Publikováno: 6.4.2014
2Ohodnotit
Autor: Kateřina Kašparová, Přemysl Jaroš
Zdroj: http://www.haf-mnau.eu
Foto: Aneta Hnyková, Karolina Kramolišová a archiv redakce
Sekce: Výcvik a výchova psa / kočky, Výcvik

Výcvik pozitivní motivací


Motto: Nebudeš-li ovládat svého psa, bude ovládat on tebe…

Přemysl Jaroš 
Kynologií se zabývá od roku 1990. Se psy, které cvičil, složil téměř třicet zkoušek z výkonu a absolvoval desítky závodů. Je několikanásobným účastníkem Mistrovství ČR obranářů TARTu (kynologický klub zabývající se služební kynologií) a účastníkem MČR stopařů TARTu. Kurzy štěňat i dospělých psů vede už déle než deset let, přičemž mnoho z těchto psů úspěšně složilo i několik zkoušek. Nabízí také pomoc při socializaci psů a jejich chování v běžném životě, učí je být příjemnými společníky a kamarády.

Zvykáme na jméno
V minulém čísle jsme si řekli, jak postupovat při výběru štěněte a o jeho prvních chvílích s novou rodinou, kdy zůstane samo bez matky a ostatních sourozenců. V těchto chvílích je odkázáno zcela na vás a vy mu tedy pomáháte s dalšími krůčky v poznávání okolního světa, kde se ocitlo. Nechte ho, aby se seznámilo s nejbližším okolí a vše prozkoumalo. Přitom samozřejmě dohlížejte na to, aby tento průzkum byl pro štěně bezpečný, například aby nesnědlo něco, co by mu mohlo uškodit, nebo někam nespadlo apod.
Již od prvních dní zvykejte štěně na jméno, takže ho často oslovujte a pokud na toto oslovení zareaguje a podívá se na vás, což pro začátek stačí, ihned jej odměňte pochvalou a granulkou, či pamlskem. Je dobré si hned v počátku zvolit pro pochvalu jedno slovíčko, například „ ano, hodný, dobře, super“ a to posléze používat vždy, když pejska chválíme a těsně před tím, než mu dáme za odměnu pamlsek. Pejskovi musí být jasné, že právě toto slovíčko je pochvala za jeho správné chování a že ihned po tom přijde dobrota. A pozor, musíte si uvědomit, že pokud budete pejskovi dávat za reakci na oslovení a později za splnění jakéhokoli povelu granulku či pamlsek, musíte adekvátně upravit i krmnou dávku, kterou pejsek dostane do misky, abyste se nedostali do situace, kdy je pejsek překrmován, což se může odrazit na jeho zdraví, například s kloubními problémy. Také tím ale současně nastane problém v tom, že pejsek nebude mít o odměny dostatečný zájem, a tudíž se nakonec budou míjet účinkem.
Každopádně, čím více dostane od vás odměn, tím méně dostane do misky. Pokud budete dodržovat, že za každou pozitivní reakci na jméno dostane odměnu, vytváříte u něho základ na pozdější cvik přivolání, což je v podstatě to nejdůležitější, co potřebujete.

Kdy obojek a vodítko
Je dobré i v domácím prostředí štěněti co nejdříve dát obojek, aby si na něho zvykalo a nepřišlo mu to jako něco mimořádného. Také vodítko je možné připínat na chvilku i doma a samozřejmě na vycházkách. Klidně nechte štěně běhat venku s vodítkem připnutým na obojku které bude za sebou tahat po zemi. Štěně si na něho tímto způsobem zvykne a nebude pak tolik řešit, když mu jej budeme muset připnout a jít s upoutaným psíkem. Bude mu v podstatě jedno, zda vodítko tahá po zemi, nebo ho máte v ruce.
Pozor: není vhodné, aby si štěně s vodítkem hrálo, kousalo do něj apod. Tomuto se snažte zabránit, ukažte psovi jinou hračku a odpoutejte jeho pozornost od vodítka.

