Publikováno: 23.12.2022
0Ohodnotit
Autor: Barbara Vávrová
Zdroj: https://cnn.iprima.cz
Foto: Archiv CNN Prima News
Sekce: Pomoc pejskům, Co se děje

Houkající majáky a rychlost místy dosahující téměř 200 km/h. I takhle akčně může vypadat cesta na darování krve, jejíž hlavní hrdinkou byla tříletá fenka Anežka. V případě akutní potřeby totiž může na pomoc přijet zvířecí sanitka. A to nejen těm mazlíčkům, kteří zrovna bojují o život, ale i jejich pomocníkům – třeba právě dárcům krve.

Ale začněme pěkně od začátku. Zhruba třicetikilová Anežka je kříženec zlatého retrívra a vlčáka. Andrea Tipplová ji zachránila od nevhodné rodiny, kde měla velmi špatné podmínky. „Adoptovali jsme ji, když jí bylo osm měsíců. Do té doby neznala hračky, pelíšek… prostě nic. Ale brzy pochopila, jak se psí věci správně mají,“ rozvzpomíná se její majitelka. Stejně jako mnoho dalších, ani Andrea tehdy nevěděla, že i psi se mohou stát dárci krve.

„O tom, že i psi darují krev, jsme se dozvěděli úplnou náhodou. S kolegyní v kanceláři jsme rozebíraly nejrůznější témata a najednou jsme dospěly k otázce, jestli i psi mají krevní skupiny. Hodila jsem dotaz do vyhledávače a vyskočil na mě odkaz ohledně dárcovství krve. A tak jsme do toho s Anežkou skočily.“

Dnes má Anežka díky své velmi klidné povaze za sebou již tři úspěšné odběry. Na jeden z nich ale její panička jen tak nezapomene.

Houkající sanitkou přes celou Prahu

„Byl páteční večer, někdy po osmé hodině večer. My jsme byly samy doma a já si při volném večeru dala víno. Byl to takový holčičí večer. Pak mi zazvonil telefon, volal pán z veteriny, který je vždy při odběru. Strašně se mi omlouval, že mě vyrušuje takto večer, ale že nutně a akutně potřebují Anežčinu krev. Do telefonu jsem mu přiznala, že jsem bohužel něco vypila, takže nemohu řídit, a do jejich kliniky to mám celkem daleko. Že mě to mrzí, protože jinak bych jim velmi ráda pomohla. A pán mi na to navrhl, že co kdyby pro mě poslali zvířecí sanitku… Tak jsem odpověděla, že to potom neváhám a posílám adresu. Úplně jsem v ten moment vystřízlivěla, byl to celkem adrenalin,“ směje se Tipplová.

„Sanitka Záchranné veterinární služby Pet-Medic přijela do 15 minut a vepředu seděly dvě slečny. Bylo to osobní auto ve verzi kombi, vzadu ale byla na sezení jen jedna sedačka a namísto druhé bylo udělané lehátko pro zvířata až dozadu, přes celý kufr. Polepená byla dost podobně jako naše sanitky – jak mi pak slečny vysvětlily, tak je to proto, aby jim lidé dávali snadněji přednost. Nejprve zjišťovaly, jestli mému psovi nevadí cesta autem a rychlá jízda, to jsem potvrdila, že bude klidná. Ohledně majáků jsem si jistá nebyla, ale říkala jsem si, že by mohla být zvyklá, protože u nás na Žižkově pořád něco houká. Jely jsme Prahou, tunelem pak klidně i rychlostí 200 km/h a Anežka cestou spala,“ dodává její majitelka.

Zachránit něčí život, to je nepopsatelný pocit!

Potom už následovala zdravotní prohlídka, holení krku v místě, kde se měla žíla napichovat, a samotný odběr. Ten Anežka zvládla statečně, jako ostatně už i dva předchozí.

"Pejsek, kterého jsme jely zachránit, byl po autonehodě. Anežka byl už druhý pes, který mu dával krev. Po odběru jsem šla čekat ven, protože holky ze sanitky byly tak úžasný, že mě ještě hodily domů. Přišel za mnou ten pán z odběru, tak jsem se ho ptala, zda všechno proběhlo v pořádku a jestli to ten pejsek zvládne. Odpověděl mi, že ano, a to díky nám. Dojetím jsem z toho plakala. Bylo to nádherné, ten pocit se nedá ani popsat. Prostě jsme toho pejska zachránily!! My dvě a celý tým doktorů. To je úžasné,“ uzavírá vyprávění Tipplová.

Červená tlapka

Dárcovství krve u psů je poměrně mladé téma, které se teprve probojovává do povědomí veřejnosti. Přestože některé větší veterinární kliniky si vedou soukromý seznam dárců z řad svých klientů, mnoho lidí, kteří akutně potřebují pro svého mazlíčka krev, často nevědí, kam se mají obrátit. To jim dnes už ale může usnadnit i registr psích dárců krve Červená tlapka. Tato bezplatná databáze spravovaná několika nadšenci aktuálně sdružuje více než 1 000 potenciálních dárců, kteří jsou ochotni čtyřnohým pacientům v nouzi pomoci. Zaregistrovat do lze každého zdravého psa, kterému je dva až osm let a váží alespoň 20 kg.

Chcete-li se dozvědět víc, neváhejte a podívejte se na webové stránky projektu Červená tlapka. Můžete jej také podpořit finančně na transparentním účtu nebo zaregistrovat svého čtyřnohého mazlíčka on-line ZDE. Z každého psa může být hrdina!

Kam dál: 

Dvacka pro útulky aneb útulky nezvládají

Když pomoc zvířatům je doslova Srdeční záležitostí

V několika evropských zemích se vyskytuje vzteklina, po 7 letech se objevila na Slovensku

Přechodná péče o domácí mazlíčky: co to obnáší a na co všechno se připravit

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...

0Ohodnotit