Publikováno: 13.11.2017
0Ohodnotit
Autor: Pavla Tichá
Zdroj: http://mazliccivpohybu.cz
Foto: Brit
Sekce: Výživa psů a koček, Doplňky, Reklamní články (PR články)

Na trhu seženete ohromné množství různých vitaminů a doplňků stravy pro vaše psí parťáky. Jak se v tom moři různých výrobků vyznat a kdy je vhodné je pejskovi dávat?

V běžných chovatelských potřebách dnes už narazíte na spousty různých vitaminů, minerálů a jiných doplňků stravy pro psy. Jak z toho všeho vybrat to pravé pro vašeho psa? A je vůbec nutné mu nějaké doplňky stravy dávat?

Obecně platí, že pro udržení zdraví a dobré kondice psa bohatě stačí vyvážená strava. Většina kvalitních granulí obsahuje vše, co chlupáč potřebuje k prospívání. Doplňky stravy je vhodné volit v případě, že pejska něco trápí, nějak se změní podmínky jeho života nebo v některých dalších případech. Rozdíl také je, pokud pejska krmíte barfem, tedy syrovým masem. V tom případě je třeba maso a zeleninu doplnit vitaminy i minerály.

Důvodem pro podávání kloubní výživy může být plemenná predispozice pejska pro kloubní onemocnění nebo větší vytíženost kloubů psa, například pokud se profesionálně či více aktivně věnuje sportu. Kloubní výživu byste neměli zanedbat ani ve štěněčím věku, hlavně u velkých a obřích plemen. Stejně tak je dobré doplňky podpořit klouby psích seniorů. Dále se doporučuje u každého psa střední či větší velikosti jedenkrát za dva roky podstoupit preventivní asi tříměsíční kloubní kůru. To pomůže předejít problémům ve stáří.

Někteří psi jsou stresoři a je vhodné podávat jim antistresové přípravky. Ulehčíte jim tak třeba silvestr nebo návštěvu veterináře (tomuto se více věnuji v článku Jak pomoci psovi od stresu či bázlivosti).

Jestliže chcete, aby měl váš pes krásnou a lesklou srst, nebo trpí-li kožními problémy, můžete mu dávat lososový nebo pupalkový olej. Tyto oleje jsou bohatými zdroji esenciálních mastných kyselin, které regenerují pokožku. Pupalkový olej působí i protizánětlivě a pomáhá v řadě kožních problémů, jako je ekzém, svědění, lámavost a podobně.

Další doplňky zas pomáhají se zažíváním a mají příznivý vliv na metabolismus. Některé se vyznačují i baktericidními a antiparazitickými účinky. Mimo problémy s trávením se doporučují podávat i při léčbě antibiotiky, při virovém onemocnění nebo alergii.

Pokud vašeho parťáka trápí zubní kámen, můžete mu do krmení přidávat různé doplňky pro redukci zubního plaku a kamene nebo potlačující zápach z úst. V případě, že pes žije i v zimě na zahradě, nebo na ni tráví většinu dne, je dobré mu na podzim začít podávat přípravky na podporu imunity. Jestli i váš pes, stejně jako ten můj, v autě zvrací, kupte mu na cestování tablety proti nevolnosti.

Mimo tyto potravinové doplňky existují i další s vlivem třeba na srdce či krevní oběh, játra nebo ledviny a podobně. O jejich užívání ale raději nechte rozhodnout veterináře. Je lépe se s ním poradit o výběru jakéhokoli doplňku. Může upřesnit dávkování podle zdravotního stavu psa nebo vám pomoci s výběrem značky.

Sponzorem blogu Mazlíčci v pohybu je značka Brit, výrobce krmiv a pamlsků pro vaše čtyřnohé parťáky. Brit dále podporuje centrum Helppes pro výcvik asistenčních pejsků, canisterapeutickou organizaci Aura Canis, různé mezinárodní výstavy psů a koček pořádané v České republice, sportovní kynologii a další psí sporty. Web: www.krmivo-brit.cz

Kam dál: 

Víte, jak správně vybrat krmivo pro psa? Předejdete tím nemocem, obezitě i podvýživě 

Být vidět - reflexní a svítící prvky pro psy

Barfování: zdravě, chutně a za syrova

Kulhající pes? Příčinou může být dysplazie kyčelního kloubu

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...

0Ohodnotit