Publikováno: 2.2.2024
6Ohodnotit
Autor: Ing. Šárka Pravdová
Zdroj: http://www.ozzoteam.cz
Foto: Ing. Šárka Pravdová, archiv PesWeb
Sekce: Zajímavosti & Ze života psů a koček, Život se psem/kočkou, Výcvik a výchova psa / kočky, Výchova

Zde je 16 věcí, které by jste měli přestat dělat, pokud chcete mít život s vaším psem šťastnější a posílit váš vzájemný vztah. Obtížné? Vůbec ne. Prostě musíte chtít to udělat a pak to jednoduše udělat. Můžete začít hned, jakmile dočtete tento článek.

Přestaňte být úzkostliví - Don´t worry, be happy

Jako většina věcí v životě, být perfektní má své výhody i nevýhody. Pokud vlastníte psa, máte tendenci žít podle Murphyho zákonů. Cokoliv se může pokazit, se pokazí. Je zde příliš mnoho proměnných, takže zřídkakdy jdou věci přesně podle vašich očekávání. Můžete a měli by jste s tím počítat a trénovat různé situace, buďte ale připraveni přijmout také všechny možné změny, improvizace a drobné nepříjemnosti - samozřejmě jen tak dalece, dokud není někdo zraněn. Ale nesnažte se být vždy perfektní. Koneckonců ve většině situací je lepší být o něco méně než perfektní, než být jen dobrý, tak proč se strachovat o naprostou dokonalost - to je pojem existující jen ve vaší hlavě, který nedělá dobře ani vám, ani vašemu psu.

Přestaňte být příliš vážní - smějte se

Pokud nemáte smysl pro humor, nepořizujte si psa. Život se psem vede k mnoha nehodám, ze kterých je právě smích nejlepším východiskem. Trapné situace jsou trapné pouze ve vaší hlavě. Váš pes nemá ponětí, co to rozpaky jsou a vy by jste si z něj měli vzít příklad. Pokud se nikomu nic nestane, můžete se nehodám svých i svého psa smát.

Přestaňte se snažit vše ovládat - berte věci tak, jak přijdou

Jak už jsem napsal dříve, život se psem se často řídí Murphyho zákony. Pokud se budete snažit ovládat vše, co váš pes dělá, zkončíte s vředy nebo depresí. Vzdejte se své snahy vše kontrolovat. Samozřejmě v rámci bezpečí by jste měli mít přiměřenou kontrolu nad svým psem. Ale pokud to není otázka života a smrti, nemusíte ovládat vše. Nestresujte se, neřešte to. Rozumná pravidla slouží svému účelu, ale totální kontrola je zbytečná a předem odsouzená k nezdaru. Berte věci tak, jak přijdou, a vždy s úsměvem.

Přestaňte rozdělovat vinu - jděte dál

Pokud se něco pokazí, neztrácejte čas s tím, určovat, čí je to vina. Byla to vaše vina, vina vašeho psa, nebo vina sousedovo kočky? Koho to zajímá? Jděte dál a pokud to nebyla zrovna příjemná situace, co vás právě potkalo, zkuste na příště podobnou situaci předvídat a předejít jí. Pokud to nebylo nic vážného, zapomeňte na to.

Přestaňte věřit starým povídačkám - buďte kritičtí

Svět je plný iracionálních, neopodstatněných starých povídaček. V současnosti nám internet poskytuje rychlý a snadný přístup k mnoha cenným informacím - a také ke spoustě špatných: špatné argumenty, špatné definice, neopodstatněná a klamná tvrzení, emoční vyjádření, pseudovědy, podpory prodeje, skryté politické agendy, náboženských kázání atd. samozřejmě, ve jménu svobody projevu věřím, že každý by měl mít možnost psát si, co chce, včetně nejčistších a nejrafinovanějších bludů - ale vy i já máme právo jim nevěřit a nebrat je v úvahu. Použijte radši své kritické myšlení. Nepřestávejte se ptát: "Jak je to možné?" a "Jak přišel/přišla k tomuto závěru?" Nedělejte rozhodnutí a činy, dokud jste neměli čas si vše promyslet, a pokud eje to nutné, snažte se získat také druhé a třetí stanovisko. Je-li argument rozumný a líbí se vám, řiďte se jím. Není-li rozumný, rovnou jej zavrhněte a zapomeňte na něj. Udělejte si svůj vlastní názor a čiňte to, co považujete za správné.

Přestaňte se starat o nálepky - buďte volní

Jsme více než zaplaveni různými nálepkami, protože nálepky prodávají. Ovšem jen, když je koupíte. Chcete být pozitivní, ultrapozitivní, vyrovnaný, naturalistický, moralistický, konzervativní, realistický, progresivní, využívající kliker tréninku, nebo autoritativní majitel psa? Přestaňte se starat o to, jakou nálepku by jste měli mít. Pokud si můžete užít krásné okamžiky se svým psem, je nálepka nepodstatná. Nálepky jsou zátěží, omezují vás a berou vám svobodu. Jsou pro nejisté lidi, co se za ně potřebují schovat.

