Publikováno: 8.2.2023
0Ohodnotit
Autor: RADAVETERINÁŘE.CZ
Zdroj: https://www.radaveterinare.cz
Foto: archiv RADAVETERINÁŘE.CZ
Sekce: Zajímavosti & Ze života psů a koček, Život se psem/kočkou

Tak jste se úspěšně sbalili a vyrazili na cestu. Vás i vaši kočku čekají velké změny, proto je potřeba jí příchod do nového domova a zabydlování co nejvíce usnadnit. Poradíme vám, jak na to.

Příchod do nového domova

  1. Do nového domu nejprve nastěhujte nábytek z ložnice a tam umístěte přepravku s kočkou. Proč ložnice? Je to místnost, kam si nemusíte pro nic chodit a kočka zde bude mít klid.
  2. Aby byla kočka po umístění v pohodě, zapojte do zásuvky třicet minut před umístěním přepravky v ložnici difuzér se syntetickými kočičími tvářovými feromony, které pomůžou kočce zklidnit se a navodit pocit bezpečí.
  3. Jakmile je místnost připravena, můžete do ní dát kočku spolu s pelíškem, miskami na jídlo a vodu a kočičí toaletou.
  4. Dbejte na to, aby dveře a okna ložnice zůstaly zavřené. Aby se kočka v novém prostředí cítila lépe, měl by s ní být v místnosti někdo z rodiny, pokud je to možné.
  5. Dejte kočce do misky trochu krmiva pro případ, že bude mít hlad.
  6. Jakmile nastěhujete I ostatní místnosti, nechte kočku, ať je prozkoumá jednu po druhé. Nezapomeňte zavřít okna a vchodové dveře, aby nemohla z domu utéct.
  7. Je lepší kočku sledovat a mít pod kontrolou, úzkostliví jedinci se často schovávají do úzkých mezer za přístroji, například v kuchyni.
  8. Buďte v klidu a mluvte na kočku mírně, dáváte jí tak najevo, že se nemá čeho obávat.

Zabydlování v novém domově

  1. Pokud je vase kočka zvyklá chodit ven, nepouštějte ji první dva týdny z domu, aby si zvykla na nové přostředí.
  2. Krmte ji často a v malých porcích.
  3. Rozneste pach její pach po domě, bude se cítit bezpečněji. Jemnou bavlněnou látkou (nebo lehkými bavlněnými rukavicemi) kočce otřete hlavu a tváře, z tvářových žláz se na látku přenesou pachy. Potom látkou nebo rukavicemi otřete rohy stěn, nábytku a v okolí dveří do výšky, kam kočka dosáhne. Rychleji si tak zvykne na nové teroritorium. Toto opakujte denně, dokud se kočka sama nezačne otírat o předměty.
  4. Nadále používejte difuzér syntetického kočičího tvářového feromonu a postupně jej umísťujte do všech místností v domě.
  5. Dodržujte zvyky a chování z předchozího domova, kočka se tak bude cítit jako ve známém prostředí.

Pouštění kočky ven

  1. Několik týdnů kočku nepouštějte ven, aby si zvykla na nový dům.
  2. Kočce pořiďte identifikační štítek (jméno, adresa, telefonní číslo), nebo požádejte veterináře, aby kočce dal mikročip.
  3. Zkontrolujte, zda jsou její očkování stále platná.
  4. Máte-li zahradu, dejte pozor, aby na ni nechodily cizí kočky. Vaše kočka je zde nová a musí si vytyčit své teritorium.
  5. Učte svou kočku vycházet ven postupně. Ze začátku otevřete dveře na zahradu a jděte ven společně, nasaďte jí postroj, pokud je na něj zvyklá.
  6. Nechte kočku, ať sama prozkoumá okolí.
  7. Nechejte otevřené dvěře, aby mohla kdykoliv zalézt zpátky.

Vždy záleží na povaze kočky a jejích zvyklostech. Každý jedinec se se změnami vypořádává jinak. Ať už je vase kočka venkovní či bytová, vždy je lepší ji venku doprovázet a v bytě na ni dávat pozor, dokud nezíská potřebné sebevědomí.

Další články najdete na:  www.radaveterinare.cz.

Kam dál: 

Zero Waste se psem

Bingo - dárce krve

Proč může být smrt zvířete horší než ztráta člena rodiny?

24 neuvěřitelných fotek, na kterých kočky popírají gravitaci

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...

0Ohodnotit