Jak na vycházkách
Další důležitou věcí v životě štěňátka jsou vycházky, poznávání okolí a seznamování se s ostatními psy. Zde dbejte na to, aby toto seznamování probíhalo pro něj příjemně a snažte se vyvarovat nepříjemných setkání. Nejlepší je, když jsou v okolí jiná štěňátka nebo mladší psi, se kterými si může vaše štěndo do sytosti vyhrát. Je také vhodné navštívit kynologické cvičiště, kde mají školičku pro štěňátka a kde se může vaše štěně seznámit v klidu s ostatními psími kamarády.
Pozor na případné agresivní psy! Zde by mohl nastat ten problém, že by se štěně mohlo po konfliktu se špatně socializovaným psem začít bát psů a později ze strachu , který pramení právě z této nepříjemné situace, ostatní pejsky napadat. To se pak napravuje už velmi složitě. Pokud máte to štěstí, že se ve vašem okolí žádný agresivní pes nenachází, dopřávejte štěňátku na procházkách co nejvíce volnosti ,aby se mohlo se vším seznámit. Pokud ho něco zarazí, nebo se lekne, snažte se na toto jeho chování nereagovat a nechat ho, ať se s danou situací vypořádá samo. Mělo by se, pokud možno, naučit spoléhat samo na sebe a ne na to, že za něho, pro něj nepříjemnou situaci, budete řešit vy!
Také se vyvarujte toho, aby venku byl pes neustále upoután na vodítku. Je jedno, zda se jedná o pevné, nebo „flexi“ vodítko. Je potřeba dát pejskovi co možná nejvíce možností být tzv. na volno a vyběhat se, s tím, že ho v průběhu vycházky několikrát oslovíme a pokud zareaguje okamžitě, tak ho pochválíme a dáme odměnu. Zde se vám již osvědčí „cvičení“ z domova, kde jste učili pejska reagovat na svoje jméno za pomoci pozitivní motivace v podobě pochvaly a pamlsku.

Střídáme prostředí
Neméně důležitou věcí pro zdárný vývoj pejska a jeho upevňování sebevědomí je střídání prostředí a situací. Snažte se tedy nechodit neustále stejnou trasou, ale naopak, co nejvíce obměňovat prostředí, kde pejska venčíte. S tím, jak roste, prodlužujte okruhy vycházek a berte ho na různá místa a seznamujte ho s různými situacemi.
Pokud budete venčit pouze na několika málo místech, pes zde bude vše znát a bude tu takříkajíc pevný v kramflecích, ale jakmile se dostane z tohoto, jemu známého, teritoria okamžitě znejistí a znervózní. Je proto v jeho a i ve vašem zájmu střídat místa a brát, pokud je to možné, pejska všude s sebou.
Pokud pes žije ve městě, měl by znát cestování MHD, místa s vyšší koncentrovaností lidí, jako jsou náměstí, rušné ulice, podchody apod. Věřte, že vypuštění psíka na zahradu je pro jeho socializaci absolutně nedostačující a v budoucnu by to mohlo mít pro nás nepříjemné důsledky! Také cestování autem, pokud ho budete využívat, je vhodné s pejskem začít co nejdříve.
Klidně nechávejte štěně pohladit i od cizích lidí, aby z nich nemělo příliš velký respekt a v budoucnu se jich nezačalo bát. Zkrátka, nenechávejte štěňátko v izolaci od okolního světa, ale právě naopak ho s tímto, pro něho prozatím nepoznaným, seznamte co nejdříve.

Jak venčíme
Zpočátku bude mrňous vykonávat potřebu kde se mu zrovna namane. Po probuzení ho co nejdříve berte ven a pokud tam vykoná potřebu, pochvalte ho a odměňte. To samé praktikujte asi hodinku po krmení. Venčení tedy bude zpočátku dosti časté
Venku se snažte být tak dlouho, až se pejsek vyvenčí a budete ho za to moci pochválit. Pokud se mu podaří udělat loužičku či hromádku doma, ignorujte to a beze slov nadělení ukliďte. Záměrně pejska nehubujte, ani mu nemáchejte čumáček v loužičce, jak se někdy velmi nesprávně praktikuje. Je to pro to, že i když ho hubujete, tak mu vlastně věnujete pozornost a mohlo by se stát, že bude doma záměrně vykonávat potřebu, abyste se mu „věnovali“. Musí si spojit to, že venku to znamená pochvalu a pamlsek, doma totální ignoraci. Co tedy bude pro něho prospěšnější? Určitě to první. Snažte se o to, aby sám přišel na to, co je a bude pro něho prospěšnější. A na tomto by mělo být založeno celé vaše snažení v komunikaci s ním.

Navazujeme kontakt
V této době je také důležité s pejskem navazovat kontakt. Častěji na něho sahat, nadzvedávat nožičky, otevírat tlamu, prohlížet ouška, oči, případně je čistit, pokud bude pejsek v budoucnu vyžadovat česání, tak ho už na toto pomalu zvykat, zvedat ho třeba na lavici, aby si na tuto případnou manipulaci zvykl a vám v budoucnu nenastal problém třeba u veterináře či na výstavách, pokud je budete s budoucím šampionem absolvovat.

Článek vyšel v časopisu č.2/2013

Koupí časopisu Haf & Mňau přispíváte na útulky.

Děkujeme Vám

Kam dál: 

Separační anxieta  

Problémový pes snadno a rychle - 5.

10 nejčastějších projevů chování spojovaných s problémem tzv. dominantního psího jedince 

Zločin a trest

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...

2Ohodnotit