Publikováno: 14.3.2016
2Ohodnotit
Autor: Aktivní zvíře
Zdroj: http://www.aktivnizvire.cz/kloubni-vyziva-pro-psy
Foto: archiv Aktivní Zvíře
Sekce: Výživa psů a koček, Krmivo pro psy/kočky, Doplňky, Reklamní články (PR články)

Zlatý retrívr, rotvajler či německý ovčák - ti všichni jsou náchylní k dysplazii kyčelního kloubu. Toto onemocnění je sice dědičné, ale pomocí správné životosprávy lze jeho projevy zmírnit. Výrazně k tomu pomáhá i podávání kloubní výživy.

Obecně platí, že dysplazie může postihnout jakékoliv plemeno, ale nejčastěji se objevuje u bernardýnů, bernských salašnických psů, zlatých retrívrů, rotvajlerů, německých dog a německých ovčáků. Většinou se vyskytuje u čistokrevných jedinců.

Zlatý retrívr, rotvajler či německý ovčák - ti všichni jsou náchylní k dysplazii kyčelního kloubu. Projevy lze zmírnit podáváním kloubní výživy.

Dysplazie kyčelního kloubu je kombinací onemocnění, která mohou vést k vážnému poškození kloubu. Při nejtěžším stupni bývá kloub zcela mimo kloubní jamku. Předpoklady k ní jsou sice dědičné, ale její vznik závisí i na stravě a zátěži psa v raném věku. Podávání nekvalitní stravy nevhodné pro štěňata, překrmování a nepřiměřená zátěž riziko vzniku výrazně zvyšují.

Mezi typické projevy dysplazie patří kulhání na zadní tlapky, obtížné zvedání nebo problémy při chůzi do schodů nebo do kopce. Pejsek se rychle unaví a nechce skákat, ani si hrát. Pokud se s těmito příznaky setkáte, nemusí to znamenat, že se jedná o dysplazii. Přesnou diagnózu stanoví až veterinář, který pejska prohlédne, udělá rentgen a určí další postup.

5 tipů pro rychlejší léčbu:

1. Správná hmotnost – pro zmírnění příznaků často stačí snížení váhy. Navíc případná léčba lépe zabere u pejska, který není obézní. Pokud má váš pes nadváhu, nasaďte nízkokalorické krmení a dohlédněte na to, aby měl dostatek pohybu.
2. Pohyb – zátěž pravidelně rozložte a vyberte aktivity, které nebudou zbytečně přetěžovat klouby vašeho psa. Ideální jsou vycházky na vodítku, plavání či lehký běh.
3. Kvalitní odpočinek – zajistěte pejskovi suché a teplé místo na spaní. Do pelíšku mu pořiďte pěnovou ortopedickou matraci. Dbejte na to, aby nebyl pejsek v průvanu.
4. Masáže – správný typ masáže pomůže uvolnit ztuhlé svaly a zvýší rozsah pohybu v kloubech. Vhodné je postupovat od lehčích masáží k intenzivnějším.
5. Kloubní výživa – podávejte pejskovi kvalitní kloubní výživu. Výživa pomáhá nejen při prevenci, ale i při samotné léčbě. Při pravidelném a dlouhodobém podávání se zlepší hybnost kloubu.

Jak dysplazii předejít?

Dbejte na výběr kvalitního krmiva s vyváženým obsahem minerálů a vitamínů a na přiměřené dávkování. Správný vývoj kloubů podpoříte také podáváním kvalitní kloubní výživy. Ta je důležitá pro bezproblémový vývoj kloubních chrupavek u štěňat. Pokud chcete mít jistotou, že je vaše štěně zdravé, zajděte s ním na veterinu a nechte udělat kontrolní rentgen.

Kam dál: 

Jak chráníme německého ovčáka před problémy s klouby

Parádní obojky a vodítka pro psy, aneb móda není pouze výsadou lidí

Bojová plemena: nejlepší ochránci vašeho miminka!

Probíhající sbírky

Všechny články z této rubriky...

2Ohodnotit