Publikováno: 3.1.2024
0Ohodnotit
Autor: MVDr. Hana Žertová
Zdroj: http://www.hanazertova.cz
Foto: Hana Matýsková
Sekce: Výcvik a výchova psa / kočky, Výchova

Děti, zvláště ty malé, pohlížejí na živé psy stejně jako na hrdiny dětských knížek a filmů. A protože jsou psi roztomilí a krásně chlupatí, touží se jich dotýkat, hrát si a mazlit se s nimi podobně jako s plyšovými hračkami. Nechápou, že psi nemusí vnímat pozitivně projevy jejich náklonnosti (objímání, mazlení). Neuvědomují si, že mohou psy vyvést z rovnováhy tím, že si vlezou na jejich pelíšek nebo si hrají s jejich hračkami, že psa může vyděsit divoké dětské pobíhání a křik nebo že mu náraz koloběžky či kočárku pro panenky způsobí bolest. Nedokážou správně rozumět řeči těla psů a nepoznají první varovné signály vystrašeného nebo znepokojeného psa. Neumí samy správně řešit konkurenční situace. Proto potřebují ve styku se psy stálý dohled a trpělivé vedení dospělých.

Nejčastěji dojde ke kousnutí dítěte psem v domácím prostředí. Nezasvěceným může připadat divné, že právě psi, kteří žijí s dětmi v jedné domácnosti, bývají nejčastějšími „provinilci“. Ale uvědomíme-li si, kolik nejrůznějších vzájemných interakcí může nastat během pouhých několika minut v bytě, kde žije společně pes a malé dítě, je nasnadě, že míra rizika je značná. Proto je vhodné se nad radostmi, ale i úskalími společného soužití dětí a psů zamyslet nejlépe ještě před tím, než se doma sejdou.

Pes a dítě v rodině

Existuje řada rozličných forem soužití rodiny se psem – někdy žijí všichni v malém prostoru garsonky, jindy je pes venku v kotci nebo volně na dvoře či zahradě. Také účel pořízení psa je různý – někdo má psa na hlídání, někdo k lovu, jiný jako parťáka pro sport, další jako mazlíka a společníka.

Každé dítě i každý pes jsou originální individuality, dohromady je svedly různé okolnosti, v daném okamžiku je ovlivňuje působení vnitřního (zdravotní stav, hlad, únava, povaha, nálada) i vnějšího prostředí (horko, nepohodlí, omezený prostor, přítomnost a jednání dalších osob či zvířat). Aby jejich soužití bylo bezpečné, měli by se rodiče dětí seznámit s obecně platnými poznatky a zásadami bezkonfliktního zacházení se psy, jejichž znalost a dodržování dokážou významně snížit riziko pokousání, a předat je i svým dětem.

Jedním ze zdrojů těchto užitečných informací může být i knížka Od štěněte ke psu.

MVDr. Hana Žertová

Pozn. redakce: Za fotky k článku děkujeme Hance Matýskové a její úžasné fence Amálce :-) 

Kam dál: 

Konejšivé signály u koček jako varování před útokem. Jak se v nich vyznat?

Záchranařina aneb psí pomocníci

Vedení psa k čistotnosti

Fixační náhubek pro běžné použití – jak si zabít psa snadno a rychle

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...

0Ohodnotit