Publikováno: 16.10.2023
1Ohodnotit
Autor: Zuzana Wildmannová
Zdroj: http://www.fyziopes.cz
Foto: Nicole Pecková, archiv PesWeb
Sekce: Péče o zdraví psa

Je tu podzim a nastává každoroční módní přehlídka psích oblečků, která trvá do jara. Někdy je oblékání psů nutností, někdy zlepšení komfortu sportujícího psa a ochrany jeho svalstva před a po zátěži. Nejčastěji jsou k vidění psi oblečení špatně a zbytečně.

Foto: Nicole Pecková photography, psi zleva: A´Rose Gold Nariel, Artex Mona Carpe Diem, Special Guest Staff Maserati

Nezapomínejte, že pes má, narozdíl od nás lidí srst, která je chrání před chladem i teplem díky své termoregulační funkci. (Tedy většina plemen psů srst má a většina lidí srst nemá, na obou stranách se vyskytují výjimky)

Naprosto nesmyslné a kontraproduktivní je oblékání mladého, zdravého, dobře osrstěného psa jen za účelem estetického uspokojení majitele.

Opodstatněné důvody, proč by pes měl být v chladném počasí chráněn FUNKČNÍM oblečkem jsou:

Starý pes – starý pes, který už není příliš aktivní a pohybuje se obtížně a pomalu, pes trpící dysplaziemi, artrozou a nebo degenerativními změnami na páteři by měl rozhodně do chladna být oblečen. Takový pes se už jen obtížně zahřívá svalovou prací, protože pohyb psa je minimální a kvalita a množství svalové hmoty také ubývá. Chlad neprospívá postiženým kloubům a páteři. Celková schopnost termoregulace u starých psů klesá stejně jako u starých lidí ( staří lidé běžně trpí zimou i v teplém počasí).

archiv PesWeb

Nemocný pes – i mladý pes, který trpí na vracející se blokády v oblasti páteře, pes s degenerativními změnami kloubů, pes s chronickým onemocněním ledvin by měl být v chladném počasí chráněn funkčním oblečkem.

Pes po operaci – pokud je pes v období zimy po operaci a má vyholenou část těla, je na místě ho na přechodnou dobu na delších vycházkách před chladem chránit, než srst doroste. Pokud je narušena integrita srsti, pes poměrně snadno prochladne.

Málo osrstěný pes-bezsrsté plemeno a plemena bez podsady– krátkosrstá plemena se sklonem k „plešatosti“ určitých partií jako například pražský krysařík, dobrman a nebo bezsrstá plemena by měla být v chladném počasí chráněna.

Při sportovních aktivitách – pes, zahřátý po tréninku by měl při následném odložení (a předchozím zklidnění a „zchlazení“ psa) být chráněn funkčním oblečkem, stejně jako před sportovní aktivitou.

Foto: Nicole Pecková photography

JAK oblékat psa?

Obleček pro psa MUSÍ být funkční a chránit důležité části, které před chladem potřebujeme ochránit.

Funkční obleček splňuje následující kritéria:

Je nepromokavý a udržuje konstatní teplotu (pes v něm nemrzne ani se nepřehřívá).

Naprosto nevhodné je oblékat psa do bavlněných, vlněných a nebo šusťákových oblečků, které snadno promoknou. Pokud pes v mraze a nebo velmi chladném počasí tráví vycházku v mokrém oblečení, je to stejné, jako když zmokneme my, lidé a jsme nuceni trávit nějaký čas venku v mokrém oblečení- zpravidla následuje rýma, nachlazení, bolesti v bedrech, zvýšená teplota, zánět močového měchýře, zánět ledvin, zánět vaječníků….u psa hrozí úplně to samé- prostydne, v lepším případě to skončí rýmou, v tom horším zánětem urogenitálního traktu, prochlazením lumbosakrálního nervového plexu, zánětem ledvin….

Další nevhodný typ oblečku je igelitová pláštěnka.

Pláštěnka pro psa je nesmyslný výrobek, který přímo ohrožuje psa na zdraví. Pláštěnka sice psa chrání před deštěm, ale voda a vlhkost, která je na zemi vzlíná před končetiny a břicho psa pod igelit, kde se kůže psa zapařuje. Pes může díky zapaření kůže získat například hotspot a nebo jiné onemocnění kůže.

Má zapínání pod břichem a střih jako koňská deka, není to rozhodně svetr, rolák, mikina…

Pes není dítě a jeho tělo není uzpůsobené na to, aby ho majitel oblékal do mikinek, svetříčků a bundiček a přetahoval mu oblečení přes hlavu a končetiny oblékal do rukávků. Jedná se o nevhodnou manipulaci s tělem psa, kterým můžete vytvořit blokádu zejména v krční páteři (v praxi řeším každou zimu několik případů). Funkční obleček má zapínání pod břichem, což zajistí bezpečnou manipulaci.

Chrání všechny části těla psa, které potřebujeme před chladem ochránit. Správný obleček chrání celou páteř od krční páteře po kořen ocasu a chrání velké klouby končetin. pokud bude mít pes kolem krku kožešinový límec jako letec RAF a oblast ledvin je holá, oblečení naprosto neplní funkci.

Kam dál: 

„Dornovka“ pro psa – proč a kdy přijít?

Pokojové rostliny nebezpečné pro domácí mazlíčky: tulipán, lilie nebo marihuana

Blokády krční páteře a atlantooccipitálního kloubu

Péče o psí oči

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...

1Ohodnotit