Publikováno: 27.5.2018
0Ohodnotit
Autor: Kateřina Lerlová
Zdroj: http://katachyon.lerl.info
Foto: Archiv Kateřina Lerlová
Sekce: Péče o zdraví psa, Psí sporty, Agility, Dogdancing, Dogfrisbee

Dáváte ve svém sportu sezónní pauzu? A řešíte nějak úpravu tréninkového režimu po jejím skončení? Na tyhle myšlenky mě přivedl poslech lekcí kanálu Physio Matters, kdy při otázkách bolesti kolenou (konkrétně femoropatelárním syndromu) vzpomněli výskyt nebo zhoršení obtíží u sportovců, kteří si přes Vánoce dají volnější režim jak v pohybu, tak ve stravování, po návratu do sportu se jejich tělo nestihne přizpůsobit a výsledek je bolestivost kolenou.

A já od začátku ledna přemýšlím, čím to, že ke mně začalo chodit tolik lidí napříč věkovými kategoriemi a profesemi s bolestmi kolenou, která začala bez zjevné příčiny. Pro sportovce zvýšenou zátěž představuje zvýšení intenzity tréninku, ale pro běžného člověka sedavého to může být i chození po obchodech při shánění dárků, vaření pro rodinné návštěvy a následné konzumování navařeného jídla.

Když příklad z lidského sportu vztáhneme na naše čtyřnožce, můžeme se dobrat podobných závěrů.

Šest až osm týdnů dlouhá pauza od hlavního sportu je vhodná pro zhojení případných mikrotrhlin měkkých tkání. A i když se předpokládá, že člověk pokračuje v procházkách a výletech a domácím posilování, tak je vhodné najet ihned do normálního tréninkového režimu jako před pauzou? Běhat například na agility ihned dlouhé parkury (pokud je to váš styl tréninku) na standardně vysokých překážkách? Honit psa po flyballové dráze v co nejvyšší rychlosti? Skákat salta při chytání disků?

Jestliže by bylo vhodné zátěž dávkovat postupně, jaké kroky po jak dlouhou dobu zvolit?

Postupný návrat do sportu můžeme očekávat i po pauze kvůli zranění, operaci nebo třeba březosti a porodu. Například u lidí po ruptuře předního zkříženého vazu se riziko opětovného poškození po operaci snižuje o 51% s každým měsícem mimo sport (který vyžaduje skoky, točení a prudké změny směru) až do doby devíti měsíců od operace. Stejně tak bylo významené, aby čtyřhlavý sval stehenní byl co do síly symetrický s nepostiženou končetinou. I když má pes o dvě končetiny více, než člověk, stejně bych očekávala, že začít naplno sportovat s asymetrickými končetinami s sebou přináší riziko opětovného zranění.

Kam dál: 

Ale co když to pototo.....?

Když to není zábava, nestojí to za námahu

Domácí agility - Tunel

Heroparkur - ideální sport pro posílení sebedůvěry psa

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...

0Ohodnotit