Publikováno: 9.11.2023
0Ohodnotit
Autor: Mazlíčci v pohybu
Zdroj: https://mazliccivpohybu.cz
Foto: Archiv Mazlíčci v pohybu
Sekce: Péče o zdraví psa

Kočičí obezita je vážný zdravotní problém. Skvělým způsobem, jak proti ní bojovat, je kromě kvalitní vyvážené stravy i cvičení. Přesvědčit ale kočku k pohybu nemusí být tak jednoduché, jako je tomu u psa.

Pro domácí kočky je docela jednoduché sklouznout k nadváze. Nemají tolik příležitostí k pohybu jako jejich venkovní protějšci. Je proto důležité mazlíčky ve cvičení a hraní si podporovat. Zvlášť, když jim nedokážeme čas od času upírat nějaké ty malé dobrůtky. Pokud se přírůstek jejich váhy začne vymykat kontrole, může to vést k budoucím zdravotním problémům, jako jsou například bolesti kloubů, problémy s dýcháním nebo cukrovka. Některé kočky (třeba ty kastrované) mají sklony k obezitě větší, jiné zase patří mezi pecivály, a to se pak ta kila navíc sbírají skoro samy. Prvním krokem by v takovém případě mělo být upravení kočičího jídelníčku. Dnes se ale zaměříme na to, jak kočku přimět cvičit. Protože, co si budeme povídat, tak lehce jako se psy to nejde.

V přírodě jsou kočky nočními tvory, a ne všechny si doma zvyknou na jiný režim. Nejlepší čas na hraní tak pro ně bývá brzké ráno nebo večer. Zvlášť před spaním je dobré kočky nechat vylítat, pokud máte lehké spaní a kočičí šramocení vás budí. Když přemýšlíte nad tím, jakou aktivitou chlupáče zaujmout, myslete na to, že jsou to malé šelmy a lov je jim přirozený. Cokoli, co bude obsahovat kořist, pravděpodobně upoutá jejich zájem.

Povzbuzujte kočku v lezení a škrábání

Kočky rády šplhají. Pořiďte chlupáčovi pořádný kočičí strom. Samozřejmě čím vyšší, tím lepší, ale poslouží i malé škrabadlo. Dobré je probudit v kočičce i přirozený instinkt označování teritoria škrábáním, při kterém si perfektně protáhne svaly a jako bonus i otupí a zkrátí drápky. Pokud bude mít možnost po kůlech šplhat nahoru do vyšších pater, svalová hmota bude rychle nahrazovat povolený pupek. Podpořit ji v tom můžete umístěním oblíbené hračky nebo pamlsku do vyšších úrovní. Jestli vaši kočku škrabadlo nezajímá, nevzdávejte to a zkoušejte jiné materiály. Některé mají nejraději hrubý sisal, jiné si raději zvolí měkké kartonové škrabadlo.

Nabízejte a střídejte větší množství hraček

Kočce se hračka může rychle okoukat. Proto jí vždy nabídněte jen pár kousků a často je střídejte. Tak dosáhnete toho, že se jich chlupáč jen tak nenabaží. Skvělými pomůckami jsou udice nebo interaktivní hračky, které polechtají lovecký pud skoro každé kočky. Výborně si zacvičí i u koulodráhy. Tu ale doporučuji postavit jako rovnou dráhu. Pokud ji spojíte dokola, chlupáč brzy zjistí, že si jen stačí sednout doprostřed a čekat, až se před ním kulička objeví. Z divoké hry se tak rychle stane nízkoenergetická zábava. Některé kočky i rády aportují, zkuste to naučit i vaši baculku. A na co nesmíme zapomenout je laser, který rozpohybuje snad každou malou šelmu a zábavu si s ním užijete všichni.

Nechte ji objevovat svět za dveřmi

Pokud k tomu máte ve svém okolí vhodné prostory jako zahradu, dvorek v klidném vnitrobloku nebo přírodu za barákem, dopřejte i „indoor“ kočce bezpečné procházky venku. Některé kočky v sobě mají ducha průzkumníka, a i když nemají volný přístup ven, rády si užijí malé dobrodružné expedice v postroji a na vodítku. Je samozřejmě potřeba chlupáče na postroj nejdříve uvyknout. Při takovém venčení nezapomínejte na blechy a klíšťata, vaši kočičku proti nim chraňte.

Aktivujte jejich dovednosti a pohybový aparát pomocí hraček na pamlsky

S kočičími pamlsky to samozřejmě nesmíte přehánět – ideálně volit ty kvalitní a nízkoenergetické. Není ale důvod, proč je nepoužít jako motivaci k pohybu. Na trhu najdete hračky, které nutí kočku zapojit své schopnosti, aby z nich dostaly ven dobroty. Je to skvělé cvičení pro fyzickou i emoční pohodu vaší kočičky. Patří mezi ně třeba duté míčky s otvory nebo různé hlavolamy. Skvělou metodou, jak přimět kočku k pohybu, je i „lov potravy“. Rozdělte jí krmení do několika misek a poschovávejte dobroty po bytě. Donutí ji to prolézt místností křížem krážem.

Využijte šantu kočičí a jiné „kočičí drogy“

Ne všechny kočky na catnip reagují, ale naštěstí tu máme ještě kozlík nebo matabibi. Na všechny tyto květiny, nebo alespoň některou z nich, kočky většinou velmi silně reagují (o tom více zde). Jedněm stačí jen vysypat špetku na zem a začnou se v ní válet a bláznivě běhat kolem, jiní chlupáči si lépe vyhrají s naplněnými hračkami. Vyrábějí se i koule z čisté lisované šanty. Ke hraní by ale mělo vždy docházet za vašeho dohledu a po omezenou dobu.

Udržovat vaši kočku v kondici nemusí být vždy jednoduché a vyžaduje to dávku trpělivosti a vytrvalosti. Zdravotní benefity, které to s sebou přináší, za tu snahu ale stojí. Jaké hry platí na vaší kočku? Podělte se s námi o tipy!

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

12 fascinujících faktů o štěňatech. Jak jsou na tom po narození?

První pomoc: zvířecí průjem

Péče o psa v chladném počasí – oblékat a nebo neoblékat?

Jak vyhodnotit stav psa v akutním stavu

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...

0Ohodnotit