Přestaňte se starat o to, co si myslí ostatní - žijte po svém

S většinou lidí, které potkáte, strávíte jen velice málo času, výrazně více času strávíte s rodinou a blízkými přáteli, ale celý svůj život trávíte sami se sebou. Tak proč si dělat hlavu s tím, co si ostatní myslí o vašich schopnostech jako majitele psa, nebo o chování vašeho psa, když už je pravděpodobně nikdy neuvidíte, nebo uvidíte jen sporadicky? Pokud mají rádi vás a vašeho psa, fajn. Pokud ne, není to váš problém.

Přestaňte si stěžovat - neztrácejte čas

Pokud se objeví rozpor mezi tím, jak se věci mají, a jak jste očekávali, že se mít budou, máte problém. Pokud byla vaše očekávání realistická, snažete se něco udělat, aby jste se k nim co nejvíce přiblížili. Pokud ale realistická nejsou, nestěžujte si, je to ztráta času a energie. Pokud můžete něco udělat, udělejte to. Pokud ale ne, nechte to být. Tečka.

Přestaňte se omlouvat - buďte sami sebou

Nemusíte se omlouvat za to, jací vy nebo váš pes jste. Pokud neobtěžujete své okolí, máte právo dělat to, co se vám líbí a být takoví, jací jste. Nemusíte v ničem vynikat, ať už je to obedience, agility, dogdencing, flyball, frisbee, ski-joring, bike-joring, rally obedience, weight pulling, pachové práce, canisterapie, field trials, dog diving, splash dog, coursing, mushing nebo triball a nemusíte hledat žádnou výmluvu, proč tomu tak je. Nemusíte mít ani potřebu omlouvat se, že váš pes neumí správně sedět. Změňte to, co změnit chcete a můžete a neztrácejte čas a energii přemýšlením o tom, co změnit nechcete či nemůžete. Dělejte si to tak, jak se to vám a všemu psu líbí a jak jste šťastní. Je to tak jednoduché.

Přestaňte se cítit špatně - jednejte

Pokud nejste spokojeni s některým aspektem soužití s vaším psem, udělejte něco, aby jste to změnili. Určete problém, stanovte si cíl, vytvořte plán a realizujte ho. To, že se cítíte špatně a proviněně nikomu nepomůže - ani vám, ani vašemu psu.

Přestaňte se snažit psa vlastnit - buďte kamarádi

Vlastnictví živých věcí je otroctví a otroctví bylo naštěstí zrušeno. Nepovažujte se za vlastníka svého psa. Myslete na něj jako na svého partnera, za něhož jste zodpovědní. Své děti, partnery a přátele také nevlastníte.

Přestaňte být závislí - odpoutejte se

Láska nemá nic společného se závislostí a posedlostí, právě naopak. Milujte svého psa, ale nevytvářejte vzájemnou závislost. Máte svůj vlastní život, dopřejte i vašemu psu trochu prostoru. Vy a váš pes jste dvě nezávislá individua. Užijte si vaše soužití jako dva volní na sobě nezávislí jedinci.

Přestaňte ze psa dělat náhradníka - respektujte ho

Pes je pes a to je opravdu pozoruhodná živá bytost. Milujte ho, mějte rádi jeho společnost, ale nedělejte z něj náhradu za lidského partnera, kamaráda, dítě či manžela. Být pro někoho náhradou je tou největší neúctou. Nenechte proto vašeho psa, aby pro vás hrál určitou roli, ale milujte ho jako psa.

Přestaňte si hledat nějaká vysvětlení - buďte pravdiví

Každý vztah je obchod - dáte a dostanete. Na tom není nic špatného, dokud je ve vztahu rovnováha. Buďte k sobě upřímní - co vám dává váš pes a co dáváte vy jemu? Pokud zjistíte, že jeden z vás je výhradně dárce či příjemce, přemýšlejte o obnovení rovnováhy. Váš pes vás potřebuje stejně jako vy jeho a není nic špatného na tom, pokud jste oba dárci i příjemci. Nedostali jste svého psa jen proto, aby jste zachránili malé, chudé stvoření. Máte svého psa, aby jste si oba mohli užít pevné a plodné partnerství.

Přestaňte chtít to, co nemůžete mít - buďte šťastni za to, co máte

To je velmi častá lidská vlastnost - Vždy chceme to, co nemůžeme mít a jsme slepí ke všemu dobrému, co máme. Váš pes vám již teď dává hodně a oba můžete být dokonale šťastní, i když váš pes třeba v ničem nevyniká. Je úžasné, kolik lidí říká, že milují své psy, a při tom tráví většinu času tím, že se je snaží změnit. Zaměřte se na to, co máte, ne na to, co nemůžete mít, važte si toho a buďte za to vděční.

Přestaňte bojovat sami se sebou - poslouchejte své srdce

Existuje mnoho různých způsobů, jak být dobrým majitelem psa a ten váš bude vždy jen váš vlastní a odlišný od všech ostatních. Je to váš život. Dokud to nikomu neubližuje, žijte tak, jak cítíte, že je to pro vás nejlepší. Poslechněte si odborníky, ale na konci dne udělejte to, co cítíte, že je pro vás správné, poslouchejte své srdce. Buďte sami sebou.

Život je skvělý!

Ing. Šárka Pravdová

Výcvik psů

www.ozzoteam.cz

Kam dál: 

Pět jednoduchých kroků jak naučit psa být doma sám (by Roger Abrantes)

Socializační období u psů

Co se psem značkujícím doma?

Při hře psi vrčí i ježí srst. Kdy je ale potřeba hru regulovat?

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...

6Ohodnotit