může být opravdu pyšná. Jeden z nich se např. stal prvním signálním psem na Slovensku (co je to signální pes viz informační box – pozn. red.). Působí i jako poradkyně chovu.

SIGNÁLNÍ PES

Asistenční pes pro neslyšící dokáže signalizovat zvuky v jejich okolí, a pomáhá jim tak doma i venku, aby nebyl neslyšící člověk ohrožen. Co třeba umí takový pes signalizovat:

Asistenční signální pes pro osoby se záchvatovými onemocněními je určen např. pro epileptiky, diabetiky apod. Někteří psi jsou schopni vycítit záchvat ještě předtím, než nastane, a umějí postiženému přivolat pomoc. Signální pes může také pomoct člověku s podáním mobilního telefonu, deky, léků nebo speciálních pomůcek.

Naší první border kolií byla Babe Bohemia Alké – byla 27. border kolií zapsanou v ČR. To, že jsme si ji pořídili, byla velká souhra náhod – asi osud. Přišla k nám v r. 1996, dnes jich máme šest ve věku od 2 do 12 let. Díky Babe – Pupině jsme borderky poznaly, a ony nám učarovaly. Naše odchovy pracují na farmách, dělají agility, obedience, flyball a další sporty. Některá naše „štěňata“ jsou velmi úspěšná i výstavně.
Vždy ale nejvíc záleží na majiteli, co se svým psem dokáže.

Čím vám právě borderky učarovaly?
Border kolie je úžasný pes, je vnímavá, citlivá, aktivní a zároveň přizpůsobivá. Je vždy naladěna k jakékoliv činnosti se mnou – a vlastně s kýmkoliv. Mají ideální velikost pro to, aby mě mohli prakticky všude doprovázet, nejsou agresivní, milují děti – milují všechny. Pro mne je bezproblémovým psem, i když to tak nemusí být pro každého.
Stejně dobře může být borderka pro někoho jiného otravná, nesnesitelná a hyperaktivní. Určitě není prototypem psa do každé rodiny.

Máte srovnání i s jinými plemeny?
Od roku 1991 vlastníme – a chováme – kavkazské pastevecké psy. Tato dvě plemena jsou nesrovnatelná. Kavkazan je pes žijící jen pro svoji rodinu, ostatní lidi vedle sebe pouze trpí – pokud vůbec. Právě i pro tato specifika kavkazanů jsme hledali ještě jiné plemeno, a našli jsme border kolie.

Scházíte se s jinými majiteli, pořádáte společné akce?
S jinými majiteli a chovateli se scházíme hlavně na různých akcích. Mám ráda psí výstavy, i když je někteří zavrhují, pro mne je to hodně o setkáních s přáteli. Výstavní výsledek není až tak podstatný – vždy jde jen o subjektivní zhodnocení momentálního exteriéru psa. S majiteli svých odchovů rádi zůstáváme v kontaktu, někteří k nám jezdí pravidelně popást ovečky. A vlastně nejen majitelé odchovů.  
Ráda se podívám i na jiné sportovní nebo „pasecí“ akce – okolo BOC se stále něco děje.

Co považujete na chovu borderek za nejdůležitější?
Myslím, že u border kolií – o něco víc než u ostatních plemen – je velmi důležitý správný výběr štěněte. Existují různé typy BOC, s různým temperamentem, není to vždy pouze o vzhledu, ten může klamat. Ujasněte si, jaké jsou vaše priority, a podle toho volte chovatele a konkrétní spojení. Dejte si pozor na povahu a zdraví (RTG, genetické testy…) rodičů vámi zvoleného vrhu a na to, jak jsou štěňátka odchovávána, důležité je i to, zda vám chovatel v budoucnu poradí, pokud ho o radu požádáte. Vzhledem k tomu, že BOC trpí některými nemocemi pro plemeno specifickými, určitě bych doporučila vybírat si štěně pouze s PP. Vzhledem k podmínkám chovu se těm nejčastějším onemocněním vyhnete.

Článek vyšel v časopisu č.3/2013

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Border kolie  - atlas plemen

Zvíře není věc, která se dá opravit

Pudl - nadšený společník

Učenlivý i tvrdohlavý dalmatin

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...

0Ohodnotit